Mehumaijan puhdistus

Mehunkeittäjä

Onkos kellään tietoa tällaseen asiaan... Kun mehumaijan vesisäiliö osaan kertyy ajanmittaan tummaa karstaa mieheni sanoo sitä kattilakiveksi. Omistan sellaisen mehumaijan joka toimii sähköllä ja vesiosassa on vastus joka lämpiää mutta niiden ympärille on kerääntynyt tuota "ainetta" ja nyt vastus ei lämpiä niin hyvin ..Eli miten saan sen poistettua.

5

7359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siruunahappoa

      Hae apteekista sitruunahappoa, sen pitäisi poistaa nuo kuonat. Maksaa muistaakseni alle euron 100g pussi josta tarviit noin 20-30g, kyllä ne kertoo siellä apteekissa sopivan annostuksen.

      • etikkaa

        Tai maitokaupasta etikkaa, se toimii sillain itsestään liuottelemalla (vaikka yön yli) Laimenna vaikka desi-pari / litra vettä..


      • kiittää
        etikkaa kirjoitti:

        Tai maitokaupasta etikkaa, se toimii sillain itsestään liuottelemalla (vaikka yön yli) Laimenna vaikka desi-pari / litra vettä..

        Niinpä niin ja syvään KIITÄNKIN...kysyin mehunkeittimen vesisäiliön puhdistuksesta miten saa "karstan" pois ja sinä joku neuvoit etikkaa. Ja nyt on keittimeni kuin uusi. Kiitos paljon ja hyvät syksyt Sinulle...


    • Anonyymi

      Onneksi löysin tämän etikkaniksin. Nyt mehukeittimeni on kuin uusi.
      T. Mummeli

    • Anonyymi

      Etikka on hyvä puhdistaja myöskin kahvinkeittimien puhdistukseen. Jo vuosia olen käyttänyt myös pyykkikoneeseen huuhteluaineen tilalle aina lorauksen ja koskaan ei koneeni ole haissut eikä ole tarvinnut erikseen mitään puhdistuspesuja tyhjänä pyöritellä. Pyykkien pesun jälkeen aina luukku auki että koneen sisus kuivuu. Pesuainekin aina suoraan pyykin sekaan, ei koskaan pesuainelokeroon. Tuon ohjeen sain jo 30 vuotta sitten varttuneemmalta kodinkonekorjaajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      277
      6114
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      64
      3138
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2961
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2322
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      73
      1797
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1572
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      191
      1513
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      162
      1468
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1428
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      88
      1343
    Aihe