Heippa!
Olen kahden viikon ikäisen tyttölapsen äiti.
Tytöllä on kovasti ilmaa vatsassa ja viime yönäkin tuli nukuttua kokonaiset 3 tuntia :)
Meillä on cuplaton käytössä.
Haluaisinkin siis kysyä, että mitä te käytätte ilmavaivoihin ja mikä lääke on mielestänne paras?
Olen kahden viikon ikäisen tyttölapsen äiti.
Tytöllä on kovasti ilmaa vatsassa ja viime yönäkin tuli nukuttua kokonaiset 3 tuntia :)
Meillä on cuplaton käytössä.
Haluaisinkin siis kysyä, että mitä te käytätte ilmavaivoihin ja mikä lääke on mielestänne paras?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hei! Meiän typy on neljä viikkoa ja meillä oli aika alusta alkaen käytössä relat, koska neiti itki masuaan vähemmän tai enemmän iltasella. Nyt sitten hain alkuviikosta myös disflatyl (tai jotakin sinne päin), kun relasta huolimatta ollaan väännelty naama punaisena. Kolme päivää ollaan kumpaakin käytetty. Eilinen ilta oli jo parempi, mutta täytyy vielä katsella... Kantsii vissiin koittaa yhdellä ja sitten yhdistelmillä ja vaihtaa cuplatoniin, jos ei auta. Ja sitten voi olla että kaikkien lääkkeiden käytön lopettaminenkin auttaa. Kun ei noista pienistä aina tiedä...
käytössä, ja auttoivat.. ei itketty kun kolme viikkoa!=)
aiheutti vatsavaivoja...siinä olevat öljyt voi ärsyttää joidenkin vatsaa! Kannattaa varmaan kokeilla yhtä tuotetta kerrallaan niin tietää aiheuttaako tuote kenties lisää ilmavaivoja.
meillä kans oli rela ja disflatyl käytössä silloin ku poika oli pieni ja auttoi maha vaivoihin.
Meillä oli vatsavaivoihin rela tipat ja disfaltyl. Cuplaton ei auttanu. Oli vatsavaivoja parin viikon ikäsestä vajaan 2 kk ikään sit loppuivat itsestää.
meillä disflatyl poisti kipristelyt ja sitäkään en antanut kuin pari kertaa päivässä. pari päivää meni että vaikutti.
Röyhtäyttäkää lapsi kunnolla aina syönnin jälkeen, niin paha ilma poistuu, eikä vaivaa vauvaa. Ja se jos lapsi pieree paljon, on sekin hyvä, eikä sitä tarvitse lääkitä!!! Koliikkivauva kun ei pieraise eikä röyhtäise kunnolla, siksi sille annetaan lääkkeitä. Nykyään syötetään ihan liian helposti kaikenlaisia lääkkeitä joka oireisiin.
valitettavasti kaikki vauvat eivät aina röyhtäise.
lopetettiin relojen ja cuplatonien käyttö ja vatsavaivat loppui ihan itsestään.Ne kuuluu osana vauvan vatsan kehitystä ja kaikennäköiset tipat eivät välttämättä auta asiaa.Pari pierutemppua (nosta jalat ylös varovasti polvet vatsalle) ja vauvaakin naurattaa.
meidän pojalle vain enemmän ilmavaivoja.D-vitamiinitippojen kanssa saa olla tarkka.Vaihdon ne ihka oikeaan kalanmaksa öljyyn, eikä tullut enää oireita.Kävimme myös vyöhyketerapiassa ja siitä huvista kannattikin maksaa!Se ihan oikeasti toimii.T.Epäilevä Tuomas
Heippa!
Mulla on nyt 6 viikon ikäinen poika, tää on mun kolmas lapsi. Ihan alusta lähtien jännitin, miten tämän vauvan kanssa menee siis lähinnä jännitin tuleeko koliikkia. Hiukan ennen synnytystä aloitin itse ottaa säännöllisesti yhden Gefilus-tabletin per päivä ja edelleen niitä syön. En tiedä onko sillä mitään taikaa, mutta meillä on tähän mennessä vatsavaivoja ollut äärettömän vähän. Cuplatonit on himassa, mutta niitäkään ei olla tarvittu.
meillä käytettiin cuplatonia(ei hyötyä) maitoon liukenevia gefilus tapletteja(jos vauva on pullolla, eikä tissillä)se autto.