Virossa näkee joka paikassa spray maalilla piirretyn 666 maffia textin mikä se on olevinaan ?
666 maffia
8
1492
Vastaukset
- rantautumista vviroon
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?3388666 MAFFIA
eli Tallinnan ja Pärnun seiniltä kootut anargisen harrasteen tuotokset
Kogumik osaliselt ka eesti keelde tõlgitud grafiti-kilde, mis on pärit Nigel Reesi, Salamon Gábori, Zalotay Melinda ja Erdély Dánieli kogumikest ning Tallinna ja Pärnu seintelt. Grafiti iseenesest on anarhistlik, nonkonformistlik, teravmeelne ja -keelne, elutark ja sügavmõttelinegi anr, mille puhul sõnamängud ja mitmetähenduslikkus etendab olulist osa – tänapäeva folkloor, poploor, kas või ropp-loor. - Poro Tallinnasta
kyseessä oli joku nuori uskovainen hihhuli, joka taitaa nykyään viettää aikaa Seewaldissa Paldiski mnt:llä (eli paikallisessa "pöpilässä"). Sitä en muista, liittyikö tuo 666 jotenkin Tallinnan entiseen apulaiskaupunginjohtajaan Mait Metsmaahan, jonka auton rekisterinumero oli tuo 666. Metsmaa oli mukana kahdessa auto-onnettomuudessa, joissa tuli kuolonuhreja. Metsmaa ammuttiin muutama vuosi sitten, kun hän oli menossa rakastajatterensa luo. Toinen noista onnettomuuksista tapahtui vain muutamaa kuukautta ennen murhaa, joten yhtenä tutkimushaarana poliisi selvitti myös, oliko onnettomuudessa kuolleen sukulaisilla jotain tekemistä Metsmaan kuoleman kanssa. Myöhemmin selvisi, että Metsmaan murhan "tilasi" silloinen Keskturun johtaja, joka istuu nyt pitkää tuomiota.
- Apulaiskaupunginjohtaja
Jep, Metsamaan rekkari oli tuo 666.kerrankin täällä joku tietää asioita.
- Poro Tallinnasta
Apulaiskaupunginjohtaja kirjoitti:
Jep, Metsamaan rekkari oli tuo 666.kerrankin täällä joku tietää asioita.
Metsmaan murhasta ja sen selvittämisestä. Taisi olla ensimmäinen merkittävämpi rikos Virossa, joka selvitettiin teletunnistetietojen perusteella.
http://www.pol.ee/index.php?id=90087 - muuten
Poro Tallinnasta kirjoitti:
Metsmaan murhasta ja sen selvittämisestä. Taisi olla ensimmäinen merkittävämpi rikos Virossa, joka selvitettiin teletunnistetietojen perusteella.
http://www.pol.ee/index.php?id=90087tietää kun täällä on asiantuntijoita että mitä mm.Maitin vanhimmalle pojalle kuuluu mm.mitä tekee ja asuuko vielä tallinnassa.Olin aikainaan perhetuttuja mutta jotenkin yhteydenpito jäi.Taitaapi olla aika tasan 11v kun tapasin Maitin viimeksi.Paremmin tunsin tämän Maitin ensimmäisen perheen.
- Häpeä juntti!
muuten kirjoitti:
tietää kun täällä on asiantuntijoita että mitä mm.Maitin vanhimmalle pojalle kuuluu mm.mitä tekee ja asuuko vielä tallinnassa.Olin aikainaan perhetuttuja mutta jotenkin yhteydenpito jäi.Taitaapi olla aika tasan 11v kun tapasin Maitin viimeksi.Paremmin tunsin tämän Maitin ensimmäisen perheen.
Missä tommosia uteliaita ääliötä sikiää? Suomessa/Helsinki/Jakomäki? Kyselee yksityisen henkilön asioita netissä ja nimettömänä. Vedä ittes hirteen!
se sama mies (politsuk) "tiettävästi" on vieläkin keskturun ja monen muun kauppapaikan johdossa/omistaja. 666 taas on pirun/saatanan merkki.
- rekkari...
xv-750 kirjoitti:
se sama mies (politsuk) "tiettävästi" on vieläkin keskturun ja monen muun kauppapaikan johdossa/omistaja. 666 taas on pirun/saatanan merkki.
Tuo maffia 666 kirjoitukset tarkoittivat nimenomaan Metsamaan rekkaria, joka oli 666 XXX.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1404397Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1832845Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis82645Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi782581Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1242286Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu491917Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos311798En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131735Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat61152Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain35949