Futis kuoleva laji Suomessa?

DaMarcus

Pistetään nyt tämä teksti tähänkin osioon varmuuden vuoksi..

Luuleekohan joku tosissaan, että tästä Playstationsukupolvesta tulisi mitään kunnon pelaajia? Vuoden -84 ikäluokka on pleikkarisukupolvesta tähän mennessä ylivoimaisesti huonoin. Playstationsukupolvi vaihtuu sitä paitsi vielä nörtimpään sukupolveen. Ei täällä pärjätä jalkapallossa jos lapset pitävät futista vain jonain harrastuksenaan ja sitten treenien jälkeen menevät kotiin lukemaan läksyjä, soittamaan kitaraa ja pelaamaan pleikkaria.

Verratkaapa muuten futista ja lätkää harrastavien tyyppien luonteenpiirteitä. En ole tästä mitenkään täysin varma, mutta olen mielestäni havainnut, että kyllä ne ns. kovat jätkät mieluummin valitsevat jääkiekon kuin jalkapallon. En tiedä kuinka kauan tämä trendi on ollut olemassa (jos edes on ollut koskaan, kun kerta en asiasta 100% varmuudella osaa sanoa), mutta mikäli se on nyt vallitseva, niin kyllä mä sen soisin muuttuvan jos Suomi aikoo joskus futiksessakin pärjätä.

Aika muuten huvittava tuo palloliiton lausahdus siitä, että Suomi pystyi laittamaan Unkaria vastaan pelattavaan alle 21v maajoukkueotteluun "hyvän ikäluokan". Unkari nimittäin voitti tuon ottelun 5-0.

Futiksen tulevaisuus näyttää kyllä nyt erityisen synkältä. Pyydän anteeksi sitä, jos loukkasin jotakuta tälläkin tilityksellä, mutta mielestäni tosiasiat kuuluisi jo myöntää. Futis ei ainakaan kerää lisää suosiota sillä, että maajoukkue häviää aina kun taas muissa lajeissa Suomi pärjä yhä vain paremmin. Onkohan jonkun 20-30 vuoden kuluttua jenkkifutis suosituin laji lätkän ohella? Silloin suomifutiksella olisi mitä luultavimmin yhä suppeampi ja kehnompi pelaajamateriaali käytössään.

1

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R.Völler

      tässä maassa, kiitos tästä kuuluu brittiräkäpotkupallo ihailijoille..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9872
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7057
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1832
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1474
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      780
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe