Tsekin GP

Turo--Inkeri

jännitys tiivistyy. Valentino Rossin totuuden hetki; ajotaitojaan ei varmaan kukaan voi kyseenalaistaa, mutta onko Jammu saanut pakettinsa iskukyvyn oleellisesti parempaan kuntoon? Homma tuntuu roikkuvan pitkälti myös Michelinin renkaista, on vaikea sanoa kuinka näiden kahden tahon yhteistyö on sujunut kesätauon aikana, mutta uskallan veikata ettei kummassakaan firmassa ole paljon ehditty lomailla. Mielenkiintoinen kysymys sekin, mahtaako Micheliniä kiinnostaa kuinka paljon, kuka heidän kuskeistaan mestaruuden vie. Heidän renkaansa joka tapauksessa ovat tällä kaudella toimineet Hondassa selkeästi Jammua paremmin. Ei Haydenillakaan toisaalta vielä ole pokaali kädessä, 6 kisaa ja 150 pistettä vielä jaossa ja uhkaajina Rossin lisäksi Pedrosa ja Melandri. Hayden on toisaalta ollut erittäin tasainen, joten eipä tarvitse kuin jatkaa samaan malliin; kisojakaan hänen ei enää ole pakko voittaa.

Piikkiluokassa homma alkaa vaikuttaa selvältä, mutta jos nyt Bautista suostuisi tekemään edes yhden virheen tälle kaudelle, niin mistäs sitäkään tietää.. ja voihan Mikalta kuitenkin odottaa hyviä suorituksia loppukauden kisoissa.

Toivottavasti tulee vettä niin perkeleesti koko sunnuntain, niin ei haittaa viettää aikaa töllön ääressä!

8

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paalupaikan

      sekä voittaa voiton, loiiiiiiistavaaaaaaaaa!!!

      • Voittoi

        kuka ottaa paalupaikan?

        Voittaa Voiton, eihän siellä ole ketään Voittoa edes ajamassa.

        Hyvä Turo, sä ylitit taas ittes.


      • ...esitys
        Voittoi kirjoitti:

        kuka ottaa paalupaikan?

        Voittaa Voiton, eihän siellä ole ketään Voittoa edes ajamassa.

        Hyvä Turo, sä ylitit taas ittes.

        Sinä taas alitit itsesi.


      • terve perkule
        Voittoi kirjoitti:

        kuka ottaa paalupaikan?

        Voittaa Voiton, eihän siellä ole ketään Voittoa edes ajamassa.

        Hyvä Turo, sä ylitit taas ittes.

        > kuka ottaa paalupaikan?

        paalupaikan ottaa rossi

        > Voittaa Voiton, eihän siellä ole ketään Voittoa edes ajamassa.

        ei ollut Voittoa ajamassa ei, mutta puhuinkin voiton voittamisesta. kaksi ihan eri asiaa.

        > Hyvä Turo, sä ylitit taas ittes.

        en ole turo.


      • rakkostiini
        terve perkule kirjoitti:

        > kuka ottaa paalupaikan?

        paalupaikan ottaa rossi

        > Voittaa Voiton, eihän siellä ole ketään Voittoa edes ajamassa.

        ei ollut Voittoa ajamassa ei, mutta puhuinkin voiton voittamisesta. kaksi ihan eri asiaa.

        > Hyvä Turo, sä ylitit taas ittes.

        en ole turo.

        Jos et ole Juro-Inkeri ni sitte teitä on kaksi yhtä sekasin olevaa.


    • Motoristi-68

      Surkea kuski: paalupaikalta lähtee ja onnistuu putoamaa heti neljänneksi! Kuka tahansa vähänkään moottoripyörällä ajanut olisi nopeampi.

      • heikko

        provo. ottaisit oppia vaikka jesukselta.


    • Turo--Inkeri

      olipa erikoinen juttu, että Capi noin karkasi.. mitäköhän turboruuvia Ducatin pilttuussa käännettiin kisapäivän aamuna?! Bridgestonetkin kestivät kisan loppuun asti. Mahtaa ukkoa harmittaa se Barcelonan kolari, kun olis varmaan muuten vielä ihan tiukasti MM-taistelussakin mukana. Ducati voi hyvin voittaa vielä lisää kisoja tänä vuonna.

      Hatunnosto Capirossille. Ja kyllä Rossi ja Pedrosakin ajoivat helvetin upeasti; olin aivan varma, etteivät pääse molemmat maaliin asti, kun turvavälit laskettiin millimetreissä, mutta ilmeisesti Pedro tajusi, ettei Vale aio kertakaikkiaan laskea häntä ohi. Rautainen taistelutahto Rossilla, ja panoksena "vain" maailmanmestaruus.. jos nyt olisi mennyt kisa kesken, homma olisi kutakuinkin selvä. Vaatii uskomattoman kovaa luonnetta ajaa niin kuin Rossi teki, kun piti Pedrosan takanaan. Ei ole kaveri sattumalta 7-kertainen mestari, juuri tuo miten pää aina kestää, vaikka miten tiukassa paikassa, on yksi iso osatekijä saavutustensa takana.

      Pään kestosta puheenollen, surkea rimanalitus Haydenilta, hänen pitää parantaa otteitaan tuosta selkeästi. Rossista sopii (tuttuun tapaan!) ottaa mallia.. tai sitten omasta tallikaveristaan. JUMANKEKKA mikä loppukausi tästä on kehittymässä!!

      "Who needs sex when there´s motogp!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      81
      3437
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1434
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1211
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1136
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      832
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      806
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      754
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      32
      752
    9. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      749
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      707
    Aihe