Heips!
Olisin lähdössä Equadoriin perhetuttujeni ja kaukaisten sukulaisten luo 2 kuukaudeksi. Voisiko joku siellä käynyt kertoa mitä kannattaa ottaa huomioon.. esim rokotukset ja missä kannattaa käydä ja turvallisuus. Luin vaan joskus tässä juttua britti nuoresta joka katosi luokkaretkellä viidakkoon ja kanadalais pariskunnasta joka löytyi murhattuna jä ryöstettynä hotellihuoneesta.. :/
Asustelen Quitossa, Rio Bambassa ja loppuajan vietän aikaani maaseudulla länsi Ecuadorissa. Pärjääkö siellä englannilla ollenkaan? Miten turvallista matkustaminen ja yöpyminen hostelleissa on?
Kysymyksii
3
1724
Vastaukset
- Carl
¡Hola!
Kiva lukea, että olet Ecuadoriin menossa, on muuten ihana maa ja sukuloimaan, sama täällä.
Tulee aika usein käytyä Quitossa kun on nääs vaimo sieltä.
Joo tota, sinä kyselit mitä rokotuksia tarvitset ja niin edelleen. Kuules jos olet vain Quitossa niin silloin et tarvitse mitään rokotuksia mutta jos aijot käydä rannikolla tai sademetsissä niin silloin voit ottaa kaikki mahdolliset rokotukset.
Sillä ehän vara venettä kaada.
Sinuna ottaisin yhteyttä asiaa tuntevaan lääkäriin tai terveyskeskukseen sillä hehän voivat suositella tärkeimmät rokotukset.
Itse en ole ottanut mitään rokotuksia viime matkoilla koska olemme useimmiten olleet vain Quitossa tai sen lähiympäristössä. Ensimmäisellä matkalla sinne otimme rokotuksen keltakuumetta vastaan sekä söimme malaria tabletteja koska teimme retkiä sademetsään kuten myöskin vietimme lomaa rannikolla, tarkemmin sanottuna Esmeraldassa.
Quitossa on suhteellisen turvallista liikkua päivisin etenkin jos liikkuu ryhmässä. Öisin en suosittele liikkumaan muuten kuin sukulaistesi kanssa, he kun ovat sieltä niin tietävät kuinka liikkua ja minne mennä.
Parhaimmat oppaat ovat ihan varmasti sukulaisesi kysy heiltä neuvoja.
Quitossa ja Quiton ympäristössä on valtavasti näkemistä ja kokemista, esimerkiksi Cotopaxi joka on maailman korkein aktiivinen tulivuori.
Voit myös tehdä pienen retken "Mitad del Mundo"
joka sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Quitosta. "Mitad del Mundo" on kylä joka sijaitsee aivan päiväntasaajalla, onhan sekin elämys kun toinen jalkasi on pohjoisella ja toinen eteläisellä pallonpuoliskolla.
Kannattaa myös käydä Otavalossa joka ei ole ollenkaa kaukana Quitosta,saat nähdä aivan tyypillistä Ecuadoria ja tulet pitämään sen lupaan.
No jaa, tätä luetteloa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään, jos sen sijaan liitän tähän muutaman linkin josta voit itse katsoa matka vihjeitä:
http://www.goecuador.com/
http://koti.mbnet.fi/sunellja/Ecuador/kuvat.php
http://www.ecuador-pictures.org/galapagos_l.asp?r=highlands&c=Andes%20Mountain%20and%
Bueno, asiasta toiseen, kysyit pärjääkö siellä Englannilla, kuules kyllä se on vähän huonoa, Espanjaa on pieni pakko osata jos haluat tulla hyvin toimeen. No jaa, tietysti suurimmissa hotelleissa henkilökunta jotenkuten ymmärtää Englantia mutta kuten sanottu parasta osata Espanjaa.
Niinpä jos et vielä Espanjaa osaa niin pian , pian opettelemaan.
Muuten ei Espanja ole ollenkaan vaikea kieli, musta paljon helpompi kuin esim. Ruotsi tai Englanti.
Kysyit myös kuinka turvallista siellä on matkustella. Nyt minä kysyn, oletko mies vai nainen. Ok. jos olet mies niin asiat ovat hiukan paremmin mutta jos olet nainen ja aijot yksin matkustella niin voihan. Valitan en suosittele muuten kuin jonkun sukulaisesi seurassa joka tuntee paikalliset olosuhteet.
Sama koskee myös HOSTELLEJA, valitan en voi suositella jos haluat turvallisuutta, ota sen sijaan ihan kunnon HOTELLI, tietysti se maksaa hiukan enemmän mutta se kannattaa, ehdottomasti.
Kaikesta huolimatta tulet varmasti viihtymään Ecuadorissa sillä ihmiset siellä noi 99,99% ovat aivan ihania.
Ok. tässhän kai noi tärkeimmät jo tulikin vastattua, niin että eipä muuta kuin oikein hyvää matkaa.
¡UN BUEN VIAJE, QUE PASES MUY, MUY BIEN!
¡CHAO! - voluntario
Vietin kesäkuussa 2005 kaksi viikkoa, lähinnä Quitossa, sen vanhassa kaupungissa. Päivällä liikkuminen on turvallista, mutta esim. kameraa ei ehkä kannata kanniskella kaulassa. Pimeän aikaan kannattaa käyttää taksia. Quiton vanhassa osassa ja yleensä muualla kuin turistirysissä ei pärjää kyllä englannilla. Riobamba on mielestäni turvallinen ja rauhallinen kaupunki, liikuin siellä yksin pimeälläkin eikä pelottanut. Guayaquilista, Länsi-Ecuadorista ja Amazonasista en osaa sanoa mitään. Lonely Planetin sivuilta saa paljon tietoa ja sitten muistaakseni South-American Handbookista. Kuvia ja matkatarinaakin on sivuillani http://kuvix.tripod.com . (Se tarina on kyllä edelleen aika kesken...)
Reissuun vain, itse koetan päästä ensi kesänä viimeistään Paraguayn viidakkoon.
t. Kyösti - Saardonne
Tein ensimmäisen Etelä-Amerikan matkani juuri Equatoriin, koska kirjojen mukaan se on yksi turvallisimmistä alueen maista. Lisäksi siellä Quitossa saa erittäin halvalla yksityistunteja espaniassa. Silloin ne oli muistaakseni 3 taalaa tunti. Siellä on kyllä hyvä osata espanian alkeet. Hienoimmissa hotelleissa puhutaan englantia, muuten harvemmin. Onneksi espania on aika helppoa. Opettele ainakin numerot ulkoa ja sitten paperille kysymykset peruspalveluista, kuten huoneen hankinnasta ruuasta ja matkalipuista. Itse kävin Quiton lisäksi vain Baniassa(miten se nyt kirjoitettiinkaan), joka on idyllinen kylpylä kaupunki.Osta matkalle mukaan Lonely planetin opaskirja. Sen hinta tulee kyllä käytössä takaisin hyvien vinkkien muodossa. Maassa täytyy varoa taskuvarkaita ja esim. selässä olevasta repusta saattavat tavarat kadota niin ettei kantaja huomaa mitään.Vältä liikkumista yöaikaan erityisesti Quiton vanhassa kaupungissa. Hintataso on maassa muutenkin erityisen edullinen. Ainoastaan retket Galapagos saarille ovat kalliita.
Rokotuksista en osaa sanoa tarkempaa. Varmaan netistä löytyy helposti Googlen haulla sanalla rokotukset ohjeet maahan kuin maahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2005029NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1324964Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku113888Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212007- 4031751
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a631576Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann111372- 891255
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781245- 741075