uuden vanhan osto

Kertokaas viisaammat. Käymme kauppaa 50- luvun talosta, josta kuntokartoituksessa tuli ilmi suuriakin puutteita. Mm. katto ja ruoteet vaihtoon lähivuosina, piippu uusiksi osaltaan ja keittiössä vesivuoto. Kuinka paljon hinnanalennusta tällaisesta talosta voi pyytää vai kannaataako edes haaveilla ostavansa tätä. Onko siis tulevaisuudessa pommi?
2351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laita asiat vaakaan. Pohdi mitä saat, jos laitat rahan uuden rakentamiseen/ rakennuttamiseen vs. vanhan korjaamiseen. Jos ryhtyy vanhasta tekemään täyty pystyä tekemään paljon itse muuten kustinki karkaa käsistä niin, että joku tekee uutta halvemmalla, eikä sitä tarvitse mahdollisesti, jos kaikki hyvin menee, heti olla korjailemassa. Wanhan asuminen on elämäntapa. Antamillasi tiedoilla ei voi puhua rahasta, -hinnan täytyy olla oikea, peruskorjaamattomana rakennus on käyttöikänsä loppupuolella. Haaveilla kannattaa, on aivan eri asia asua esim. kymmenien vuosien mittaan muodostuneella asuntoalueella, joka on keskeisellä paikalla, kun perseet vastakkain kaavoitetulla pakettitaloalueella kylän laitamilla. Pommejahan 50-luvulla tehdyt asumukset eivät ole, jos niitä ei ole paranneltu sellaiseksi. Jos asia edelleen kiinnostaa konsultoi korjausrakentamisen ammattilaista. Varmaan selvisi sekin miten itse asun, tyytyväisenä.

Äänestä

Jos mahdollista, kannattaa käyttää kuntokartoittajan apua. Meillä käynyt kartoittaja tekee kuntokartoitusten lisäksi mm. rakennusvalvontaa jne. ja häneltä on saatu vastaukset moneen kysymykseen. Eikä kysymykset ole vielä loppuneet vaikka kaupat on tehty, eli tarpeen mukaan kysyn mielipidettä kun remontti etenee. Vaikka kotoakin löytyy osaamista, monta taloa ja hyvin ja huonosti tehtyä remonttia nähneellä miehellä on rahanarvoisia vinkkejä.

Siinä olen samaa mieltä, että todennäköisyys pommien löytymiseen riippuu paljon siitä, onko talossa tehty remonttia ja millä tavalla. Omassa talossamme ei oltu tehty käytännössä mitään rakentamisen jälkeen (yli 40 vuotta aikaa), taloa oli vain hoidettu huolellisesti. Vaikka kaikki täytyy nyt käydä läpi, eipä ole epäilystä siitä, että joku oli tehnyt "korjauksia" huonolaatuisista materiaaleista tai muuten vääriä ratkaisuja.

Perusparannusten teko on tietysti ok jos jälki on hyvää!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jujuu kirjoitti:

Kertokaas viisaammat. Käymme kauppaa 50- luvun talosta, josta kuntokartoituksessa tuli ilmi suuriakin puutteita. Mm. katto ja ruoteet vaihtoon lähivuosina, piippu uusiksi osaltaan ja keittiössä vesivuoto. Kuinka paljon hinnanalennusta tällaisesta talosta voi pyytää vai kannaataako edes haaveilla ostavansa tätä. Onko siis tulevaisuudessa pommi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu