Virustorjunnasta seonneena ja huijausviestien harhauttamana tuhosin koneeltani SETDEBUG.EXE ja JDBGMGR.EXE tiedostot, joita luulin bugbear-virukseen kuuluviksi.
Myöhemmin selvisi (ainakin luulen nyt niin), että ne kuuluvatkin windows-tiedostoihin.
F-secure sanoo sivuillaan näin:
"Jos olet ehtinyt poistaa JDBGMGR.EXE'n koneeltasi, voit palauttaa sen asentamalla päivitetyn version Microsoft Virtual Machinesta tai Microsoft Internet Explorerista."
Kuinkas tämä käytännössä tapahtuu? Minulla on ME käyttis ja IE6 selain, jotka ovat aina olleet automaattipäivityksessä.
Rautalankaohje, please!
Kiitos etukäteen ohjeista!
Myöhemmin selvisi (ainakin luulen nyt niin), että ne kuuluvatkin windows-tiedostoihin.
F-secure sanoo sivuillaan näin:
"Jos olet ehtinyt poistaa JDBGMGR.EXE'n koneeltasi, voit palauttaa sen asentamalla päivitetyn version Microsoft Virtual Machinesta tai Microsoft Internet Explorerista."
Kuinkas tämä käytännössä tapahtuu? Minulla on ME käyttis ja IE6 selain, jotka ovat aina olleet automaattipäivityksessä.
Rautalankaohje, please!
Kiitos etukäteen ohjeista!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näin helposti se käy kahdellakin tavalla:
1=Mene:
>Oma tietokone
>Ohjauspaneeli
>Lisää tai Poista sovellus, ja klikkaa vasemmalla korvalla:Internet Explorer6 sp1, siniseksi ja klikkaa sitten Lisää tai poista ja siellä laita pallukka Korjaa asennus kohtaan, niin korjaa virheet.
2=
>Käynnistä
>Ohjelmat
>Apuohjelmat
>Järjestelmätyökalut
>Järjestelmän palauttaminen,ja palauta koneesi sen päivän tilanteeseen kun kaikki toimi hyvin.
IE6:n korjausajo varmaan korjasi virheet, mutta tiedostoja se ei palauttanut (liekö se tarpeenkaan?)
JDBGMGR.EXE piti majaa system kansiossa ja oli päiväykseltään tuore (17.10.02.) SETDEBUG.EXE oli samalla päiväyksellä, mutta majaili Windows hakemiston juuressa. Molemmissa kansiokuvakkeena oli "nallekarhu".
Järjestelmä palautusta minun koneellani ei voi
tehdä. Joku vakoiluparanoidi on "dementoinut" restore hakemiston niin, että käynnistys putsaa kaikki muistitiedot.
Onko tietoa mitä nämä po tiedostot harrastavat koneellani?
Kun nuon temput ei auttaneet niin tämä auttaa:
Mene Resurssien hallintaan
>Klikkaa C:, osio
>Windows
>Options
>INSTALL, klikkaa kansiota niin sen oikealta puolelta löydät ASENNA.EXE-tiedoston, klikkaa sitä niin asentaa käytiksesi uudestaan, se kestää noin 45min,joten varaa aikaa.
Kysy vaan jos on jotain kysyttävää olen koneellani vielä tänään noin tunnin.
Kerroppa joko asia tuli kuntoon.
Teeppä tämä ensin:
Mene Lisää tai Poista sovellukseen ja Poista Internet Explorer6 SP1, sitten sammuta/Käynnistä koneesi ja
Klikkaa linkkiä ja asenna ie6SP1 uudeestaan.
Klikkaa sivun oikeasta laidasta Viininpunaisella olevaa LATAA-sanaa.
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=1E1550CB-5E5D-48F5-B02B-20B602228DE6
Kerro auttoiko ie6 SP1:n uudelleen asennus.
Joudun lähtemään liikenteeseen. Huomenna ehdin kokeilla. Toivottavasti ehdin myöh. lukemaan kokemukseni!
Suuret kiitokset jo näistäkin!
Ne puuttuvat tiedostot on java-sovelluksia ja niiden kansioden tunnus on söpö "nalle-karhu".
Eli kannattaa tehdä em.hommat jotta saat ne (nalle-karhut taas koneellesi)tiedostot palautettua koneellesi. -:)
Palataan asiaan kun kerkiät. -:)
...Microsoft Java VM build 5.0.3809, jonka asensin uudelleen Microsoftin tukipalvelun (Standard Support)ohjeiden mukaan. Kadonneet tiedostot ilmestyivät omille paikoillee.
Selvisi, että IE6sp1 poisto/uudelleenasennus ei palauta kadonneita tiedostoja. Sitäpatsi IE6SP1:n asennusta ei voi erikeen poistaa (Ms:n ohjetieto).
Tulin siihen tulokseen, että mutu-tietoon tai muuhun epävarmaan arvioon ei MS:n ohjelmistopulmissa kannata luottaa, koska on saatavilla erinomainen tukipalvelu. Tässä tapauksessa pääsin normaalien puhelinkulujen hinnalla, koska ongelman aiheuttaja alunperin oli virukseen verrattava hoax-viesti.
Hyvää jatkoa -
toivottaa oppia saanu noviisi (kantapäät kipeenä)!