Varoitus autolla Tallinnan matkaaville!!

Nyt pitää laittaa tännekin varoitus kaikille teille jotka olette lähdössä omalla autolla Tallinnaan. Siellä kun muutama "näppärä" virkailija on keksinyt uuden, takuuvarman rahastuskeinon jolla lypsää suomalaisautoilijoiden rahat.
Kerrompa koko tarinan niin saatte käsityksen siitä miten homma tapahtuu:
Kaikkihan tuolla käyneet tietävät satamassa Merekeskuksen sekä Sadamarketin. No, niiden kahden välissä, jatkuen satama-altaan sivustoa aina D-terminaalille asti on joutomaa-alue. Alueella on myös 2 maksullista parkkitilaa, sijoittuen A-terminaalille sekä Sadamarketille. Väliin jäävälle joutomaa-alueelle paikalliset parkkeeraavatkin hanakasti koska se ei ole "maksullista parkkialuetta"...vaan OMPA SITTENKIN. Nyt eräs pieni venäläisporukka, mukaan lukien yksi yli-ikäinen passipoliisi kyttäävät alueelle tulevia suomalaisautoja ja sakottavat ne välittömästi. Sen jälkeen 1 venäläinen jää vartioon aina siihen asti kun auton omistaja saapuu. Hän tulee heti kertomaan missä sakon kirjoittanut on ja käskee mennä sinne. Mies kertoo, että 480 eek:n (noin 31€) sakko tulee maksaa heti hänelle. Kun kysyt, että millä perusteilla sakko on kirjoitettu, sillä alue ei ole maksullista parkkialuetta, kertoo hän että koko alue sitä on ja siitä on selvä eestinkielinen ilmoitus 500m:n päässä sadamarketin pihalla (HAH...kuka sen sieltä näkee puolen kilsan päähän). Tietenkin tuossa vaiheessa olisi järkevää kutsua poliisi paikalle sillä sakkohan ON laiton, mutta ansa siinäkin: Poliisin paikalle kutsuminen vie aikaa ja vanhan tavan mukaan asiasta pitää kaikissa tapauksissa tehdä pöytäkirja laitoksella = se kestää vähintään 3 tuntia. He kun valitsevät vain lähdössä olevat suomalaisautot ja nehän on varsin helppo tunnistaa kun katsoo mitä autossa on sisällä (viinaa yms. tuliaisia). Viereisiä, eestin rekisterissä olevia autoja ei ollut sakotettu vaikka niitä oli vieressä noin kymmeniä autoja ilman sitä ko. parkkilipuketta. Tietenkin voit vain olla nopea ja kaasutella paikalta mutta sekään ei käy: He soittavat tulliin ja kertovat rekisterinumerosi. Maasta kun ei poistuta jos sakkoja on maksamatta. Soititpa siis poliisit tai jätät maksamatta, laivasta myöhsätyt tauuvarmasti. Uusien lippujen osto on kallista ja se, pääseekö seuraavaan laivaan on aina kyseenalaista. He tietävät sen ja siihen kaikki perustuukin. Tässä kohtaa sakon kirjoittanut tekee sinulle ehdotuksen: Maksa hänelle 250 eek (noin 17 €) niin hän "unohtaa" koko asian. Pakko sanoa, että ei siinä ole vaihtoehtoa jos aikoo laivaan ehtiä. Kuittiahan siitä maksusta ei saa ja nyt kovin mietityttääkin että voiko tuosta tehdä silti ilmoituksen suomen poliisiin joka välittäisi tiedon eestin poliisille = noin homma saataisiin ehkä loppumaan.
194717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suomen poliisilta?

Äänestä

ko jutun. He ovat yhteistyössä Tallinnan poliisiin kanssa. Olen saanut hyvää palautetta omien ongelmieni kanssa. Ei se marinalla parane vaan toiminnalla. Eli rikosilmoitus vain omaan poliisipiiriin.http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/MainDocuments/136af016d73115e3c2256df000346219?OpenDocument Kun mahdollsimman moni näin tekisi pikkujutuistakin - olisi palvelukin rivakampaa. Vuosi sitten liettuan mustalaiset marhasija roikkuen perässä Merekeskuksen maisemissa "kassejaan" kaupaten. Kun käskin pois , nuori nainen potkasi nilkkaan. Soitin Viron poliisille selvällä suomella http://www.pol.ee/ ja kohta tuli Maija ja otti naisen kiinni. En jäänyt paikalle, mutta näin tapahtuman Sadamarketin kohdalla. Oli kiire ontua laivaan. Nyt on muuten liikeella nuori roikkuja mies joka surkealla äänella vaatii euroa. Kun mene kuulomatkan reunamille hän ihan röyhkeäasti selittää kavereille saalistaan. Niin ne huumeet rahoitetaan.

Äänestä
  • pyöri siinä marketin kupeessaa ja Metropol-hotellin kulmilla jo toukokuussa..

    Äänestä

asiasta oli viron televisiossa muutama aika takaperin.ei näillä sakottajilla ole mitään yhteyttä poliisiin.niitä on joka puolella kaupunkia.eräs virolainen näytti saamaansa sakkolappua,se oli muuten ihan aito,mutta siinä oli puh.no.ja teksti ota nopeasti yhteyttä.jos on niin uuno,että menee lankaan ja soittaa,niin sovitaan paikka jossa tavataan ja tingitään sakon määrästä tottakai.

Äänestä

Siis ei voi olla totta.

Hieman faktaa: 1) Pysäköinninvalvonnasta Tallinnassa vastaa YKSINOIKEUDELLA turvafirma Falck (eläköön palveluiden yksityistäminen!), jonka työntekijöillä on firman työasu (eli puserossa on selvästi näkyvillä firman nimi ja logo). Lisäksi heillä on Falckin henkilökortti. 2) Falckin edustajat jättävät aina sakkolapun (tai siis pysäköintivirhemaksun) auton ikkunaan (jos omistaja ei satu olemaan paikalla) ja sakon maksuaika on 2 viikkoa. SAKKOA EI KOSKAAN MAKSETA KÄTEISELLÄ!!!

Joten noille tibloille voi huoletta näyttää keskisormea.

Äänestä
  • Tulli, eikä mikään muukaan taho voi estää sinua maasta poistumasta, vaikka sinulla olisi pysäköintisakko (aito tai väärennös) taskussa.

    Äänestä

  • Ei ollut ko. miehellä minkään vartiointi- yms. firman logoja näkyvillä. Sen osasin heti merkille panna. Pukeutuminen muistutti enempi suomalaisen taksimiehen pukeutumista (tummat housut, sininen paitapusero ja rahalaukku). Mieheni, joka paikalle tuli hieman minua ennen sanoi, että miehen vyöllä oli vilahdellut jokin henkilökortin tapainen. Mitään virkamerkkiä tms. hän ei ollut esittänyt eikä mieheni hätäännyksissään sitä osannut kysyä. Itse epäilin heti että kyse on kusetuksesta mutta kun oli kiire laivalle niin asian selvittämiseen ei ollut aikaa. Pelottelu sillä, että jää laivasta oli varsin tehokas tapa saada meidät kaivamaan kuvetta. Harmittaa vain se, että sitä sakkolappua ei hätäpäissään onnistunut nappamaan mukaan. Se olisi ollut varsin hyvä todiste tapahtuneesta.

    Äänestä

  • saada jo pois kirjoitti:

    Tulli, eikä mikään muukaan taho voi estää sinua maasta poistumasta, vaikka sinulla olisi pysäköintisakko (aito tai väärennös) taskussa.

    Hei,
    Kiitos viestistänne. Se on lähetetty vastattavaksi Rikososastolle.
    Ystävällisesti,
    Helsingin poliisin tiedotus
    web3/[email protected] (17.8.2006 11:24):
    >

    Äänestä

  • Se sakkolappu oli aivan oikean sakkolapun näköinen, muovikuorineen kaikkineen. Joku tuossa jo taisikin kertoa, että aidon näköisiähän ne väärennetytkin ovat eli sellainen se siis oli.

    Äänestä

  • Kissus kirjoitti:

    Se sakkolappu oli aivan oikean sakkolapun näköinen, muovikuorineen kaikkineen. Joku tuossa jo taisikin kertoa, että aidon näköisiähän ne väärennetytkin ovat eli sellainen se siis oli.

    Ottakaa ne "sakkolaput" muistoksi kotiin ja odottelette Tallinnan pysäköintivalvonnan/Falck kautta tulevaa laskua... eipä taida koskaan tulla.

    Kyllä on naurettavaa puuhastelua siinä heinäpellolla. Uskomaton alue keskellä kaupunkia!
    Talossa myydään piraattituotteita ja piha-alue on pari hehtaaria heinäpeltoa.

    Äänestä

  • maksako!! kirjoitti:

    Ottakaa ne "sakkolaput" muistoksi kotiin ja odottelette Tallinnan pysäköintivalvonnan/Falck kautta tulevaa laskua... eipä taida koskaan tulla.

    Kyllä on naurettavaa puuhastelua siinä heinäpellolla. Uskomaton alue keskellä kaupunkia!
    Talossa myydään piraattituotteita ja piha-alue on pari hehtaaria heinäpeltoa.

    ja lähistön jo puretuissa kolosseissa on kuvattu kohtauksia legendaarisen elokuvaohjaaja Andrei Tarkovskin "Stalkeriin" 1970-luvun lopulla.

    Äänestä

  • Niin, että varoitaat toisia sama tyhmiä kun oot itsekin? Tajutko, että EI EDES VIROSSA maksetta sakkoa KÄTEISELLÄ!!! Ja se mitä he puhuvat tullin soitosta, paskkapuhetta!!!

    Äänestä

kahdeksan vuoden kokemus!

Äänestä

Ja kovalla älämölöllä. Sama taktiikka puree kusettaviin taksikuskeihin.

Äänestä
  • poliisilta apua saisit. Ne on todennäköisesti mukana juonessa.

    Äänestä

Tallinnaan omalla autolla? Ikävyyksiä itselleen niin vain hankkii. Virolaiset pyrkii aina kusettamaan suomalaista niin mennen kuin tullenkin!

Äänestä

Tämä ei ole ns joutomaata !

Alueella on omistaja, jolla on oikeus sakoittaa sinne ilman lupaa parkkeeravia autoja !

Monet eivät vain tunne tätä aluetta !

Äänestä
  • Yrityksillä oikeus antaa sakkorangaistuksia???

    On mennyt hurjaksi elämä Virossa. Ennen pelättiin miliisiä, nyt yksityisiä ihmisiä, jotka kirjoittelee pankkisiirtoja autojen tuulilaseihin.

    Äänestä

  • ostoksille... kirjoitti:

    Yrityksillä oikeus antaa sakkorangaistuksia???

    On mennyt hurjaksi elämä Virossa. Ennen pelättiin miliisiä, nyt yksityisiä ihmisiä, jotka kirjoittelee pankkisiirtoja autojen tuulilaseihin.

    Tallinnan poliisilla on n 75 miehen vajaus Tallinassa !

    FALCK tarjosi parempia palkkoja ja parempia etuja, ja monet siirtyivät pois poliisin palvelusta !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissus kirjoitti:

Nyt pitää laittaa tännekin varoitus kaikille teille jotka olette lähdössä omalla autolla Tallinnaan. Siellä kun muutama "näppärä" virkailija on keksinyt uuden, takuuvarman rahastuskeinon jolla lypsää suomalaisautoilijoiden rahat.
Kerrompa koko tarinan niin saatte käsityksen siitä miten homma tapahtuu:
Kaikkihan tuolla käyneet tietävät satamassa Merekeskuksen sekä Sadamarketin. No, niiden kahden välissä, jatkuen satama-altaan sivustoa aina D-terminaalille asti on joutomaa-alue. Alueella on myös 2 maksullista parkkitilaa, sijoittuen A-terminaalille sekä Sadamarketille. Väliin jäävälle joutomaa-alueelle paikalliset parkkeeraavatkin hanakasti koska se ei ole "maksullista parkkialuetta"...vaan OMPA SITTENKIN. Nyt eräs pieni venäläisporukka, mukaan lukien yksi yli-ikäinen passipoliisi kyttäävät alueelle tulevia suomalaisautoja ja sakottavat ne välittömästi. Sen jälkeen 1 venäläinen jää vartioon aina siihen asti kun auton omistaja saapuu. Hän tulee heti kertomaan missä sakon kirjoittanut on ja käskee mennä sinne. Mies kertoo, että 480 eek:n (noin 31€) sakko tulee maksaa heti hänelle. Kun kysyt, että millä perusteilla sakko on kirjoitettu, sillä alue ei ole maksullista parkkialuetta, kertoo hän että koko alue sitä on ja siitä on selvä eestinkielinen ilmoitus 500m:n päässä sadamarketin pihalla (HAH...kuka sen sieltä näkee puolen kilsan päähän). Tietenkin tuossa vaiheessa olisi järkevää kutsua poliisi paikalle sillä sakkohan ON laiton, mutta ansa siinäkin: Poliisin paikalle kutsuminen vie aikaa ja vanhan tavan mukaan asiasta pitää kaikissa tapauksissa tehdä pöytäkirja laitoksella = se kestää vähintään 3 tuntia. He kun valitsevät vain lähdössä olevat suomalaisautot ja nehän on varsin helppo tunnistaa kun katsoo mitä autossa on sisällä (viinaa yms. tuliaisia). Viereisiä, eestin rekisterissä olevia autoja ei ollut sakotettu vaikka niitä oli vieressä noin kymmeniä autoja ilman sitä ko. parkkilipuketta. Tietenkin voit vain olla nopea ja kaasutella paikalta mutta sekään ei käy: He soittavat tulliin ja kertovat rekisterinumerosi. Maasta kun ei poistuta jos sakkoja on maksamatta. Soititpa siis poliisit tai jätät maksamatta, laivasta myöhsätyt tauuvarmasti. Uusien lippujen osto on kallista ja se, pääseekö seuraavaan laivaan on aina kyseenalaista. He tietävät sen ja siihen kaikki perustuukin. Tässä kohtaa sakon kirjoittanut tekee sinulle ehdotuksen: Maksa hänelle 250 eek (noin 17 €) niin hän "unohtaa" koko asian. Pakko sanoa, että ei siinä ole vaihtoehtoa jos aikoo laivaan ehtiä. Kuittiahan siitä maksusta ei saa ja nyt kovin mietityttääkin että voiko tuosta tehdä silti ilmoituksen suomen poliisiin joka välittäisi tiedon eestin poliisille = noin homma saataisiin ehkä loppumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu