ajattelin kysäistä teiltä äidit ja isät, miten selittää äidille tai puhua ympäri, että mä haluaisin huuleen lävistyksen, se oli aivan kauhuissaan, ja sanoi "voi tyttö kulta, eihän ne kauneutta tuo" no musta ne on kauniita, ja kalliita! :D
otan sen kuitenkin, säästän vaikka sitten itse ja otan sen salaa! mikä teistä niissä on niin "kamalaa"?
otan sen kuitenkin, säästän vaikka sitten itse ja otan sen salaa! mikä teistä niissä on niin "kamalaa"?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kannattaako sun salaa sitä ottaa ja miten meinaat lävistyksen salassa pitää jos huuleen sen otat??
Koeta keskustella vanhempiesi kanssa asiallisesti, ehkäpä sitten saat ihan luvan kanssa sen ottaa.Ja onko ne nyt niin kauniita?
sonnillekkin laitetaan rengas nenään ja siitä sitten kiskotaan,kun sen pitää liikkua johonkin suuntaan.
Yks tyttö just sanoi, että sitä harmittaa nyt vietävästi kun se otti sellasen lävärin, että se reikä ei me koskaan kii, ja on vielä ruma,killuu siinä sitten vaikka mitä...
ei kuulema edes vilkase toista kertaa "jos joku on niin tyhmä että on tökkiny naamansa täyteen reikiä ja maalannu ittensä umpeen"
sehän on mukavaa että joku ei tahdo itseään reijittää ja maalata! hyvä että on sitten niin fiksu, mitä mä en ole kun tahdon reijittää itseni! :D huuleen tahdon!
..laita vaan sitä läväriä itse.
Tiedän tytön joka laitto alahuuleen itse ja tulehtui niin pahasti että alahampaat irtosvat.
Maksa mielummin se 40e ja käy laittamassa ammattilaisella jos saat vanhemmiltasi luvan siihen.
Omalla tyttärelläni on lävistys ja eipä se niin paha ole..oikeastaan ihan kiva.
Itselläni (äidillä) on nenäkoru.
Jokainen tekee kuin haluaa,mutta luvan kanssa,koska muuten voipi olla pahempi juttu juuri noiden tulehtumisriskien kanssa!
itse halua laittaa, en kestä sitä kipua ;)
ajattelin kyllä ihan mennä ammattilaiselle, laitattaa sen. äitini taitaa olla hiukan "vanhan" aikanen! :D
oikeastaan kärtti että saisi napakorun johon en ollut suostuvainen heti noo sitten kun sanoin että saa luvan niin ei enää haluakaan.
Myöhemmin tyttö on pyytänyt kieleen tai kulmaan mutta on senkin jo unohtanut kun en heti luvannut.
Ehdotonta eitä en o sanonut mihinkään muuhun ku kieleen joten jos lävistyksiä vielä haikailee niin "neuvottelemme" napa ja kulma-sekä nenä lävistyksen kesken..
En siis ole mielestäni megavanha saarnaamaan tästä asiasta kun oon vasta 22v. Itse otin nänni- ja napalävistyksen heti 18v täytettyäni, vanhemmilta just kun ei lupaa herunu! Nyt tulin viime joulukuussa raskaaksi sen kummemmin suunnittelematta ja, no tietäähän sen että jouduin molemmista läväreistä luopumaan tulevien turvotusten ja imetyksen takia... Nyt kaduttaa ihan hirveesti että noi lävistykset ikinä otin! Mulle ei oo tullu yhtään raskausarpea mutta napakorun reikä on venyny ihan tulipunaiseks ja tuntuu rustolta. Nännilläni taas en bakteerivaaran vuoksi voi imettää viikon päästä syntyvää lastani! Saattaa nämäkin "syyt" kuulostaa vielä kovin nuoren korvaan tekaistulta, en mäkään ajatellu aikuistuvani ja välittäväni siitä miltä näytän sitte kun niistä koruista joutuu luopumaan... Nyt en kuiteskaan ikinä kehtaa bikineitä enää päälleni vetää, on toi napa sen verran pahannäköinen ja nänni harmittaa kun siitä heruva maito kaadetaan kankkulan kaivoon!
Huuliläväri nyt varsinaisesti ei liity raskaaksi-
tuloon, yritän vaan selventää että vaik ne omat vanhemmat välil tuntuu kuinka v-mäisiltä tahansa, niin ne valitettavasti tietää ettei elämä mee aina niinku on suunnitellu ja että ne korujen jättämät arvet voi myöhemmin ottaa isommin aivoon kuin se ettei heti saanu vanhemmiltaan lupaa! Ajatteleppa vaikka näin, että entäs jos "isona" sul ois mahdollisuus tienata elantos mallina, mutta ne ei huolikkaan sua koska sul on paha arpi naamassa... Niin ja tulot ois ollu vaik 5000e/ kk. Väitätkö et mieluummin istut SIWA:n kassalla ja tienaat hikiseen 900e/ kk? Ja tämäkin vaan esimerkki, ku usko lapsi rakas, et mitä vaan voi tapahtua...
Lapsi on vielä syntymättä? Ja nyt olet jo ihan varma,että napakorusi aiheuttama arpi jää tuollaiseksi? Jäähän se tietysti,jos et laihdu lainkaan synnytyksen jälkeen..
Tee vaikka havaintotesti: piirrä ilmapalloon pieni ympyrä.Puhalla täyteen,ja katso ympyrää.Ja päästä sen jälkeen pallosta ilmat pihalle.Mitä tapahtui..
Mutta muuten olen kyllä samaa mieltä asiasta,vaikkakin aika naiivisti sen esitit.Joistakin jää ikävät arvet,ja arven hionta on kalliimpaa kuin lävistyksen ottaminen,eli kyllä sekin asia kannattaa ottaa huomioon.
poliisi tai yli-luutnantti :D
en mä muualle halua sitä lävärii kun huuleen :) pienestä pitäen halunnut eli n.7 vuotiaasta ;)
kyselemään,rosvo tulee ja repii korviksesta...
en mun mielestä! :D
Työturvallisuussäännöissä voi kyllä olla kielletty, en tiedä. Minun työssäni ainakin on kielletty yhtään paksumman riipukset, korvakorut jotka eivät irtoa tartuttaessa, kasvolävistyksistä puhumattakaan!
Kaverini joutui pari kesää sitten ottamaan kulmalävärin pois että kelpasi Prisman kassalle. Sellaiset säännöt heillä.
se on ko alojen pukeutumissäännöissä ja niitä rikkomalla pääsee tutustumaan toisiin ammatteihin. Monessa muussakin amamtissa joko turvallisuuden tai hygienian takia lävärit on kiellettyjen listalla.
Meillä läväri on kinuamisen kohde. Kasvoihin lupaa ei tule herumaan, mutta napaan voi olla mahdollisuuksia tulevaisuudessa jos motivaatio on riittävä. Kasvojen lävärin kiellän siksi että siitä jää aina jälki. Kudostyypistä riiippuen jälki on iso tai pieni, mutta aina erottuva. Jos sinulla on arpi niin siitä voit katsoa miten lävärin reikä näkyy tulevaisuudessa sillä jos arpi on leveäksi kasvanut niin lävärinkin reikä todennäköisesti kasvaa arpikudosta jonkin verran.
Moni läväristään nyttemmin luopunut katuu koko asiaa juuri siksi että siitä jää ikuiset merkit ja mieli muuttuu kun ikää tulee lisää useimmilla. Mahdolliset tulehdukset ovat sitten asia erikseen kokonaan..
Et voi salaa ottaa, jos oot alaikäinen. Koeta vaan olla kiltisti, että mamma suostuu. Vaikka huulikoru on kyllä just rumipia läväreitä.
Ihan aluksi, älä loukkaannu kaikkien "lävärit rumia"-kommenteista. Nämähän ovat mielipidekysymyksiä.
Itse on 22-vuotias ja 16-kesäisenä tahdoin lävistyksen. Äitini harkitsi asiaa ja kun olin pari kuukautta itsekin asiaa venyttänyt, ei minua enää kiinnostanutkaan. Jos siis sinunkin kohdallasi on kyse päähänpistosta, rohkaisen hetken harkitsemaan asiaa. Kaikkiin lävistyksiin kun kuitenkin kuuluu inha tulehdusvaara, josta voi tulla pahaakin jälkeä.
Mutta jos haluat tosissasi saada äitisi puolellesi, hankkisin sinun sijassasi jonkun pienikokoisen kullanvärisen pyöreän tarran ja liimaisin sen alahuuleen - äitisi näkisi, ettei kaikkien korujen tarvitse olla kahden kilon renkaita, jotka venyttävät huulta alaspäin. Vaivihkaa voit myös kerätä lehdistä tai tulostaa netistä kuvia mielestäsi kauniista koruista huulessa, jotka voit antaa äidillesi päätöksen tueksi. Älä kuitenkaan kinua asiaa päivittäin, tunneittain ja varteittain, vaan anna äidillesi mahdollisuus miettiä, kuvien kera, asiaa ihan rauhassa. Keskustelet uudelleen sitten viikon tai kahden päästä, jolla osoitat myös itse olevasi kypsä siinä mielessä, ettei kaikkea tarvitse saada NYT ja HETI. :)
joo, ei tääpäähän pisto ole, joulukkusta lähtien oon halunnut. sellanen ihan ohut kulta rengas :D
joulukuussa 7-vuotias?
Sanoit aiemmin, että olet halunnut lävistystä 7-vuotiaasta lähtien...
Sit olet kyllä liian nuori.
eka halusin 7 vuotiaana lävistyksen huuleen, mutta sitten kun en saannut vielä, niin odottelin ja sitten unohin, mutta nytten haluan! en ole 7 vuotta enään :)
vielä sitä sun ikääs oo bongannut.. Elikkä sulla on sitä kuinka paljon?
Itse 24v ja 5vuotiaan tytön äiti ja lävistyksiä löytyy huulesta kielestä ja navasta.. Samoin pari tatuointia selästä.. Kuvat saa helposti piiloon ja huulesta otan korun työpäivän ajaksi pois.. Meillä työturvallisuus ohjeet kieltää lävistykset näkyvällä paikalla.. Vartijana siis työskentelen..
Oma äiti ei koruista oikein ollut mitään mieltä, kunhan maksoin ne omilla rahoillani..
Yleisin ikäraja lävistyksiin on 16v ja tatuointeihin 18v.. Omalle tytölle en korujen suhteen oo aatellut paljon rajoja pitää, kunhan pysyy kohtuudessa.. Mikäs mä olisin sitä kieltämään.. =)
Oma tyttäreni on nyt 13-vuotias ja en antaisi lupaa lävärille, vielä. Itse olen tatuoitu paikoittain, lävistystä on nenässä ja korvanlehdet täynnä niin siltikin haluan hänen miettivän tarkoin, haluaako lävistyksen itsensä takia vaiko muodin. Vaikkain se muotihan kyllä aikalailla säätelee nuoreien tekoja:)
Kunhan tässä pari vuotta vierähtää niin tottakai saa ottaa. Anna luvan ja lähden vaikka mukaan. Ei lävistys ole mikään "maailman suurin juttu" ja ainahan sen saa pois.Tärkeämpää musta on se, että lapseni on muista välittävä, lämmin ihminen,johon ei ulkoiset seikat vaikuta.
Kullakin sukupolvella on omat juttunsa - nyt on sitten lävärit ja tatuoinnit.
Ei kai lävistyksiä tehdä alle 18 vuotiaille? Voi sen toki tehdä itsekin tai kaveri. Ja kun se on tehty niin on tehty. Mutta jos se tulehtuu, älä vaan mene valittaan.
Kun kuluu noin 40 vuotta, kaikki tietää miltä vuosikymmeneltä olet, vain mummoilla on reikiä naamassa.
Ohi menee toikin villitys.
en mä minkään villityksen takia lävistystä halua!!
Otin ekan lävistyksen 14-vuotiaana nenään. Vuotta myöhemmin otin vielä huuleen ja kulmaan. Otin nuo salaa, vanhemmat eivät olisi antaneet. Mutta ei ne sitten pakottaneet niitä poiskaan ottamaan.
Mitään ongelmaa noissa ei varsinaisesti ole, paitsi:
- itselläni meni huulikorun kanssa pari kuukautta, että pystyin kivuitta syömään, koska tuli pieni tulehdus.
- kulmakorun kanssa kävi niin, että koru puolen vuoden sisällä "kasvoi ulos", joten se oli pakko ottaa pois
Nyt minulla ei ole ollut lävistyksiä, siis koruja, enää kolmeen vuoteen (olen 21 v), mutta pienet jäljet noista on jäänyt. Eivät ole kauhean kivan näköiset, vaikka tuskin niihin kenenkään huomio kiinnittyy.
Suosittelen, että harkitset vielä. Mieti myös tarkkaan, mihin kohtaan huuleen haluat lävistyksen (sivulle, keskelle, ylemmäs vai alemmas?). Jos käytät huulessa rengasta, reiän pitää olla ylempänä, kuin jos käyttäisit "tappia".
Lävistyksen hyvät puolet: korun saa aina pois (vaikka pieni jälki jäisikin), joten on ainakin parempi vaihtoehto kuin joku tatuointi.
Riippuu ihan vanhemmistasi, miten heidät suostuttelet. Kyllä alaikäisiäkin lävistellään ilman vanhempien suostumusta, mutta jos vanhempasi ihan todella suuttuisivat, niin ei kannata. Omat vanhempani tajusivat aikoinaan, että ei noi lävistykset nyt niin suuri asia ole, kun olin kuitenkin sellainen "kiltti teini" (ysin keskiarvo eikä mitään alkoholinkäyttöä tai muuta), vähän vain rock-luonne ;)