Hei!Niin, kuten otsikosta voitte, päätellä, onko täällä ketään joka olisi oopperan balettikoulussa?Ja jos olet, miten olet päässyt sinne ja mitä edellytyksiä on sinne pääsemisessä?Kiitos jos vastaat!Tämä on tärkeää!
Onko ketään oopperan balettikoulusta?
balleriina
3596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mä en itseasiassa ole oopperassa.. mutta olin juuri pari kuukautta sitten muutaman viikon koeajalla että oisin päässyt sinne.. se jäi vaan kiinni siit että olin liian myöhään sinne pyrkinyt.. oon nyt 15.. minkä ikänen oot? useimmiten oopperaan pyritään tosi pieninä n. 9 vuotiaina ja siitä sitten jatketaan kunnes n. 17 vuotiaina pyritään 3-vuotiselle ammattilinjalle johon pääsee noin 2 ihmistä vuodessa.. eli tosi vaikeeta päästä.. ja siitä sitten mahdollisesti saa kiinnityksen kansallisbalettiin.. mut älä nyt menetä toivoo.. voi tanssijaks päästä toistakin kautta nimittäin helsingin tanssiopiston erikoiskoulutusluokilta on mennyt monia loistavia tanssijoita kansallisbalettiin.. esim. anu viheriäranta.. itseasiassa oon itsekkin pyrkimässä sinne ensi syksynä.. mut kattoo nyt miten käy.. mut mailaile mulle jos haluut jutella enemmän vaikka baletista kun mä ny oon tällänen balettihullu.. :)
Mä oon kylläki vasta 11 vuotias, eli kyllä mulla varmaan joku toivo vois olla sinne pääsemisessä, eikö niin? Jos haluut alkaa mailaa jotain, tällasen pennun kaa ni, kyllä se mulle käy, mutta mikä sun ossa on? Onnee muuten sulle, tolle tanssijaks pääsy yritykselle!
joo on mut kannattaa nyt heti hakea.. ja muista että sulla pitää olla todella luja motivaatio että pärjäät! mailaa [email protected]..