Kertokaa kokemuksianne EF:n järjestämästä opintovuodesta ulkomailla, etenkin USA:ssa olleet. Onko yhtä ruusuista kuin esitteistä saa kuvan? Mikä onnistui ja mikä ei? Opitteko kielen hyvin?
Opintovuosi ulkomailla EF:n kautta
7
2771
Vastaukset
- ei toimineet ef'llä
Lennot sinne muuttuivat muutamia päiviä ennen matkaa useasti. Se päälento Hki-NewYork oli ok sama alusta lähtien mutta sitten kun vaihdettiin sieltä Bostoniin menevään koneeseen ja Bostonista taas seuraava yhteys seur. kaupunkiin, niin nämä lennot muuttuivat ihan vielä viime tipassa. Suerauksena oli että yhdellä kentällä saapuvan koneen laskeutumisajan ja seuraavan koneen lähtöajan väliä oli 15 min!!! Haloo! Eihän siinä ajassa kerinnyt poppooo edes purkautua pois koneesta. Tottakai jäätiin seuraavalta lennolta!
- TOTUUS!!!!!
itsellä ei ole kokemusta mutta kaveri meni USA:an vuodeks EF:N kautta ja mikään ei toiminu..jotkut on joutunu ghetto alueelle, jossa on ammuskeltu, asumaan ja perhettä ei ole saanut vaihtaa vaan vaihtoehdoksi on sanottu että joko pysyt siellä tai lähdet takas kotiin...EF maksaa esitteissä oleville henkilöille siitä että he kehuvat kuinka hieno vuosi oli jne. vaikka se sitä todellisuudessa ei olisi ollutkaan..
- lentomatkustaja
Lennot ei tainneet olla EF Airlinesilla? Lentoaikataulut muuttuvat usein ja matkatoimisto ei alunperin myy lippuja ns. mahdottomille vaihdoille. Eli kuulostaa vahan etta aikataulu muuttui tiedan lippujen oston jalkeen. Olisi tosin ollut kiva jos teidat olisi jo Helsingista lahtiessa vaihdettu eri reitille, mutta kaikkea sattuu. Usko huviksesi, ihminen joka matkustaa paljon jaa jatkolennolta aika usein...
- Tämä on totuus!!!
TOTUUS!!!!! kirjoitti:
itsellä ei ole kokemusta mutta kaveri meni USA:an vuodeks EF:N kautta ja mikään ei toiminu..jotkut on joutunu ghetto alueelle, jossa on ammuskeltu, asumaan ja perhettä ei ole saanut vaihtaa vaan vaihtoehdoksi on sanottu että joko pysyt siellä tai lähdet takas kotiin...EF maksaa esitteissä oleville henkilöille siitä että he kehuvat kuinka hieno vuosi oli jne. vaikka se sitä todellisuudessa ei olisi ollutkaan..
Aivan samat kokemukset. Kaveri meni vuodeksi Espanjaan EF:n kautta. Perheet olivat fiasko, joutui kärsimään vilua ja nälkää. Luvattuja aterioita ei ollut. Lopulta isäntäperhe otti huoneeseen toiset opiskelijat. Oli pelko taivasalle joutumisesta. Sitten joutui kauas asuntolaan, joka ei vastannut EF:n asuntolaa. Sielläkin oli täysin ateriattomia jaksoja, vaikka majoituksesta ja puolihoidosta oli maksettu sekä täysihoidosta viikonloppuisin. EF esitti toiminnastaan jo maksetun lähes 13 000 euron lisäksi usean sadan euron lisälaskun. En tiedä yhtään suomalaista henkilöä, jolla olisi ollut upea vuosi ulkomailla. Muista maista tulleilla kylläkin. Väärinkäytökset johtunevat Suomen EF:stä.
- Ex-vaihtari
En suosittelisi EF:ää. Kiskovat kovempia hintoja kuin muut vaihto-oppilasjärjestöt ja monissa maissa vaihto-oppilaista huolehtiminen jää TÄYSIN koulun ja perheen vastuulle. Paikallinen EF on olemassa koulun ja perheen etujen ja oikeuksien ajamista varten, ei vaihto-oppilaita varten.
Itselläni oli toistuvasti 8:30-18:00 pituisia koulupäiviä ja jouduin lähtemään ennen 7 kouluun ja tulin vasta 19-20 aikaan kotiin, minkä takia kärsin väsymyksestä ja nukahtelin jopa tunneille. Kun olin yhteydessä EF:n kanssa, että tarvisin tässä apua esim. koulun kanssa neuvotteluun, niin sanoivat vain, että jos sinulla on ongelma lähde takaisin Suomeen. Olin niin yliväsynyt, että harkitsin kotiin lähtemistä, mutta kun kysyin todistusta noin 8-9 kuukaudelta, he sanoivat, ettei sitä saa kuin 10 kuukauden vaihto-oppilasjakson viettäneet. En kuitenkaan koskaan ole saanut todistusta vaikka sen 10 kuukautta siellä olin, kuten ei myöskään muutkaan vaihto-oppilaat. Onneksi koulu piti minulle valmistumisseremonian ja sain koulun (tosin japaninkielisen) todistuksen.
Ja EF:n perheiden valitsemiseenkaan en luottaisi ollenkaan. Perheeni sattui olemaan aivan ihana ja kiinnyin heihin hyvin vahvasti, mutta kun juttelin siitä, miten EF oli heidät valinnut, he sanoivat, ettei kukaan edes ollut käynyt tapaamassa heitä tai tarkistamassa mihin oloihin vaihto-oppilas laitetaan, vaikka niin EF:n esitteissä luvataan.
Kaiken kaikkiaan sanoisin, että menkää jonkun pyyteettömämmän yrityksen kautta kuten vaikka Rotaryjen tai YFU:n kautta. - Tarkkuutta peliin
Ex-vaihtarille tiedoksi, että tässä puhuttiin OPINTOVUODESTA, joka ei ole vaihto-oppilasvuosi. Opintovuosi on yli 18-vuotiaille tarkoitettu ohjelma, jossa opiskellaan EF:n tai firman omassa kielikoulussa ja asutaan joko perheessä, asuntolassa tai hotellissa oman valinnan mukaan. YFU:sta ja Rotareista ei ole siis apua, sillä he eivät järjestä OPINTOVUOSIA, vaan vaihto-oppilasvuosia alle 18-vuotialle. Opintovuosia järjestävät pääasiassa vain kaupalliset firmat, joilla on omat kielikoulut ulkomailla. Opintovuoden aikana ei siis opiskella paikallisessa oppivelvollisuuskoulussa. Muutenkaan saman firman tuotetta on vaikea vertailla, EF:n vaihto-oppilasvuosi ja opintovuosi ovat siis täysin ERI TUOTTEITA.
- poikasaunooooo
EF kyllä järjestää OPINTOVUOSIA jo 16- vuotiaille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762155
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391517Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321184Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56942Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol255899- 55876
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20832Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis233745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58743