Onko arvon asiantuntijoilla kokemuksia parketin asennuksesta lautalattian päälle jonka alla vesikiertoinen lattialämmitys? Aiemmissa viesteissä mainittiin että parketti pitäisi asentaa erisuuntaan kuin alkuperäinen lattia, liekö mitään merkitystä? Entä kannattaako asentaa kelluvana vai ampua kiinni vanhaan lattiaan?
Parketti mäntylattian päälle
Urbbo
74631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kahteen otteeseen olen ollut asentamassa lautalattian päälle parkettia.
Kelluvana tehtiin.
Ja lautojen suuntaisesti asennettiin. Paremman näköinen kun huomioi valon kulkusuunnan.
Täytyy myöntää että vähän notkuu ja narisee, ei ole ihan tasainen pohja tuolla.
Nyt jos alkaisi tekemään niin pitäisi miettiä miten saisi lautalattian ensin tasaiseksi. Mitään massaa ei viitsisi päälle kaataa, hyvä lattiahan tuokin on jos vain hioo lakkaa. :)
solumuovi. olettaen että ei ole lattialämmitteinen talo :-)
ja olihan se just se lattialämmitys. Asenna lattialämmityksen päälle (olettaen että on betoniin valettu) lattialevy ja solumuovi jonka päälle uus laminaatti. En suosittele parketin/lautalattian päälle mitenkä päin asennettuna tahansa toista pintaa koska se nitisee ja notkuu ja näkyy silmään. Kunnolla tehty säästää aikaa ja vaivaa ja siis, rahaa.
Juuri tuo vanhan lattian purkaminen ei paljon innostaisi, vaan mielummin laittaisin parketin suoraan sen päälle. Mielestäni vanha lattia on ihan suora, joten ei tuntuisi järkevältä purkaa sitä ja laittaa levyjä. Talo ei ole kuin 5v vanha mutta lattia aika huonossa kunnossa.
Meillä parasta aikaa laitetaan saarni parkettia kelluvana vanhan kuusilautalattian päälle. 2 mm:n solumuovi välissä. Asennus poikittain vanhaan lattiaan, koska vähän kohoumaa kuusilaudoissa. Jos ennen asennusta narinoita ilmenee, kannattaa ruuveilla ottaa kiinni koolaukseen. Lisäksi voi porata reikiä, josta voi uretaania suihkauttaa!
miten on lautalattia kiinnitetty?
Itsekin remonttia tekemässä ja olemme asentamassa parhaillaan n. sata neliötä Upofloorin tammiparkettia mäntylautalattian päälle. Vanha lattia meilläkin alle 10 v vanha. Asennus oli EHDOTTOMASTI tehtävä usean ammattilaisen mukaan eri suuntaan kuin laudat. Uskon sen, koska laudat eivät koskaan ole niin tasaisia ja etenkin kun kyseessä on "taitettava" lukkoponttiparketti, se ei varmasti pysy äänettömänä ja saumoistaan kunnolla kiinni jos on lautojen suuntaan laitettu. Meillä on yhdessä huoneessa ollut käytössä tuo parketti nyt 3 kk ja ei ole minkänlaista ääntä pitänyt tai muuten ollut ongelmallinen.