666 maffia

...

Virossa näkee joka paikassa spray maalilla piirretyn 666 maffia textin mikä se on olevinaan ?

8

1500

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rantautumista vviroon

      http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?3388666 MAFFIA
      eli Tallinnan ja Pärnun seiniltä kootut anargisen harrasteen tuotokset
      Kogumik osaliselt ka eesti keelde tõlgitud grafiti-kilde, mis on pärit Nigel Reesi, Salamon Gábori, Zalotay Melinda ja Erdély Dánieli kogumikest ning Tallinna ja Pärnu seintelt. Grafiti iseenesest on anarhistlik, nonkonformistlik, teravmeelne ja -keelne, elutark ja sügavmõttelinegi anr, mille puhul sõnamängud ja mitmetähenduslikkus etendab olulist osa – tänapäeva folkloor, poploor, kas või ropp-loor.

    • Poro Tallinnasta

      kyseessä oli joku nuori uskovainen hihhuli, joka taitaa nykyään viettää aikaa Seewaldissa Paldiski mnt:llä (eli paikallisessa "pöpilässä"). Sitä en muista, liittyikö tuo 666 jotenkin Tallinnan entiseen apulaiskaupunginjohtajaan Mait Metsmaahan, jonka auton rekisterinumero oli tuo 666. Metsmaa oli mukana kahdessa auto-onnettomuudessa, joissa tuli kuolonuhreja. Metsmaa ammuttiin muutama vuosi sitten, kun hän oli menossa rakastajatterensa luo. Toinen noista onnettomuuksista tapahtui vain muutamaa kuukautta ennen murhaa, joten yhtenä tutkimushaarana poliisi selvitti myös, oliko onnettomuudessa kuolleen sukulaisilla jotain tekemistä Metsmaan kuoleman kanssa. Myöhemmin selvisi, että Metsmaan murhan "tilasi" silloinen Keskturun johtaja, joka istuu nyt pitkää tuomiota.

      • Apulaiskaupunginjohtaja

        Jep, Metsamaan rekkari oli tuo 666.kerrankin täällä joku tietää asioita.


      • Poro Tallinnasta
        Apulaiskaupunginjohtaja kirjoitti:

        Jep, Metsamaan rekkari oli tuo 666.kerrankin täällä joku tietää asioita.

        Metsmaan murhasta ja sen selvittämisestä. Taisi olla ensimmäinen merkittävämpi rikos Virossa, joka selvitettiin teletunnistetietojen perusteella.

        http://www.pol.ee/index.php?id=90087


      • muuten
        Poro Tallinnasta kirjoitti:

        Metsmaan murhasta ja sen selvittämisestä. Taisi olla ensimmäinen merkittävämpi rikos Virossa, joka selvitettiin teletunnistetietojen perusteella.

        http://www.pol.ee/index.php?id=90087

        tietää kun täällä on asiantuntijoita että mitä mm.Maitin vanhimmalle pojalle kuuluu mm.mitä tekee ja asuuko vielä tallinnassa.Olin aikainaan perhetuttuja mutta jotenkin yhteydenpito jäi.Taitaapi olla aika tasan 11v kun tapasin Maitin viimeksi.Paremmin tunsin tämän Maitin ensimmäisen perheen.


      • Häpeä juntti!
        muuten kirjoitti:

        tietää kun täällä on asiantuntijoita että mitä mm.Maitin vanhimmalle pojalle kuuluu mm.mitä tekee ja asuuko vielä tallinnassa.Olin aikainaan perhetuttuja mutta jotenkin yhteydenpito jäi.Taitaapi olla aika tasan 11v kun tapasin Maitin viimeksi.Paremmin tunsin tämän Maitin ensimmäisen perheen.

        Missä tommosia uteliaita ääliötä sikiää? Suomessa/Helsinki/Jakomäki? Kyselee yksityisen henkilön asioita netissä ja nimettömänä. Vedä ittes hirteen!


      • se sama mies (politsuk) "tiettävästi" on vieläkin keskturun ja monen muun kauppapaikan johdossa/omistaja. 666 taas on pirun/saatanan merkki.


      • rekkari...
        xv-750 kirjoitti:

        se sama mies (politsuk) "tiettävästi" on vieläkin keskturun ja monen muun kauppapaikan johdossa/omistaja. 666 taas on pirun/saatanan merkki.

        Tuo maffia 666 kirjoitukset tarkoittivat nimenomaan Metsamaan rekkaria, joka oli 666 XXX.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      3340
    2. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      25
      1142
    3. 70
      1127
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      72
      1020
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      332
      983
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      833
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      804
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      729
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      711
    10. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      275
      693
    Aihe