Mitäs 3kuisille vauvoille kuuluu? meillä painoa tytöllä 5100g ja pituutta 57,5cm. tyttö on hirmu tyytyväisen oloinen. tykkää kellotella yksinään jumppamatolla ja muutenkin viihtyy hyvin yksinään.välillä tuntuu et ei tykkää nukkua oleskaan päikkäreitä tai päikkärit on lyhyviä.mut yöt sit nukkuu hyvin.
mitäs 3kk
äde ja tyde
4561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
meidän pimu painaa 5725g ja pituutta 59,2cm. kovasti yrittää kääntyä jo kylelleen kun makaa joko selällään tai masullaan. Neuvolassa hurmasi tervydenhoitajan kun jutteli ja hymyili jatkuvalla syötöllä... yöt nukkuu tosi hyvin, ja nyt on alkanu nukkumaan päivälläkin pitkiä unia. Ennen ei malttanut oikein päikkäreitä nukkua, ottaako nyt sitten takaisin niitä unia sitten. kovasti juttua riittää, ja osaa jo komentaa äitiä ja isiä jos ei ruokaa tule tarpeeksi nopeesti =)
Meijän neiti oli 3kk neuvolassa 6240g ja 62cm.
Ja todellakin osataan komentaa jos se ruoka ei tule juuri sillä hetkellä kun neiti sen haluaisi.
Nauraa kaikille jotka vain juttelevat ja kovin tarkkailee ympäristöään.
Rakastaa hoitopöydän takana olevaa kirkasväristä seinävaatetta, sille jaksettaisiin jutella vaikka kuinka kauan.
Kotihiiri, ei viihdy kylässä vaan hymy taas herkässä kun kotiin päästään.
Isosiskon ei tarvi kuin vilahtaa näköpiirissä niin kauhea jokellus alkaa...
Nukkuu yöt kokonaan ja päivällä kahdet n. 3 tunnin päikkärit.
Syö korvike-velli-sekoitusta kun ei pelkä korvike riittänyt. Sekoitustakin menee n. 180ml kerralla 4-6 kertaa päivässä. Kohta aloitellaan soseita.
Ei oikein viihdy yksin, on sen verran seurankipeä.
Sydämessä pieni reikä, puolivuotiaana kontrolli joko olisi sulkeutunut.
meillä tyttö 2,5kk. 2kk neuvolassa painoa 6235g ja pituutta 60.6cm :) kova juttelemaan ja nauramaan,ei viihdy yksin
Meillä poika 7385g ja 61,5cm pituutta!!! Tosi ihana kaveri,nauraa todella kovalla äänellä ääneen ja tarinaa tulee.Nukkuu (nyt jo toista viikkoa) koko yön,noin 8-10h yössä.Sit kyl aamulla tankataan...Viihtyy yksin joitain aikoja lattialla tai sitterissä,mutta inahtelee kun alkaa seura kelpaamaan.