Onko mahdollista että olen asentanut Linuxin käyttiksen virheellisesti, kun ongelmia on, en pääse käsiksi ohjelmiin, eli pitääkö olla palomuuri ja virustorjuntaohjelma asennettuna ennen kun menen nettiin.
Linux-viruksesta vielä
Linux-käyttäjä
5393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"en pääse käsiksi ohjelmiin"? Eikö ohjelmat käynnisty,
vai mitä tarkoitat? firestarter, ohjelman laittaisin
palomuuriksi.
http://www.fs-security.com/
Vastaaminen taitaa olla peikon ruokkimista.
"Onko mahdollista että olen asentanut Windowsin käyttiksen virheellisesti, kun ongelmia on, en pääse käsiksi ohjelmiin, eli pitääkö olla palomuuri ja virustorjuntaohjelma asennettuna ennen kun menen nettiin?"
Pitää.
Älkää nyt ihmeessä enää uskoko linuxiin. iihen ohjelmia on minimaalisesti ja käyttöjärjestelmä kömpelö. Tottakai Windowsia vastaa hyökätään eniten koska se on yleisin ja dominoiva.
Windows on ainakin kokenut tietoturva- ja virusvastustaja. Ja vastuullinen. Siksi voimme luottaa siihen.
Mutta joku umumbubu, jos joku sillekkin vaivauis keksimään viruksen, niin koko järjetelmä sortuis.
Windows sentään tekee työtä tietoturva-asioissa, mutta Linuxsilla ei mitään kokemusta.
Kuvitellaan, että Linuxsista tulisi suosituin käyttöjärjestelmä. Vanhat viruksentekijähakkerit kaataisivat sen välittömästi.
tuolta opiskelet vähän perustotuuksia:
http://www.theregister.co.uk/security/security_report_windows_vs_linux/