sijaislapset

zerpah

Onko kenelläkään kokemusta sijaislapsista? OLisin kiinnostunut, miten sujuu suhteet omien ja sijaislasten kanssa?

Entä miten asiat hoituu biol. vanhempienkanssa
Olen käynyt biol. vanhempien palstalla ja paljon on vihaa, katkeruutta ja tuskaa luettavissa.

Kertokaa kokemuksist, odotan innolla.
Nyt lähden seurustelemaan mummon kullan kanssa, joka tuli isin kanssa käymään... myös lauantai-päivän puuhat odottavat. Tapaamisiin!

9

1431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sijais ja biolapsia

      hei
      meillä on kolme biologista lasta ja kolme sijaislasta sekä kolme lasta jotka käyvät meillä kerran kuukaudessa viettämässä viikonlopun. riippuu paljon lapsen omasta perusluonteesta,iästä ja sijaislasten iästä kuinka he tulevat toimeen keskenään. meillä keskimmäinen(poika) olisi valmis ottamaan kaikki kotia tarvitsevar lapset asumaan,ei ole ollenkaan mustasukkainen.mitä pienempi sijaislapsi niin sitä vähemmän meillä on mustasukkasuus ongelmia. nuorin biologisista nurisee välillä melki samanikäisestä sijaislapsesta ja alkuun oli mustasukkasuutta puolin ja toisin,mutta ajan kanssa nekin lievenee ja aina löytyy kaveri saman katon alta..nyt kinastellaan kuin sisarrukset konsanaan. elämä on eloisaa ja antoisaa.

    • asiaa joutunut käsittelemää...

      Itse olen kasvanut perheessä jossa meitä bioja 4 , sijaislapsia 3 ja pikaisia huostaanotto-, kesä- yms. lapsia noin kummenkunta. Ajallisesti 5 vuoden haarukalla, ettei kerralla.

      Nyt keski-ikäisenä ja useamman lapsen äitinä - en voisi koskaan missään tilanteessa ottavani muita lapsia kotiini kasvamaan omien rinnalle!

      En tiedä edelleen mikä on vaikuttanut, mutta biot on sisaruksia, muut muita nimellä kulkevina, en siis kutsu sisaruksikseni. Heillä lapsia, jotka eivät ole omieni serkuja. Lapseni kutsuvat heitä nimellä, eivät esittele serkuikseen.
      Muutoin ohan ok välit, kuin kenen tahansa tuttavan kanssa. Kuitenkin ihan erilaiset kuin biosisaruksiin.

      Siis omaan kielteisen asenteen. Silloin toimii jos ei omia, tai omat ainenkin jo muuttaneet pois kotoa.

    • 10 lapsen äiti

      6biologista ja 4sijaislasta.Omat ovat jo aikuisia vain yksi 14v kotona.poika.Sijaislapset 2-9vuotiaita.Kaksi ollut 4vuotta ja toiset 2 ja 1vuotta.Ihanaa ja antoisaa aikaa ollut niin omien kuin sijoitettujen kanssa.Biojen kanssa teemme yhdessä työtä lasten parhaaksi.Pärjäätte varmasti biojen kanssa kun arvostatte heitä ja otatte huomioon heidänkin mielipiteensä.Saan viikottain kuulla bioilta kuinka tärkeitä ihmisiä olemme hänen lapselleen.Ihmisten kanssa tulee toimeen kun arvostamme heitä,niin saamme takaisin ja voimme luottaa heihin.Jos haluat heitellä kiviä niin varmasti niskassa on kohta aikamoisia kivenjärkäleitä.Ihanaa työtä,kannustan aloittamaan mutta alusta asti kunnioittaen lapsen omia vanhempia.Muistakaa,että he ovat antaneet elämän meidän sijoitetulle lapselle.
      Meillä ei ongelmia omien ja sijoitettujen suhteissa,päinvastoin pitävät esikuvanaan.Johtunee että oma poika oli jo 11v.kun ensimmäiset tulivat.Aika iso ikäero 5vuotta,eikä oma poika ollut yhtään mustis.Taisi tykätä kun sai kavereita.

      • zerpah

        Hauskakuulla, että teillä on sujunut näin mukavasti. Sanaasi voi luottaa, koska sinulla on näin mahtavan pitkä kokemus asiasta.

        Itsekin ajattelen näin, että lapselle oma perhe, oma äiti, isä ovat ne tärkeimmät, muut kasvattajat lisäetua, plussaa.

        Olisiko niin, että jos sijaisvanhemmilla ei ole itsellä lapsia, niin suhteet ovat vaikeampia. Sijaislapset halutaan lapsenkaipuuseen, näin biovanhempien rooli ja tärkeys halutaan miel. unohtaa.

        Lisäetuna sinun perheessäsi on varmaan pitkä ikäero omiin lapsiisi, eikös suositus myös ole,että sijaislapsi olisi mielellään perheen nuorimmainen.

        Olen kyllä kuullut,lukenut, että myös sijoitukset ovat onnistuneet, vaikka perheessä on ollut itsellään pieniälapsia.


    • neljän_äite

      Meillä on 3 biologista lasta (pojat 17,13 ja 7) ja 1 kasvatti/sijaislapsi, ainoana tyttönä. Tuli meille vuoden ikäisenä ja on nyt 15.

      On aivan kuin oma lapsi, tosin näin vanhempana hän itsekin tietää olevansa kasvattilapsi, oma sukunimi yms. mutta ei ole menoa haitannut. Kutsuu minua äidiksi ja miestäni isäksi, kuten muutkin ja pojat pitävät ihan aitona siskonaan:). Eli meillä ainakin on mennyt todella hyvin.

      • Mietiskelevä

        Voiko sijaislapsi saada sijaisvanhempien sukunimen?


    • Mietiskelevä

      Voiko sijaislapselle antaa oman sukunimensa jo kasteessa, vaikka se ei ole adobtointi? Eikä ole sukua perheeseen.

    • pillipiipari

      No ei voi.

    • 4 isukki

      Voi herramunjee. Sijaislapsi on aina omanniminen. Tulee perheeseen tietyin paperein. Tietyin ehdoin. On paljon tarvitseva, autettava. Ei helppo. Ei yleensä osaa mitään perusarkeen liittyvää. Sossut kyttää teetkö asiat oikein,, riitätkö. Omat biovanhemmat kyseenalaistavat kaiken. Vaikka itse eivät osaa olla vanhempia. Kaikki kysellään. Mitään et päätä ilman sossuja. Oma perhe-elämä kärsii, mikään ei ole normaalia. Hullut tähän suostuu niinku me. Jos ei jaksa töitä tehä on aina mahollisuus olla sijaisvanhempi. 24/7 töissä aina. Pienellä palkalla. Jaksaa mahdottomia. Aina ja aina. Kiitoksena ainainen epäilys. Onko normaalia...päivätyön paremmin jaksaa. Se loppuu aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2783
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2639
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1728
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      223
      1284
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      61
      1269
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      831
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe