koirani??

mulla on 6v oleva koira uros (suomenpystykorva/itäsiperianlaika) ja mun kamulla on sellanen 4kk vanha koiran pentu tää mun koira murisee sille ja tokas eilen päästä kun se ei vissiin tykkää tahvosta. nyt meille on tuolassa helmikuussa toinen koira vai pitäisikö edes ottaa koiraa??
5254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sinun kannattaa panostaa enemmän kirjoituksen opetteluun kuin koirankasvatukseen.

Äänestä

Suomenpystykorva/itäsiperianlaika-risteytys ei ole varmaankaan kaikista sosiaalisempia koiria. Eivätkä myöskään ole seurakoiria - kumpikaan rotu. Voi olla, että uroksesi ei hyväksy uutta kaveria ollenkaan. Itse en ottaisi ainakaan nyt olemassa olevalle koiralle "kaveriksi".

Äänestä

Vanhemmat koiran käsittääkseni kuuluukin murista ensin pennulle. Osoittaa sen paikka laumassa.. Ikähän on koirien maailmassa valtaa ja se pitää vanhemman koiran mielestä pennulle opettaa hetimiten.. samoin kuin muutenkin koirien merkit ja kieli.
En ymmärrä mitä epänormaalia tuossa koirasi käytöksessä muka oli.
Oma koirani (nyt 7 vuotta) tekee kanssa pennulle ensin murinat, jos pentu ei ymmärrä antaa koirani olla ja määrätä tutustumisen tahdin.
Mutta kun antaa tilanteen rauhassa olla, tilanne rauhoittuu itsestään pennun oppiessa käyttäytymään vanhempaa koiraa arvostavasti.
Minä en henkilökohtaisesti kuitenkaan suosittelesi tuon ikäiselle koiralle välttämättä pentua kaveriksi. Varsinkin, jos tuntuu, että koirasi ei ole kovin sosiaalinen muutenkaan muita koiria kohtaan. Jos koirasi muutenkin viihtyy omissa oloissaan parhaiten, niin miksi sitten väkisin hankkii pentua.. tämä on siis minun kantani.

Äänestä
  • Ärri on kyllä tosi kiltti ja on paljon myös serkkuni narttukoiran kanssa. ja Ärri ei ole purrut koskaan ihmisiä. mutta olemme toiselta kannalta miettinyt jos laittaisimme Ärrin mummolaani koska se tykkää olla siellä.

    Äänestä

  • ritaah kirjoitti:

    Ärri on kyllä tosi kiltti ja on paljon myös serkkuni narttukoiran kanssa. ja Ärri ei ole purrut koskaan ihmisiä. mutta olemme toiselta kannalta miettinyt jos laittaisimme Ärrin mummolaani koska se tykkää olla siellä.

    meidän ukko oli tympeä ja kiukkuinen penikalle noin kaksi viikkoa.

    Koira on laumaeläin ja olisi kovin outoa jos ei hyväksy uutta laumanjäsentä.

    Ei se aina tapahdu hetkessä ja heti olla kavereita. Joskus joutuu tekemään töitä kovasti.

    Nyt meidän pikku-ukot jo mahtuvat samalle soffalle makoilemaan, vaikka ekaksi ei saanut pentu edes kävellä sinne päinkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ritaah kirjoitti:

mulla on 6v oleva koira uros (suomenpystykorva/itäsiperianlaika) ja mun kamulla on sellanen 4kk vanha koiran pentu tää mun koira murisee sille ja tokas eilen päästä kun se ei vissiin tykkää tahvosta. nyt meille on tuolassa helmikuussa toinen koira vai pitäisikö edes ottaa koiraa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu