Eikös Tollerilla (Novascotiannoutaja voi olla kans tummat silmät ja musta kirsu?
Syntyykö niitä usein pentueisiin? Kun näitä vaalea silmäisiä ja puna kirsuisia näkee niin paljon.
Tollerista
7
911
Vastaukset 7
- minepä
Kyllä voi olla, on rotumääritelmäsä sallittu. Syntyy kohtalaisen paljon, varsinkin tietenkin sellaisiin pentueisiin, missä emällä tai isällä on tumma kirsu. Punaneniä (silmistä en osaa sanoa mitään)on kuitenkin varmaan eniten.
(Minullakin mustakirsuinen, ruskeasilmäinen tolleri :D)- koiramaki
tälläinen tyttö.
Ei muuta kuin soittelemaan kasvattajia lävitse ja kyselet onko odotettavissa tälläisiä pentuja.
Itse varasin koiran jo ennen syntymää, kaikkein mustanenäisimmän ja ilman merkkejä...
Isä oli mustakirsuinen.
- luonne tärkeämpi
Itselle ei kyllä koiran kirsulla tai silmien värillä ollut yhtään mitään väliä. Kasvattaja sitä kysyi ja itse jäin siinä vaiheessa jopa hieman sanattomaksi ja tokaisin vain että eiköhän katsota sitä LUONNETTA ensin ja sitten sitä ulkonäköä.
- koiramaki
Luonne on tärkein, mutta piskuisesta pennusta on vaikea sanoa tulevaa luonnetta.
- näkee kyllä
koiramaki kirjoitti:
Luonne on tärkein, mutta piskuisesta pennusta on vaikea sanoa tulevaa luonnetta.
Voi kyllä kokenut kasvattaja piskuisesta kahdeksanviikkoisesta pennusta osaa jo hieman arvioida luonnetta. Kun hain omaa koiraani kävin katsomassa pentuja neljä kertaa ja kyllä pentujen luonne jo tuli minullekin alustavasti siinä selväksi.
Ja minä etsin itselleni metsästys-harrastus koiraa joten ehkä tuo luonne oli sen takia korostetusti esillä ja siitä keskusteltiin kovin. Ymmärrän joten kuten pitkin hampain että jos ei ota niinkään harrastuskoiraa että se ulkonäkökin jotain vaikuttaa...
Mutta mielestäni kasvattajalla tulisi siinäkin olla vastuunsa. Koiraa ei tulisi antaa kotiin jos tuntuu siltä että siellä ei sen kanssa pärjätä. Jos ostaja ei tyydy vaikka sitten lihanväriseen kirsuun niin menköön muualle.
- KuumeinenKiimainen
Luonne on tottakai hyvin tärkeä, mutta mä en millään pystyis kuvitella ottavani sellast koiraa, minkä ulkonäöstä en pitäisi! Se on vähän sama ku miesten kanssa: ensi rajataan ulkonäön perusteella ja sit koitetaan niistä siedettävännäkösistä poimia se valioyksilö... =) Etsin siis sekä miestä että koiraa tällä hetkellä, kuten fiksusti saatoitte tulkita
- Naimisissa
Ehkä olet etsimässä siitä syystä, ettet ole ensin katsonut peiliin ja päätellyt sen perusteella mitkä kriteerit voit sille vastapuolella määritellä ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581