Lähihoitaja

Voisko joku ystävällisesti kertoa, että voinko mennä opiskelemaan ammattikorkeakouluun sosiaali- ja terveysalalle (onko semmosta edes olemassa?) ammattikoulun jälkeen, ja millä perusteilla opiskelijat valitaan sinne, kuinka hyvä ammattikoulun todistuksen keskiarvo tulisi olla? opiskelen tosin vasta ysillä, mutta mietityttää kumpaa kautta menisin (lukion vai ammattikoulun) korkeakouluun? kumpaa suosittelisit? lukioon ei vaan kauheasti tekisi mieli mennä...
9820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse menin peruskoulun jälkeen lähihoitajakouluun ja voin suositella. Lukiohan on vain yleissivistäviä opintoja eikä niillä käytännössä ole mitään merkitystä.Itse olen tätä mieltä. Tai jos haluat käydä lukionkin, niin mikäs siinä, menet ammattilukioon. Kestää vuoden pitenpään (4-vuotta) mutta saat lähihoitajan tutkinnon ja ylioppilaslakin yhtäaikaa.

Ja jos valitset jomman kumman.. amk:hon pääsee myös lähioitajapohjalta, ihan mihin haluat. Jopa yliopistoon pääsee ilman lukioo nykyään. Ja mitä kentältä kuulee, niin amk:ssa lähihoitajapohjaiset ovat työharjoitteluissa hieman kokeneempia kuin yo-pohjaiset. Onhan sitä tullut jo 3 vuotta harjoiteltua! Onhan se tietty, että joutuu kertaamaan samoja asioita joita on jo ollut lähihoitajakoulussa, koska yo-pohjaisilla ei ole valmiiksi sitä tietoutta ja hyväksi näitä ei voi ikävä kyllä lukea. Ja yksi pointti on se, että lähihoitaja koulussa on enemmän käytäntö-pohjaista opiskelua kuin amk:ssa, eli ei se pahaksikaan ole.

Itse aloitan amk:ssa terveydenhoitaja-linjalla. Muita vaihtoehtoja ovat mm. sairaanhoitaja, fysioterapeutti jne jne...

Toivottavasti auttoi ja tsemppiä!

Äänestä
  • Lähihoitajatutkinnosta varmasti on palojon hyötyä etenkin työharjoittelujen kannalta, mutta lukion käyneillä on ns. parempi ote opiskelutapaa, joka on melko yhteneväinen lukion opetusmetodien kanssa. Ammattikoulun käyneillä voi olla ALUKSI hieman hankalampaa päästä opiskelutahtiin kiinni, kun taas lukion käyneille se on jo rutinoitunut.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle haluaisin sanoa, että mikäli sinusta tuntuu siltä, että lukio ei sinua kiinnosta, suosittelen ammattitutkinnon suorittamista. Jos jatko-opintoja haluat miettiä, niin sairaanhoitajan ym vaihtoehtojen lisäksi (joita aikaisempi kirjoittaja jo mainitsikin) sosionomin (sosiaaliala) työ voisi myös olla yksi vaihtoehto. Onneksi sinulla on kuitenkin aikaa vielä miettiä! Onnea joka tapauksessa, miten sitten valitsetkin!

    Äänestä

  • yo05 kirjoitti:

    Lähihoitajatutkinnosta varmasti on palojon hyötyä etenkin työharjoittelujen kannalta, mutta lukion käyneillä on ns. parempi ote opiskelutapaa, joka on melko yhteneväinen lukion opetusmetodien kanssa. Ammattikoulun käyneillä voi olla ALUKSI hieman hankalampaa päästä opiskelutahtiin kiinni, kun taas lukion käyneille se on jo rutinoitunut.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle haluaisin sanoa, että mikäli sinusta tuntuu siltä, että lukio ei sinua kiinnosta, suosittelen ammattitutkinnon suorittamista. Jos jatko-opintoja haluat miettiä, niin sairaanhoitajan ym vaihtoehtojen lisäksi (joita aikaisempi kirjoittaja jo mainitsikin) sosionomin (sosiaaliala) työ voisi myös olla yksi vaihtoehto. Onneksi sinulla on kuitenkin aikaa vielä miettiä! Onnea joka tapauksessa, miten sitten valitsetkin!

    "Ammattikoulun käyneillä voi olla ALUKSI hieman hankalampaa päästä opiskelutahtiin kiinni, kun taas lukion käyneille se on jo rutinoitunut."

    Tiedoksesi, että ainakin meillä (ja muillakin jotka tiedän) on ollut aikasta tiukka opiskelutahti. herkkänahkasimmat eivät sitä jaksaneet, vaan lopettivat koulun kesken. Tuo on täyttä soopaa, että lukiossa olisi jotenkin kovempi opiskelutahti. Eikä se opiskelutapa paljon eroa lähihoitajakoulussa ja amk:ssa. Meidän koululla kun on lähihoitajakoulu ja sosiaali jaterveysalan amk samassa rakennuksessa. Ja amk opettajia on ollut meilläkin opettamassa.

    Ja amk:ssa opiskelu on hieman teoreettisempaa, joten on oman itsensäkin vuoksi hyvä että on sitä käytännönkin pohjaa.

    Äänestä

Se riippuu lähinnä että mihin kouluun haet. Toisissa kouluissa keskiarvon tulee olla nelosen kieppeillä, jossain vielä korkeempi. Mut uskosin, että tiettyihin (amk)kouluihin pääsee kolmosen keskiarvolla.

Pieni vinkki.. jos tiedät jo nyt, että haluat amk:iin, niin lue/opiskele kunnolla. Monelle on käynyt niin, että opiskelu ei ole kiinnostanut ja se on sitten kostautunut kun myöhemmin tekisi mieli lähteä yliopistoon tai ammattikorkeeseen!

Yhä: tsemppiä!

Äänestä
  • kiintiöt,melkeinpä kouluun kun kouluun. Eli ylioppilaita otetaan suhteessa enemmän sisään,joten kilpailua paikoista on vähemmän..

    Äänestä

  • on isommat kirjoitti:

    kiintiöt,melkeinpä kouluun kun kouluun. Eli ylioppilaita otetaan suhteessa enemmän sisään,joten kilpailua paikoista on vähemmän..

    ...siitä syystä, että lukiolaisilla ei ole ammatillista koulutusta, mutta ei sillä nykyään ole hirveen suurta merkitystä. Itse en ole lukioa käynnyt ja päässyt silti joka kouluun johon olen hakenut!

    Äänestä

mikä olet pohjakoulutukseltasi. Jos sisään amk:hon pääset, olet motivoitunut, sovit kyseiseen ammattiin, jota opiskelet, niin takuulla tulet pärjäämään. Ite siihen pystyy vaikuttamaan ja itsestä se on kiinni, ei pohjakoulutuksesta!

Äänestä
  • ole niin väittänytkään etteikö se ois itestä kiinni. Mutta tietyllä tavalla tietyistä asioista on hyötyä. Ja ap kysyikin vaihtoehdoista. On se ihan kiva kertoa mahdollisuuksista eikä vain (pelkästään) vastata et on itestä kiinni. Toihan nyt on itsestäänselvyys että omasta motivaatiosta suurin osa on kiinni!

    Äänestä

Itse kävin yläasteen jälkeen lähihoitaja koulun ja olin sen jälkeen muutaman vuoden töissä. Sitten hain haave ammattiini fysioterapeutiksi ja pääsin sinne ensimmäisellä yrittämällä. Opiskelu ei ole ollut sen helpompaa/vaikeampaa siellä kuin esim. ylioppilailla. Hyvin tulet pärjäämään ilman lukiotakin. Jos sinulla ei ole kiinnostusta lukion penkille, mene ihmeessä kouluun mikä kiinnostaa. Huonoilla lukion papereilla ei tee yhtään mitään. (Kokemusta on kaveripiiristä, he ovat kuitenkin lukion jälkeen joutuneet käymään II-asteen ennenkuin ovat päässet ammattikorkeaan opiskelemaan)

Mutta tämä oli vain minun mielipiteeni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattikorkeakoulussa? kirjoitti:

Voisko joku ystävällisesti kertoa, että voinko mennä opiskelemaan ammattikorkeakouluun sosiaali- ja terveysalalle (onko semmosta edes olemassa?) ammattikoulun jälkeen, ja millä perusteilla opiskelijat valitaan sinne, kuinka hyvä ammattikoulun todistuksen keskiarvo tulisi olla? opiskelen tosin vasta ysillä, mutta mietityttää kumpaa kautta menisin (lukion vai ammattikoulun) korkeakouluun? kumpaa suosittelisit? lukioon ei vaan kauheasti tekisi mieli mennä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu