No nyt nostetaan jälleen kissaa pöydälle.
Eli rehellisyyden nimissä, kumpi noista otsikon autoista on järkevämpi hankinta. Olettaen että aven hinta nousee 10%. Tosin hinta ei ole esteenä, uusi auto tulee olemaan verovapaa.
Kukaan tuskin kiistää etteikö ave olisi melkein "millintarkka" kopio Audista (ks. aikaisempia keskusteluja), mutta muutoin malliltaan uusi, joten ensimmäisen tuotannon aveista varmaan löytyy niitä lasten tauteja. Audi on jo vuoden vanhamalli, joten pahimmat on korjautuneet. Tosin Audi on kuitenkin arvokkaampi, löytyneekö sille vastinetta?
Eli jos lukijoilla olisi mahdollisuus verovapaan hankintaan, niin kumpi noista lähtisi reissulle matkaan?
Eli rehellisyyden nimissä, kumpi noista otsikon autoista on järkevämpi hankinta. Olettaen että aven hinta nousee 10%. Tosin hinta ei ole esteenä, uusi auto tulee olemaan verovapaa.
Kukaan tuskin kiistää etteikö ave olisi melkein "millintarkka" kopio Audista (ks. aikaisempia keskusteluja), mutta muutoin malliltaan uusi, joten ensimmäisen tuotannon aveista varmaan löytyy niitä lasten tauteja. Audi on jo vuoden vanhamalli, joten pahimmat on korjautuneet. Tosin Audi on kuitenkin arvokkaampi, löytyneekö sille vastinetta?
Eli jos lukijoilla olisi mahdollisuus verovapaan hankintaan, niin kumpi noista lähtisi reissulle matkaan?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Audi tietysti!
Itselleni auto on todellakin vain käyttöväline. En ole seurannut mitään tilastoja, mutta jos keskustelijoihin täällä on uskominen, niin Avenhan pitäisi olla luotettava peli. Toisaalta niin kait Audin ja muidenkin uusien autojen. Audia olen testannut (n. 500km ) ja se on oikeasti hyvä ajaa.
Audit ovat riisuttuja ja yliarvostettuja. Takana on sama konserni kuin Seatilla ja Skodalla. Kansanvaunu eri plakaatilla naamioituna. Pikkuvikaisia ja ylihinnoiteltuja meillä ja muualla. Ei tuottaisi vaikeuksia valita Avensis.
audit riisuttuja?...misä maailmas sä poika asut?
audit voivat olla vähän yliarvostettuja mutta parempi sekään kun ei arvostettu ollenkaan kuin toyota!
vw konserni on seatin ja skodan taka ei audin!...vaikkapa audi ja vw tekee tiukkaa yhteistyötä!
ei tuottaisi vaikauksia valita auto joka pitää vielä hintansa 5 vuodenkin päästä eli AUDI!
"Audit ovat riisuttuja ja yliarvostettuja. Takana on sama konserni kuin Seatilla ja Skodalla"
Sen verran olen kuitenkin asiaan perehtynyt, (aion oikeasti auton ostaa:-)ettei toi yo. väite pidä alkuunkaan paikkaansa. Audit riisuttuja?? Siinä on vakiona asioita, mitä joihinkin ei saa edes tilauksesta. ESP,jarruassistentti,auto. ilmas., yläsivuturvatyynyt koko matkan edestä taakse, ja paljon vaikka mitä.
Sama konserni kuin Seatilla ja Skodalla, totta, mutta mitä siitä. Audi on täysin oma autonsa, oma pohjalevy, oma moottori (kevytm.)ja oma tekniikkansa. VAG nimenomaa pyrkii kehittämään Audia omana tuotteenaan. Nämä löysin mm. Tuulilasin artikkeleista.
Eli korostan vielä, että en pidä kumpaakaan autoa ylivertaisena, jos sen hinnan kuitenkin huomio. Mutta olen Audin kannalla, kunnes toisin todistetaan.
Ottaisin itse Avensiksen koska se on todennäköisesti:
Edullisempi, laadukkaampi, mukavampi ja ennen kaikkea hiljaisempi. Lisäksi Avensis pitää arvonsa erittäin hyvin. Audikin varmaan jotenkin vaikka onkin ylihintainen ja on kärsinyt laatuongelmista. Audeja lisäksi kohta roudataan käytetynä Saksasta, joten sekin laskee niiden jälleenmyyntihintaa.
"audit voivat olla vähän yliarvostettuja mutta parempi sekään kun ei arvostettu ollenkaan kuin toyota!"
Tähän voisin kysyä vastineeksi sinulta arvon Usko, T..etc. että missä päin maailmaa itse asut? Nimittäin siellä Peräseinäjoella/Taivalkoskella/ym. takahikiällä arvostuksen perusteena kun lienee ajoneuvon etenemiskyky syyssateiden kastelemalla pellolla..? =) Mistä päättelet että Toyota ei ole arvostettu auto? Siitäkö, kun sen keskihintaiset mallit (lue Corolla ja Avensis) ovat luokkiensa myyntitilastojen huipulla? Vai siitäkö, että Camry on jo vuosikausia ollut Yhdysvaltojen myydyin automalli? Vai siitä, että Land Cruiserin eri malleja myydään paljon, sekä raakaan työkäyttöön että ökyluokan edustusmaastureiksi? Nimittäin meilläpäin (joka siis ei tarkoita sosialistista Suomea) Toyota-tehtaan tuotteet rankataan laadullisesti korkealle ja merkin arvostus on erittäin hyvä!
Sitäpaitsi VAG-konserniin kuuluvat seuraavat automerkit: Audi, VW, Seat, Skoda. Tieto olisi ollut sinulla valttia tässäkin asiassa!
Viestin alkuun saattaneelle kirjoittajalle sanoisin että kumpikaan mainitsemasi ostos ei ole huono. Olen jo vuosia asunut ulkomailla ja perheessämme on 3 Toyota-tehtaan tuotetta, kaikki nämä ovat ostetut paikallisilla veroilla (paluumuutto ei ole päällimmäisenä mielessä) ei siis tax-freenä. Olen päätynyt ko. tuotteisiin paitsi niiden laadun myös osaavan ja palvelevan jälleenmyyjän ansiosta.
Viimeisintä autoani ostettaessa kävin katselemassa myös tiettyjä Audin ja VW:n malleja, mutta päädyin kuitenkin Toyotaan? Miksi? Paitsi autoliikkeen mutta myös varkaiden takia! Nimittäin Bora, Passat, A4 ja A6 ovat meilläpäin maailmaa hieman turhan haluttuja autovarkaiden keskuudessa, jopa niin haluttuja että ko. malleihin on jopa vaikeuksia saada varkausvakuutusta niiden helpon varastettavuuden takia (tietyt vuosimallit)! Ja jos vakuutuksen saat, niin se maksaa... Itse haluan ajaa autolla, jota ei tarvitse koko ajan vahtia kun sen pysäköi jonnekin!
Onnea autonvalintaan!
Piti oikein etsiä netistä kuvia noista molemmista ja on sanottava että Ave ja A4 EIVÄT ole toistensa näköisiä. Vaivautukaahan etsimään kuvia ja katsokaa niitä rinnakkain. Audi on ulkoa ja sisältä aivan eri näköinen. Korkeintaan joissain suurissa linjoissa voi sanoa että Ave muistuttaa Audia enemmän kuin esim. lagunaa mutta siinä kaikki. Audin muotoilu näytti ainakin kuvissa jo melko ajan hampaan syömältä.
Provoilijan viestit eivät ylipäätänsä perustu faktaan vaan pelkkään mielihyvään kirjoittaa paskaa. Sinä tosin osasit vastata provoilijalle asiallisesti ja siitä syvä hiljaisuus. Toki asiasta voidaan aina keskustella, mutta jos viestin avaus on jo tietynsuuntainen - ei vastauksia kannata vaivautua edes kirjoittamaan.
http://www.channel4.com/apps26/4car/jsp/main.jsp?lnk=220&zoom=avensisprv15.jpg
ylhäällä linkki aikasemmista keskusteluista. Ainakin omasta mielestä yhdennäköisyys Audin ohjaamoon on ilmiselvä. Ulkoapäin vielä selvempi, ainakin sivuprofiili, sama kiilamaisuus löytyy molemmista.
Pidempää kokemusta ei ole kummastakaan. Uudesta avesta ei varmaan monellakaan :-) Löysin molemmista autoista (aven vanha malli) vikalistan (hesarin vikasarja) ja kyllä se lista oli pidempi avella kuin audilla. Tosin en tiedä itse. Myös ave on vaihtoehtona varteen otettava. Sen takia tämä kärkevä vastakkain asettelu, jotta saadaan keskustelua aikaiseksi ja asioiden oikea laita esille. Jos joku ottaa siitä herneen nenään, niin kannattanee vaikka tehdä asialle jotain.
Vaan se johtuu toden-näköisesti siitä,että osa kirjoituksista ilmestyy yleensä klo 08-16.00
En ole lukenut"vikalistoja",mutta TIEDÄN audin tukivarsi/ajonesto/mittaristo/ilmamassamittari/katalysaattori/airbag ym."pienistä" vioista,joten en edes kehtaisi sanoa avensiksen ovien listojen vioista/penkinlämmitys,jotka ovat NAURETTAVAN pieniä audin VIKOJEN rinnalla ;),miettikää joskus VIKOJEN suuruutta eikä vikojen määrää ;)
En ole lukenut"vikalistoja",mutta TIEDÄN audin tukivarsi/ajonesto/mittaristo/ilmamassamittari/katalysaattori/airbag,
Hyvä pointti toi vikojen vakavuus. Täytyy huomioida päätöstä tehdessä. Alkoi kiinnostamaan, jotta kaivelin niitä listoja ja siellä ei Avesta ollut mainintaa. Siinä ei siis ole yhtään
vikaa :-/ Muissa Toyotoissa oli kyllä pienien vikojen lisäksi vakaviakin vikoja:
Moottorin öljyvuotoja
Käynnistysmoottorivikoja
Sytytysjohdinvikoja ym. ym.
Tosin en usko, että tämän päivän uusissa Toytoissa löytyy enää yleisesti noita vikoja. Näin on varmaan myös audinkin kanssa?!
Riippuu aika pitkälti tyytyykö johonkin rapiat 100pollea koneeseen. Jos haluaa isompaa konetta niin ave jää... Ja etenkin jos haluaa nelivetoa jota aveen tuskin ainakaan suomessa/euroopassa saa. Toisaalta Audi on vähän vokkelo ja hintaa kertyy jos oikeasti ostaa sellaisen kuin haluaa eikä tyydy pakettiratkaisuun. Nämä VAG tuotteet kun yleisesti on vähän karvalakkeja (VW & Audi hintaansa nähden)
Paha paikka... Luulen että en kumpaakaan loppupeleissä??
Vaikka Avensiksen hinta nousisi 10 %, on se edelleen merkittävästi edullisempi kuin edullisin A4. Eli sinäänsä hassu kysymys. Yhtä hyvin voi kysyä ottaisiko mielummin Mondeon vai 3-sarjan, tai Lagunan vai C-sarjan Mersun.
Verratkaapa!
Avensis Verso 2.0 vs Audi A4 2.0
http://www.mainio.net/app_cars_details.asp?path=1;1132;1137;50091;18866&source_page=comparison&id_car_1=58&id_car_3=&id_car_2=1693
http://www.toyota.fi/g/g01_29.html
Tässä kuvilla Avensis verso.
http://www.mainio.net/app_cars_details.asp?path=1;1132;1137;50091;18866&source_page=comparison&id_car_1=58&id_car_3=&id_car_2=1686
Audi A4 Avant 2.0 vs Toyota Avensis 1.8 L. Wagon
Hinnaltaan avensis ei kovin vertailu kelpoinen.
Avensis verso,joka on kalliimpi kuin avensis ?Tila autot ja farmarit ovat himppasen eri asioita senkin TAMPIO :)
Sellasta ei ollu vertailtavaksi.......kirottua
Ei edes toyotan omilla sivuilla, en ainakaan löytänyt teksisiä tietoja! Ei kai sitä sitten tarvii myydäkkään:)
Syy miksi sen laiton oli HINTA!!!!! hinta lähes sama kuin A4:ssä! Eikö?
Miitä järkee on vertailla autoja sitten joiden hintaero on 6000 euroo? Mitä siinä vertaillaan sillon? 6000 eurolla saa jo aika paljon lisää autoon, ainakin toyotaan.
http://www.mainio.net/app_cars_details.asp?path=1;1132;1137;50091;18866
Tässäkin varteen otettava vertailu!
Vertaisi henkilö autoa ja pakettiauto no joo ei muuta kuin vertailkaan vaan ihan kaikessa rauhassa ja tuosta et joku toinen olisi 6000euroa halvempi ni sehän tarkottaa sitä et jäis niiku vähä käyttö rahaa ja silti pääsee autoilemaan ;)
http://www.toyota.fi/g/g01_03_20.html
Ei ole diesel, vaan etsimäsi 2,0 bensa. :)
Tossa oli jo hyvä meininki. Eli ei Audin korkeampi hinta ole tuulesta temmattu. Oli vakiona kuitenkin todella kallista tekniikkaa. Se onkin sitten toinen juttu, miten ne käytännössä toimii ja miten korkealle ne arvostaa.
Näyttäisi siltä että molemmissa tapauksissa saa rahoilleen suhteessa saman määrän vastinetta. Siis hinta-laatu -suhde on samaaluokkaa. Jos Avessa olisi kunnolla vääntävä kone, niin se olisi jo aika mukava ajaa. Tosin eiköhän siihenkin totu.
Ei Toyotaa. Itselläni oli uutena ostettu A4 vm.97, ei mitään ongelmia koskaan. Nyt Avensis wagon D4D diesel vm 2002, ajettu 28000 km ja tulin juuri pajalta: ruiskusuutin a' 928€ työt, 2 vrk seisontaa jne. Toki takuuseen mutta tympii! Kolinaa ja räminää soralla, muovia ja heikkolaatuista tekniikkaa. Osat jäävät käteen pakkasella ym.
Toyotan uusikin malli kevytrakenteinen ja kaikessa laatuun liittyvässä heppoisempi kapistus kuin laadukas Audi. Jos ei hinta ole esteenä niin ehdottomasti Audi!
Mieltä siinä suhteessa, kun joillakin tuntuu olevan aivan käsittämättömät mielikuvat, että Audi olisi jotenkin heikkolaatuinen/ huonosti tehty. Tuollaista näillä palstoilla aina silloin tällöin ilmenee, mutta en allekirjoita tuota. Mun veljellä on A4 -97 2-litrsella bensakoneella ja sillä on ajettu 170 000kilsaa , eikä mitään ongelmia ollu. Osti tosin käytettynä 2v sitten, mutta huoltohistorian mukaan ei ole mitään suurempaa ollu. Tais olla vetoakselin suojakumin vaihto n. 70 000:n kohdilla takuutyönä.
Tukivarsissa ei ole ollut ongelmia eikä "koiranluissa"...Airbagin valo ei ole syttynyt ikinä eikä ajonestossa ole ollut ongelmia...tdi:n ilmamassamittarissa ei ole ollut mitään huomauttamista...unohtamatta tietysti sitä jakopäätä,jossa ei myöskään ole ollut mitään vikaa hammashihnankiristimessä????????????????? No niin eiköhän tässä ollut iltasatuja jo riittävästi ;)...ai niin mites ne sytytyspuolat?...ja takana tuo levyjarru systeemi on todella toiminta varma "ei jumetu eikä ole ongelmia"......hauskaa joulua vaan audimiehille ja viekää korjaamon pojille pullaa ni jaksavat painaa audinne kuntoon :)
Audeissa niitä vikoja oo. Varsinkaan kun tuo edellinen puhui bensakoneesta, niin sä puhuit tdi:stä. Et kertoile vaan ite niitä iltasatuja
Mitä eroa löytyy diesel/bensa audi a4:sen tukivarsissa,ajonestossa,airbagissa ym.ym.?
Joo ei kaikissa,mut todella yleisiä vikoja!
Olit maininnu tdi:n ilmamassamittari, pösilö
Sen olevan tdi:n vika (ilmamassamittari)et RAUKKA pystynyt vastaamaan edellisiin kysymyksiin ;)
Ääliö!! Mitä sä jostain Audista urputat! Jos noin kiinnostaa, mee sinne Audipalstalle!
Niin tiedät mihin esitin vastaukset ;)
Eiköhän kuiteski lopetella Audista. Heitä vaikka juttuu esim. Toyotasta
Oma mielipiteeni asiasta:
Jos haluaa todella hyvän, luultastikin tilavan, hiljaisen ja varman TAVALLISEN auton niin Ave on huippuvalinta.
Jos taas haluaa että autossa on edes gramma "tatsia" niin ehdottomasti audi. Mene audi-liikkeeseen ja lyö ovi kiinni, kuuluu vaan vaimea tsup-ääni ja saa olla lasi alhaallakin! Ja sama linja jatkuu läpi auton.
Ja jos haluat että autosi on edes joskus jonkun näköinen, niin audiin saa heittää alle ihan järjettömiä vanteita esim. 19" eivatkä ne pilaa auton ajettavuutta, pintakovuus nyt on luonnollinen sivutuote 35-sarjalaisessa. Kaverini uitti juuri saksasta A4 1,9tdi 100hv, verovapaasti.
Mutta muista, audi on PIENI!. Uusi corollakin on sisältä tilavampi. Ja pienellä tarkoitan takapenkkiläisten tiloja, kuskille ja pelkääjälle tilaa on ruhtinaallisesti.
Siinäpä sinulla on pähkinä purtavana, mielestäni molemmat omalla sarallaan huippuvalintoja.
niin A4 ehdottomasti, mutta älä unohda BMW 300 sarjan touringeja. Jos aven ajo-ominaisuudet eivät parane erittäin paljon (mitä vahvasti epäilen), niin ei tarvitse kovin pitkää miettiä, mistä se hinnan ero tulee. Itse päädyin kuitenkin bmw 330d:hen, koska se oli mielestäni vielä parempi ajaa, kuin A4.