Galluppi

Mitä pakkaat käsimatkatavaroihin (yleensä)?
121569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Rahapussi
Passi
Vakuutukset
Lääkkeet
Puhelin ja laturi
sellaista kamaa joka vie painoa jo muuten täynnä olevasta matkalaukusta.
Eli kaikkea mitä tarvii ensikädessä jos matkalaukku sattuu katoamaan.

Äänestä
  • että vakuutukset käsimatkatavaroissa? Mitä tarkoitat? Onko sinulla osakkeet salkussa myös?Eikö kellään ole matkalippuja, siis tulomatkalle?

    Äänestä

  • niinkö? kirjoitti:

    että vakuutukset käsimatkatavaroissa? Mitä tarkoitat? Onko sinulla osakkeet salkussa myös?Eikö kellään ole matkalippuja, siis tulomatkalle?

    Siis ne matkavakuutukset...Ja tietysti se "lippu".

    Äänestä

Tietenkin passi, rahat ja liput. Känny, meikkipussini (matkalaukkuja heitellessä voi kärsiä purnukat). Ja jos aurinkomalle päiväaikaan tulossa perille, on mulla valmiina hellemekko vaihdettavaksi heti kentällä. Ja sitte takas tullessa toisinpäin, lämpimämpää. Käsimatkatavari painaa korkeintaan 2-3 kg. Olen nähnyt myös kaikenlaista kuljetettavan käsimatkatavaroissa.

Äänestä

yleensä mulla ei ole ollenkaan käsimatkatavaroita. passi/liput/puhelin/rahat on taskussa. Matkalaukku semmonen putkikassi tyyppinen on mulla mukana sit ruumassa. En ymmärrä miten jotkut raahaa ittesä kokosia laukkuja jonnekki kahen viikon reissulle?!? Ymmärrän lapsiperheet mut eikai sinne nyt tartte (varsinkaan rantalomalle mentäessä) mitään vaatekaappia tyhjentää.

Tietääkseni travellereilla on iso rinkka mukana jolla kiertäävät maailmaa monta viikkoo/kuukautta.

Äänestä
  • Kokemusta löytyy sen verran, että voin sanoo, että kyllä sinne matkalaukkuun saa niitä vaatteita aika paljon laittaa koska hikoilee niin paljon siellä kuumuudessa(esim. Turkissa nyt), että onhan se kiva laittaa puhtaat vaatteet päälle suihkun jälkeen. Eikä pyykkiä tule sitten kuitenkaan niin paljon että sitä viittii mitään pesulapalveluja käyttää...50/60 ;)

    Äänestä

  • kuuma, kuuma, kuuma kirjoitti:

    Kokemusta löytyy sen verran, että voin sanoo, että kyllä sinne matkalaukkuun saa niitä vaatteita aika paljon laittaa koska hikoilee niin paljon siellä kuumuudessa(esim. Turkissa nyt), että onhan se kiva laittaa puhtaat vaatteet päälle suihkun jälkeen. Eikä pyykkiä tule sitten kuitenkaan niin paljon että sitä viittii mitään pesulapalveluja käyttää...50/60 ;)

    itellä on "rysiin" ja lämpimiin mentäessä pelkkä reppu mukana jossa puhtaita kalsareita, parit sukat, t-paidat, farkut ja nahkakengät sekä tietty shortsit/sandaalit. päivisin ku käppäilee ilman paitaa nii ei hikoo mikään ja shortsit peseytyy uima altaalla uidessa tarpeeks. illalla sit ku lähetään kartsalle nii farkut jalkaan t-paita nahkakengät ja jos tilaa on nii mukaan tuli vielä kauluspaitoja muutamia.

    pesuaineet on yleensä hotellin puolesta ja aurinko öljyä saa paikan päältä niiku dödöjä. viikon reissulla ei välttämättä tartte ees hammasharjaa. onpaha sit kiiltävän valkoset hampaat ku kotona harjaa loman jälkeen.

    minä en mene näyttäytymään turistirysiin vaan pitämään lupposaa/hauskaa aikaa. oikeastaan ku näyttää vähä resupekalta nii yleensä kukaan ei ees tule häiritsemään tyhmillä kysymyksillä.

    ps. eikä sitä joka päivä tartte suihkussa käydä ku uimassa käy

    Äänestä

  • kerran turkissa kirjoitti:

    itellä on "rysiin" ja lämpimiin mentäessä pelkkä reppu mukana jossa puhtaita kalsareita, parit sukat, t-paidat, farkut ja nahkakengät sekä tietty shortsit/sandaalit. päivisin ku käppäilee ilman paitaa nii ei hikoo mikään ja shortsit peseytyy uima altaalla uidessa tarpeeks. illalla sit ku lähetään kartsalle nii farkut jalkaan t-paita nahkakengät ja jos tilaa on nii mukaan tuli vielä kauluspaitoja muutamia.

    pesuaineet on yleensä hotellin puolesta ja aurinko öljyä saa paikan päältä niiku dödöjä. viikon reissulla ei välttämättä tartte ees hammasharjaa. onpaha sit kiiltävän valkoset hampaat ku kotona harjaa loman jälkeen.

    minä en mene näyttäytymään turistirysiin vaan pitämään lupposaa/hauskaa aikaa. oikeastaan ku näyttää vähä resupekalta nii yleensä kukaan ei ees tule häiritsemään tyhmillä kysymyksillä.

    ps. eikä sitä joka päivä tartte suihkussa käydä ku uimassa käy

    jo edellä lueteltuihin kotiavaimet (tulomatkalla), lukemista tai muutama sudoku, kosteuspyyhkeitä ja sähköhammasharja.

    Miksi muuten suomalaiset miehet tykkää kulkea yläosa paljaana etelän kaduilla? Eikö ole tarpeeksi sivistystä ja tyylitajua, vai täytyykö välttämättä näyttää olevansa juntti?

    Äänestä

pikkulaukkuun pakkaan: passi,rahat,matkalippu,meikit(osa matkalukussa, kun ei mahdu pikkulaukkuun)silmälasit,kertakäyttöpiilarit,aurinkolasit..siinä ne tärkeimmät.

Äänestä

Käsimatkatavaroissa..
-kännykkä
-rahapussi
-matkaliput/vakuutus
-lääkkeet(tärkeimmät niistä)
-meikit(osa meikeistä isommassa laukussa)
-kamera
yleensä käsilaukku ja lentolaukku
mutta ruumaan iso matkalaukku, viimeksi painoi mennessä 19kiloa..:)

Äänestä
  • olit ilmeisesti menossa useammaksi kuukaudeksi turkkiin ku noin iso matkalaukku ruumaan?

    Äänestä

Joo.. Mä olen oikeasti kahjo. Aina mietin, josko käyttäisin tota ja tota. Sit vielä kauhea pelko, ett matkalaukku ei tuu perille.
Joten, mulla on käsimatkatavaroissa:
passi, rahat, vakuutukset, liput, meikit, piilolinssit ja näiden nesteet, silmälasit, pikku pullo lakkaa, hajuvesi, hammasharja, kahdet alusvaatteet, bikinit ja yhdet bilevaatteet. Olikohan tossa kaikki. Nii.. kaikki menee reppuun. Ja sitten on vielä matkalaukku. Tällä kertaa ajattelin ottaa vähemmän vaatetta kuin keväällä. Keväällä tarvitsi vähän lämpöistäkin. Nyt ei =)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kaikenlaista laukkua nähnyt kirjoitti:

Mitä pakkaat käsimatkatavaroihin (yleensä)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu