Muuta en osaa kertoa, kuin että ennen käyttiksen lopullista kaatumista en tehnyt muuta kuin asensin Ewidon, ja XnView-kuvankäsittelyohjelman XP:hen. Kone alkoi häiriköimään laittomista toiminnoista. Palautuskaan ei auttanut. Lopulta ilmoitti, että System32 on vaurioitunut tai puuttuu, eikä XP Pro avautunut vikasietotilassakaan..
Kone formatoitiin todella moneen kertaan, ja yritettiin asentaa monta kertaa Windows 2000, sekä XP Pro, mutta aina asennustiedostoja jäi välistä asentumatta. Kokeiltiin toista kiintolevyäkin, mutta silläkin sama juttu. CD-asemakin vaihdettiin.
Illan kestäneen kamppailun jälkeen vain ja ainoastaan Win 98 asentui kokonaan.
Onko biossissa jokin haitta päällä, vai mikä tässä on sekaisin?
Mitä voisi tehdä, että saisi XP:n takaisin?
Isommat käyttistiedostot eivät asennu?
6
3047
Vastaukset
- tulee mieleen, että
kyseessä on joku konflikti WinXP:n asennusprosessin ja "raudan" välillä.
Kannattais ensimmäiseksi kokeilla laittaa muistiasetukset biosista fail safe-tilaan ja/tai kokeilla winxp-asennusta toisella muistikammalla.
Ottakaa myös irti kaikki muut lisäkortit kuin näytönohjain asennuksen ajaksi. - vahvasti
muistia tai ylikuumenemista. Muisti on saattanut ohjelmien asennuksen jälkeen, tai yhteydessä "rasittua" lopullisesti ja on sanonut itsensä irti.
- olla syynä sekin, että
prossun, tai yleensä kotelon lämpötila nousee liian korkeaksi pitempään kestävän sennuksen aikana.
Kannattaa tsekata onko pölyä kertynyt koteloon, pyöriikö prossun tuuletin yms. asiat.
muisti on viallinen, itselläni oli samanlainen ongelma yhden koneen kanssa ja ostamalla uuden muistikamman asia korjaantui...netistä saa imuroitua ohjelman jolla voit testata muistin kunnon.
- Tupuli
voisitko antaa linkin?
Tupuli kirjoitti:
voisitko antaa linkin?
http://hcidesign.com/memtest/ tuolta voi imuroida mem test 3.4,asennat sen, se tutkii ram muistin.. siihen vaan laitat sen kamman koon ja start..jos erroreja tulee paljon niin vaihtoon muisti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486257Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.925156KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164359Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1523138Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123091Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1702613Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681525