Turvatarkastus

Kun on usein noita tilanteita, että yritetään viedä lentokoneisiin jonkinlaisia pommeja, jotka aiotaan räjäyttää matkapuhelimella, mp3-soittimella tai jollain muulla radioaaltoja lähettävällä laitteella, eikö olisi maailman yksinkertaisin asia altistaa kaikki koneeseen vietävät tavarat kaikille mahdollisille radioaalloille, jolloin mahdolliset pommit räjähtäisivät turvallisemmassa paikassa kuin lentokoneessa?
4514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta se pommihan vaatii räjähtääkseen juuri tietyllä tavalla moduloidun signaalin. Ei se pommi räjähdä mistä tahansa radioaalloista vaikka ne kuinka osuisivat oikealle taajuudelle.

Eihän tuollaisessa olisi sitä paitsi mitään järkeä, voimakas radioaaltoaltistushan tyhjentäisi pankkikortitkin ja kaikki. Mistä muuten olet kuullut että jonkin pommin pystyisi muka mp3-soittimella räjäyttämään?

Äänestä
  • >Mistä muuten olet kuullut että jonkin pommin pystyisi muka mp3-soittimella räjäyttämään?

    Joukkotiedotusvälineistä juuri tuon viimeisimmän yrityksen yhteydessä.

    Tarkoitat siis, että pommi vaatii radioaalloille viestin joko amplitudi- tai frekvenssimoduloituna. Siis on oltava teitty pätkä informaatiota sisältäviä radioaaltoja? Pommi on siis viritetty tuolle informaatiolle, ei pelkästään tietylle pysyvälle taajuudelle?

    Siksihän minä kysyinkin, että en pommien räjäyttämisestä mitään tiedä. Jos sinä tiedät, vastaapa ensin tässää esittämiini kysymyksiin.

    Äänestä

  • Niin ja tietenkin kännykät ja pankkikortit jätettäisiin tuosta tarkastuksesta pois. Ei sen pitäisi olla vaikeata...

    Äänestä

  • Kysyn vain. kirjoitti:

    Niin ja tietenkin kännykät ja pankkikortit jätettäisiin tuosta tarkastuksesta pois. Ei sen pitäisi olla vaikeata...

    Eikö kukaan osaa tai halua vastata?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn vain. kirjoitti:

Kun on usein noita tilanteita, että yritetään viedä lentokoneisiin jonkinlaisia pommeja, jotka aiotaan räjäyttää matkapuhelimella, mp3-soittimella tai jollain muulla radioaaltoja lähettävällä laitteella, eikö olisi maailman yksinkertaisin asia altistaa kaikki koneeseen vietävät tavarat kaikille mahdollisille radioaalloille, jolloin mahdolliset pommit räjähtäisivät turvallisemmassa paikassa kuin lentokoneessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu