Ota vaikka etukäpälä ja tee näin: siinä on ne varpaat (tai anturat) niin mene siitä ylöspäin, tunnustele sitä niin löydät sen "liikavarpaan" (jos sitä kissallasi on), mene siitä vielä vähän ylöspäin niin tuntuuko siinä pieni kuhmu? mun kissalla on molemmissa etukäpälissä sellanen. siitä kohti kasvaa semmosia pieniä haituloita (vähän saman näköset ku viikset).
KOKEILEPPA KISSAN TASSUA
annukka
23053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On meidänkin kissalla "liikavarvas" ja sen yläpuolella joku patti. En ole ennen huomannut sitä, mutta samalla kun luin viestiäsi ja kissa oli sylissä, niin päätin kokeilla. Mitään viiksien tapaisia en ole huomannut, se kyllä saattaa johtua siitä, että kissalla on mahdottoman paksu ja pitkä turkki, eikä se oikein tykännyt kun yritin katsoa.
Siellä ylempänä tassussa on siis ns. "metsästäjänkynsi" sekä siihen viidenteen "varpaaseen" liittyvä antura. Anturan vieressä voi myös olla "kuhmu", josta kasvaa karvoja, jotka todella on kuin viikset. Kaikilla kissoilla niitä ei ole, mutta jotkut ovat saaneet moiset tuntoelimet myös tassuihin. Karvoissa on samanlainen tunto, kuin viiksissä (auttaa liikkumaan myös pimeässä, aivan kuin kaikki muutkin tuntokarvat...), joten pitempi ja kovempi koskettelu karvoihin voi sattua... ;o)