Heidelberg

Vinkkejäonko

5

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teutooni

      Heidelberg on ihan kiva pikku kaupunki. Viihtyisä meno ja hyviä ravintoloita. Komeat näköalat kun kipeää sinne kukkulalle/vuorelle. Ei hirveesti oo selkeitä muistikuvia paikasta, koska viime kerrasta on vajaat 10 vuotta. Mut uudestaan siellä haluaisin käydä...hyvä muistot. Alkaa vaan aika käydä mulla vähiin ja asustelen Pohjois-Saksassa...paluu Suomeen siis koittaa kohta.

      Mun mielestä kuitenkin jos sinnepäin on suuntaamassa niin ehdottomasti käymisen arvonen paikka. Ja siinähän on pikkusen reilun 50km:n säteellä ympärillä isompia kaupunkeja, joista sitte löytyy enemmän. Siis niin, mikä mulla on muistikuva, niin vaikka tuo kohtuukokonen kaupunki onkin, niin ei siellä esim viikkoa-paria sais ehkä kulumaan....paitsi olusella ;)

    • Jani_

      Heidelberg on vanha perisaksalainen kaupunki, eikä niinkään pieni, vaikka edellinen vastaaja niin sanoo.

      Kaupunki tarjoaa enemmän kulttuuria kuin ajanvietettä. Kuuluisin nähtävyys on tietysti rauniolinna Heiligenbergin rinteessä, josta aukenee hieno näkymä kaupunkiin ja Neckar-joelle Mannheimin suuntaan. Linnassa on kaikenlaista nähtävää, kuten erittäin suuri viinisammio. Heiligengergin huipulle menee pieni juna, jota kannattaa kayttää. Näkymät huipulta ovat kauniit.

      Keskusta on vanha ja hyväkuntoinen. Hotelli "Zum Ritter" ja Pyhän hengen kirkko (Heiliggeistkirche) keskustan läpi kulkevalla kävelykadulla (Hauptstrasse) lienevät kuuluisimpia rakennuksia siellä. Neckarin ranta keskustaa vastapäätä sijaitsevine huviloineen on myös kaunis.

      Heidelberg tunnetaan erityisesti yliopistokaupunkina. Asian huomaa iltaisin keskustassa, jos pyrkii sisälle muutamaan kapakkaan, joista joissakin on sammutettu opiskelijoiden janoa jo vuosisatoja. Sikäläinen opiskelijaelämä on jopa niin kuuluisaa ja puoleensavetävää, että jotkut jäävät tarkoituksella viettämään sitä, ilman varsinaista opintopäämäärää.

      Heidelbergista pohjoiseen sijaitsee Frankfurt am Main, jota kohti asutus tiivistyy ja maisema tasoittuu. Etelään päin mentäessä saavutaan Reinin tasangolle, ranskalaisvaikutteiseen Badenin, johon toki luetaan jollain tapaa myös itse Heidelberg. Itään päin aukeaa Neckarin laakso ja kumpuilevat kylämaisemat. Lännessä on pieniä paikkakuntia Reinin rannalla sekä tylsähkö Mannheimin ja Ludwigshafenin "kaksoiskaupunki".

      • Heikkilä

        Niin ja vielä sellainen seikka, että Heidelberg on yksi niitä harvoja Saksalaiskaupunkeja, jotka säästyivät täydelliseltä tuholta toisessa maailmansodassa.


    • Dingeli

      löytyy hyvä pubi, joka kantaa olut museon nimeä. Kannattaa mennä tutustumaan.

    • kävimme

      Erittäin hieno kaupunki ! Haubstrabe (kauppakatu) vanhassa kaupungissa paljon baareja ja kauppoja !
      Hyvä ruoka cojote barissa haubstrabella ja Hemingwaysissä farthgassen ja neckarststrassen risteyksessä(ison sillan luona)
      Vanha linna kans hieno paikka ja juna vuorelle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      76
      7481
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7359
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      156
      5927
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4877
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4139
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3850
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3487
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3472
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe