Romania, Venus

XXXXXXXX

Ensimmäistä kertaa ollaan lähdössä Romaniaan ja siellä Venuksen alueelle (Neptun vieressä).

Kyselisin ihan sitä, että miten tarkka pitää olla tavaroidensa kanssa, eli onko paljon taskuvarkaita. Ymmärrän kyllä ns. normaalin varovaisuuden, mutta ..... Aikaisemmin rantakohteissa olemme ainoastaan talvisin olleet Thaimaassa. Ja siellä ei todellakaan tarvitse varkaita varoa, voi mennä yhtäaikaa uimaan ja jättää tavaransa paikoilleen.

Eli pitääkö silmät olla selässäkin kun Venuksella liikkuu. Sitten kaikki muukin info tuolta alueelta on tervetullutta.

3

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lo_siento

      ei ainakaan pari vuotta sitten tarvinnut olla ylivarovainen. Neptun ja käsittääkseni viereinen Venuskin ovat etenkin romanialaisten turistien suosiossa, perhelomapaikkoja. Jandarmeria (poliisi) on aika hyvin myös katukuvassa läsnä.

      Sen sijaan muutaman kymmenen kilometrin päässä Constantassa, joka on vanha satamakaupunki, on syytä olla erittäin valpas taskuvarkaiden suhteen.

      • HEPULI

        ME OLTIIN SIELLÄ KASSA ELOKUUN ALUSSA EMMEKÄ TÖRMÄNNEET VARKAISIIN.DANA HOTELLISSA OLTIIN JA MEILLÄ EI HUONEESTAKAAN HÄVINNYT MITÄÄN VAIKKA KAMERAT OLI PÖYDÄLLÄ ESIM .RUOKA SIELLÄ ON TOSIAAN VÄHÄ ERILAISTA MAMA LEONE ON HYVÄ PIHVI RAVINTOLA NEPTUNIN IHAN PÄÄSSÄ


    • pari vk sitten tulleet

      Täysin turvallista. Normaali varovaisuus, käsilaukut oli naisilla ja lompakot taskussa miehillä. Ei ensimmäistäkään varkausyritystä. Alkuun rahayksikkö hämmensi kun oli uutta ja vanhaa rahaa, vanhassa neljä nollaa enemmän. Heti kauppias huomautti jos antoi liikaa ja näytti oikean rahan.

      Meitä oli iso porukka, joten rannalla oli aina joku tavaroiden kanssa. Venuksessa ja muissa rannan kylissä oli tosiaan lomalla varakkaammat romanialaiset itse, joten tuskimpa kellään oli tarvettakaan varastaa. Hotelli Danassa eräs seurueemme rouva unohti käsilaukkunsa aamiaishuoneeseen, haki noin tunnin päästä, kaikki tallella. Samoin huoneessa ja tallelokerossa säilyi kaikki.

      Ruokaa en ylistäisi, mutta katuleipomoista saa hyviä rinkeleitä ja pullia. Kalliihkossa alimentara-lähikaupassa on ylikansallisiakin tuotteita myynnissä. Ursus-olut varsin hyvää. Vesi kannattaa ostaa pullossa. Englanilla pärjää yllättävän hyvin, aina etsivät jonkun eng.kielentaitoisen palvelemaan.

      Minijunilla ja -busseilla ajelu on halpaa ja mukavaa. Suosittelen Neptunin ja Saturnuksen kyliä, Neptun-Olimp sikäläistä eliittialuetta. Kaupungeista kävimme Magnaliassa, johon kulku minibussilla, suosittelen. Lavrion-ravintola arkeologisen museon vieressä hyvä. Muutenkin kehoittaisin panostamaan aurinkomatkojen oppaan ravintolasuosituksiin - paikallisten lomailijoiden ruokailutottumukset poikkeavat omistamme ainakin runsaan rasvan ja surkean maustamisen suhteen, joskin paikallisissa selviää halvemmalla.

      Mukavaa matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe