Kissan astutus

Varaemoko

Kiimainen kissa tuvassa. Mouruaa ja kurnuttaa kuin sammakko. Tarkoitus tehdä yhdet pennut ja sitten leikkauttaa. Sopiva astuja olisi tiedossa. Miten tämä homma nyt etenee?
Poika meille vai tyttö pojan luo? Jätetäänkö ne kaksin johonkin huoneeseen? Vai?

9

1760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoo

      eli yleensä naaras tulee uroksen kotiin, mutta voi olla toisikin päin.

      Juu pariskunta jätetään "naimahommiin"

    • ,,-

      Hei,

      Meillä ainakin meni astutus uusiksi kun naaras meni uroksen luokse, juoksu loppui kun seinään.

      Paras laittaa esim. kylpyhuoneeseen kun uros tulee naaraan luo tai oma rauhallinen huone missä ei ole häiriötekijöitä.

      Itse aikanaan suosin kun ed. asunnossa oli iso kylpyhuone, kun uros tuli astumaan naarasta. Toiset kollit voivat olla aikamoisia "paloruiskuja". Ja se on niin vahva haju ettei tahdo lähteä pesussakaan , vaikka itse ei sitä haista, mutta kissa haistaa sen.

      3 viikon päästä astutuksesta huomaat jos naaraan nisät punoittavat ja ovat turvoksissa niin astutus onnistunut ja kissahan kantaa sen n.65 vrk.
      Muuta ohjetta en nyt osaa antaa, mutta edellä mainittu todettu hyväksi.
      Onnea astutukseen.

    • llllllll

      Luonnossahan kissat varmaankin parittelevat ihan toisten kissojen nähden, mutta tarvitsevatko kotikissat rauhan paritella?

      Eihän kissa ajattele sitä, että katsovatko toiset niin kuin ihmiset vai?

      • tästä...

        mutta toiset kissat häiriintyy hiekkalaatikolla, jos tuijotetaan :)


    • duski

      miksi ihmeessä niitä pentuja pitää teettää? suomessa on nyt jo ihan liikaa kodittomia kissoja ja ei se ylimääräisten kissojen ongelma ainakaan sillä poistu että teetetään lisää pentuja. pennuttaminen on jo muutenkin vastuutonta, saatikka sitten siinä tapauksessa ettei tulevilta vanhemmilta olla testattu erinäisiä sairauksia.

      • ongelma ei poistu koskaan

        Kyllähän kissanpennut löytävät hyvin kodin, mutta vanhemmat kissat ovat kodittomia. Ulkonäöllä ja luonteella on paljon merkitystä jääkö aikuinen kissa kodittomaksi vaikkapa omistajan kuoleman jälkeen.

        Jos kissa on kovin arka, aggressiivinen tai ruma, niin olisi parempi lopettaa se kuin pitää löytöeläintalossa kitumassa. Kyllä hyville ja hyvinhoidetuille kissoille on aina ottajia.


      • duski
        ongelma ei poistu koskaan kirjoitti:

        Kyllähän kissanpennut löytävät hyvin kodin, mutta vanhemmat kissat ovat kodittomia. Ulkonäöllä ja luonteella on paljon merkitystä jääkö aikuinen kissa kodittomaksi vaikkapa omistajan kuoleman jälkeen.

        Jos kissa on kovin arka, aggressiivinen tai ruma, niin olisi parempi lopettaa se kuin pitää löytöeläintalossa kitumassa. Kyllä hyville ja hyvinhoidetuille kissoille on aina ottajia.

        pennut saa kyllä yleensä hyvin kodin, mutta eipä siltikään oo ihan yks eikä kaks tapausta jossa pennut on tapettu (siis ei eläinsuojeluyhdistyksen toimesta) kun ei ookaan koteja löytynyt. ja homman voi ajatella niinkin että kun teettää niitä pentuja niin jokainen uuteen kotiin menevä pentu vie mahdollisen kodin eläinsuojeluyhdistyksessä kököttävältä kissalta (siis mukaanlukien aikuiset kissat, kaikilla ei ole niin tarkkaa onko tulokas pentu vai aikuinen).

        myöskin jos niitä pentuja ei olisi saatavilla niin helposti kuin nykyään niin kissojen arvostuskin kasvaisi. ihmiset maksaisi niistä helpommin ja maksettua tavaraa yleensä tupataan arvostamaan enemmän kuin ilmaiseksi saatua. sitä kautta niiden aikuistenkin löytökissojen määrä vähenisi.

        kodittomien kissojen ongelma tosiaan tulee tuskin koskaan poistumaan täysin, mutta ei sitä ainakaan edesauta se että pukataan vaan lisää kissoja maailmaan. jos niitä vaan tulee ja tulee lisää niin eihän se tarjonta tule koskaan laskemaan kysynnän tasolle.


    • Anonyymi

      Nykyään maatiaiset maksavat 600€ euroa kai niiden arvostus on silloin kasvanut.

    • Anonyymi

      Onnistuu jos narttu hyväksyy kollin. Ellei, se on voi voi, seuraava kolli tarjolle. Ulkotarhaan... Siis vasta hyväksytty kolli nartun kamuksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      192
      13099
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      355
      12264
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      283
      6609
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5367
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      209
      3886
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      180
      3695
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2773
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      180
      2532
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1952
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1814
    Aihe