Mistähän mahtaa johtua tämä..
1,5 vuotias Phalene oksentelee lähes päivittäin. Välillä menee muutama päivä väliä, mutta noin niinku yleisesti ottaen voi sanoa että vaikka joka toinen päivä koira oksentaa joko ihan vaan limaa (kellertävää vaahtoa) tai sitten ihan oikeasti jotain mössöä. Mitään selkeästi tunnistettavaa se ei oksenna, joten esim. raksut ei koskaan tule ulos tunnistettavassa muodossa.
Tätä on jatkunut jo puolisen vuotta. Ennen asuimme kerrostaloasunnossa ja ulkoilimme hihnan päässä, joten koira ei voinut oiken mitään sopimatonta syödä ulkoa. Nyt asumme maalla jossa koira kulkee omine nokkinensa metsässä ja varmaan syö mitä milloinkin (ainakin hiiltä :).
Ruokavaliossa ei tietääkseni ole pahasti mitään vialla. Syötän raksuja aamuin illoin ja välillä seassa on jotain tuoretta (jauhelihaa, kalaa, munaa tms kypsänä).
Usein oksennus tulee öisin. Tänäänkin aamulla heräsin siihen klo. 5.50.
Oksenteluista huolimatta koira on virkeä, iloinen , aktiivinen ja syö hyvällä ruokahalulla. Turkki ja iho on hyvässä kunnossa, joten mitään allergioita en epäile.
Mikä neuvoksi??
Oksentelu
6
972
Vastaukset
- oksentaminen
Liman oksentaminen saattaa olla merkki siitä, että koira oksentaa mahanesteitään. Tämä tilanne syntyy usein siitä, että koira on syönyt yksinkertaisesti liian vähän. Olisiko käynyt niin, että koira kuluttaa kuumilla ilmoilla ja uudessa vapaudessa ulkoillessaan enemmän energiaa ja sen maha nyt möyrii. Kokeilepa tarjota ruoan lisänä hyvää piimää, viiliä tai ihanaa turkkilaista uutuusjukurttia (nam!). Ne lisäävät ruoan määrää mahalaukussa ja antavat siten mahanesteille töitä.
- että muutos aiheuttaa
En usko että muutto maalle vaikuttaa asiaan, sillä oksentelua oli jo kaupungissa eläessä.
Koira saa aamuruuan n. 8-9 ja iltaruuan n. 20. Joten tyhjällä mahalla se ei mene nukkumaan. Ruuan määrää on lisätty aktiivisuuden mukaan ja koira itse säätelee syömänsä ruuan määrää. Välillä syö koko annoksen, välillä jättää puolet. Raejuustoa ja rahkaa olen välillä myös antanut ruuan sekaan. - oksentelee
että muutos aiheuttaa kirjoitti:
En usko että muutto maalle vaikuttaa asiaan, sillä oksentelua oli jo kaupungissa eläessä.
Koira saa aamuruuan n. 8-9 ja iltaruuan n. 20. Joten tyhjällä mahalla se ei mene nukkumaan. Ruuan määrää on lisätty aktiivisuuden mukaan ja koira itse säätelee syömänsä ruuan määrää. Välillä syö koko annoksen, välillä jättää puolet. Raejuustoa ja rahkaa olen välillä myös antanut ruuan sekaan.Koirani alkaa oksennella kun sen anaalit ovat täynnä...toki jos jatkunut noin kauan ja kyse olisi anaalirauhasista, melko varmasti olisi jo jonkin asteinen tulehdus anaaleissa.
- Oli..
oksentelee kirjoitti:
Koirani alkaa oksennella kun sen anaalit ovat täynnä...toki jos jatkunut noin kauan ja kyse olisi anaalirauhasista, melko varmasti olisi jo jonkin asteinen tulehdus anaaleissa.
Anaalit oli tosi tulehtuneet ja toinen puhkesi reilu pari viikkoa sitten. :( Niitä ei siis oltu tähän asti koskaan tyhjennetty.
Mutta nyt ne on siis tyhjennetty ja oksentelu jatkuu. - jatkuva vaiva
Oli.. kirjoitti:
Anaalit oli tosi tulehtuneet ja toinen puhkesi reilu pari viikkoa sitten. :( Niitä ei siis oltu tähän asti koskaan tyhjennetty.
Mutta nyt ne on siis tyhjennetty ja oksentelu jatkuu.Jos anaalit olivat tulehtuneet, sai kai antibiootti kuurin?? Saatat joutua tyhjentämään niitä aluksi jopa parin viikon välein.. meillä sopiva väli tuntuu olevan noin 4-6 viikkoa. Vähä opettelua niin onnistuu helposti, koira ei tykkää mutta oppii nopeesti huomaamaan sen helpottavan oloa ja ainakin meillä suostuu toimenpiteeseen ihan kiltisti.Ruokinnalla voit myös vaikuttaa.
- :o)
jatkuva vaiva kirjoitti:
Jos anaalit olivat tulehtuneet, sai kai antibiootti kuurin?? Saatat joutua tyhjentämään niitä aluksi jopa parin viikon välein.. meillä sopiva väli tuntuu olevan noin 4-6 viikkoa. Vähä opettelua niin onnistuu helposti, koira ei tykkää mutta oppii nopeesti huomaamaan sen helpottavan oloa ja ainakin meillä suostuu toimenpiteeseen ihan kiltisti.Ruokinnalla voit myös vaikuttaa.
Juu, kyllä sai antibiootit ja haava on nyt parantunut. :) Toivotaan, ettei uusisi ihan heti, vaikka nyt tajuankin jo tarkkailla tilannetta ja toimia heti jos tulee oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181