siis ois tarkoitus pistää kaiuttimien ympärille kuus tai kahdeksan lediä "valaisemaan"... niin mitä tulis ottaa huomioon.
ledejä
Aloittelija
32778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensimmäinen huomioitava on, että unohda KAIKKI mitä tiedät hehkulampuista.
Sitten sinun pitää tietää käyttöjännite (joka on tässä tapauksessa 12...14 V suunnilleen. No eivät ne räjähdä. Mitoittaa etuvastuksen turvallisiin rajoihin niin kestää vaikka saisi korkeampaakin jännitettä.
Eli minkäs värisiä LEDejä meinaat käyttää? Se ratkaisee aika paljon etuvastuksen mitoittelussa, erityisesti, jos laittaa monta sarjaan. Sinisten LEDien yli oleva jännite on suurempi kuin pidempää aallonpituutta lähettävien (esim. punaisten). Jos esim. pistät yhden LEDin 12V jännitteeseen niin mitä käy? Se menee rikki. Tapahtuu niin, että LEDin kohdalla jännite alenee pari volttia ja loput voltit johtimessa. Koska johtimessa on pieni resistanssi (
Kirjoitin P = U*U*I vaikka pitäisi olla P = U*I. Tein myös virheen siinäkin, että menin vieläpä laskemaan sen kyseisellä kaavalla... tosin ihmettelin kyllä hetken, että mikä ihme siitä tulee, kun kerrotaan yksiköitä watti*watti*ampeeri.
Itseasiassa vika lähti siitä, että muutin P = U*I:n muotoon P = U*U/R, mutta unohdinkin sitten mitä olin muuttanut. Eli tuossa yhdessä esimerkkilaskussa 1/4W:n perusvastus riittää kirkkaasti, koska vaadittu tehonkesto on 0,05W.
Jos kaikkien LED-sarjojen virta ajetaan saman vastuksen läpi niin vaadittu tehonkesto on 0,15W, joka myös onnistuu perusvastukselta.
Pointti kuitenkin, että miksi MINÄ laittaisin jokaiselle oman etuvastuksen, on vastuksien mitätön hinta ja perfektionismi. Perfektionismi siinä mielin, että vaikka LEDien kynnysjännitteet vähän vaihtelisikin niin kokonaisen sarjan, jossa on 3 tai 4, LEDit harvemmin heittelevät samaan suuntaan summaten virhettä. Mitä enemmän LEDejä, sitä vähemmän epätasaisuutta virran jakautumisessa. Jotta ei sekoita päätänsä turhaan niin tällaisia ei kannata miettiä, jos tekee ensimmäistä LED-asennustansa. Kannattaa varmaan suosiolla heittää pari ylimääräistä vastusta kehiin.
Huomauttakaa, jos on muita virheitä (takuulla on).
LED (kuten muutkin diodit) päästävät virtaa vain toiseen suuntaan. Jos jännite kytketään väärään suuntaan niin LED voi tuhoutua, riippuen jännitteen suuruudesta. En tiedä missä se raja menee, kun en ole kokeillut. Jokatapauksessa LED ei ainakaan pala väärinpäin kytkettynä.
Kun tarkastelet LEDiä niin huomaat, että toisen johtimen puolella, muovisessa kotelossa on viiste. Tämä viistetty puoli on se joka tulee miinus-napaan ja se toinen puoli plusnapaan. Eivät tietenkään suoraan, sillä jonnekin pitää pistää se "etu"vastus. Se taas, että laittaako vastuksen plus vai minuspuolelle, ei merkitse. Vastus voi siis olla myös "jälki"vastus, mutta kys. nimitystä ei tietääkseni käytetä.
Voi olla, että vielä jotakin tärkeää on jäänyt mainitsematta, mutta en kyllä keksi mitä. Voihan se olla, että siinä oli kaikki mitä aloittelijan täytyisi tietää.