Vieläkö joku muistaa kun kirjoittelin oudosta hajusta lattian rajassa?? Ja että kivijalassa ei pysy murske.. ja että ollaan sairastettu ja sillee. No talossamme on SÄDESIENI! Se on nyt sitten tutkittu ja loppuraporttia odotellaan. Koko talon ulkoseinät on tarkastettu ja joka huoneesta otettu materiaalinäytteitä.
Voc näyttessä oli huoneilmassa mm. etikkahappoa, butaania, metyylipropaania jne. Ei ihme että oli huono olla!! Ollaan asuttu evakossa heinäkuun alusta asti ja kyllä ahdistaa!!!
Pääasia että olo on parempi, tytöllä loppui kuukausia kestänyt yskä ja nuha.
Vielä on pitkä taival edessä =/
Että sellaista näissä uusissakin taloissa ( -97 )
Tsemppiä kaikille jotka luulevat vain kuvittelevansa kaiken, niinuin minäkin ;)
Voc näyttessä oli huoneilmassa mm. etikkahappoa, butaania, metyylipropaania jne. Ei ihme että oli huono olla!! Ollaan asuttu evakossa heinäkuun alusta asti ja kyllä ahdistaa!!!
Pääasia että olo on parempi, tytöllä loppui kuukausia kestänyt yskä ja nuha.
Vielä on pitkä taival edessä =/
Että sellaista näissä uusissakin taloissa ( -97 )
Tsemppiä kaikille jotka luulevat vain kuvittelevansa kaiken, niinuin minäkin ;)
Vastaukset 15
Vanhimmat
ja sua syytettiin luulosairaaksi.
Et sillee..
Kiinnostaisi kuulla, miten tuo haju saadaan pois?
Tosin minusta olisi helpompi laittaa pommi sisään ja juosta kauas!! Lattiat pitää repiä auki ja vaihtaa alle kaikki mitä irti lähtee. Desinfiointia ja kuurausta, mitä lie kaikkea.
Haemme kylläkin kaupan purkua jos se vaan on ollenkaan mahdollista. Loppuraporttia odotellaan ja sitten vieraisille asianajajan luokse. Haemme taloon myös asumiskieltoa kunhan raportti saapuu perille. On kuulkaa väkevät hajut nyt sisällä kun emme asu siellä enää ja luukut on kiinni ku ei auota ovia eikä ikkunoita. Silmät alkaa vuotamaan välittömästi kun sinne menee.
Kaunis talo olikin vain harhaa :(
Sädesienen ?
oli tuiki huolimaton.
betonista yms. minkä valmistukseen on käytetty pesemätöntä hiekkaa. Pahamaineisin näistä bakteereista on streptomyces, joka erittää valinomysiini -toksiinia (=myrkky), jonka nykyisin tiedetään olevan monien sairauksien alkuperäinen aiheuttaja.
Koska betonissa olevia bakteereja ja aspergillus -homeitiöitä ei voida tuhota mitenkään, niin ainoaksi keinoksi jää niiden vangitseminen betoniin, yms. Tämä tapahtuu siten, että betonin pinta käsitellään ensin hiomalla pinta, sen jälkeen käsittelemällä diffuusiosuojatulla (=kaasua läpäisemätön) emulsiolla, lasittamalla, tai teräslevyllä.
Siis pestäänkö betoniin käytetty hiekkakin jossain päin suomea. Tarkoittaako pesemätön hiekka automaattisesti pohjan teossa että kukkuluuruu sienet ja muut elävät?
tulipa tämäkin
Kirjoittanut: tietoon 23.8.2006 klo 14.19
1.Siis pestäänkö betoniin käytetty hiekkakin jossain päin suomea.
Vastaus:
1.Kyllä pestään ja paljon enemmän ois pitäny pestä.
....................
2.Tarkoittaako pesemätön hiekka automaattisesti pohjan teossa että kukkuluuruu sienet ja muut elävät?
Vastaus:
2.Todennäköisesti tarkoittaa, mutta tarkennuksena: itiöt eivät välttämättä ole aktiivisia, joka tarkoittaa sitä että ne eivät suinkaan ole kuolleet vaikka pakkasta ois esim. -30 astetta C.sta, vaan ne ovat kuin karhu talvipesässä, aktivoituakseen kun lämpötila on 15-30 astetta C.sta ja kosteutta n.70%. En usko että missään päin Suomea löytyisi hiekkaharjua missä ei olisi maaperäbakteereja (=ns. sädesieni) ja homeitiöitä (=luonnonhomeitiö).
....................
Siis selvemmin sanottuna:
Pesemättömän hiekan mukana betoniin tulleet itiöt eivät sinänsä ole ongelma, jos betoni pysyy kuivana eivätkä bakteerit pääse lisääntymään. Vasta yhdistettynä kosteusvaurioon tuloksena on vaarallinen kasvusto.
Kysymys Pappa-Smurffille:
Kun (puhdistamattomasta hiekasta tehty) betoni kastuu, syntyykö haitallista kasvustoa vain pintaan vai myös betonin sisään? Toisin sanoen, onko pinnan hiominen puhtaaksi lopulta varmasti riittävä korjaustoimenpide?
Eli Siis sädesieni vaivaa...
Ok niinkuin pappa sanoo sitä on joka puolella, ei kunhan aktivoituu niin on vaarallinen.
ELi Tämän asunnon ongelma on alkanut siis jostain kosteusvauriosta, eikä siitä että on valinnut betoniaseman väärin??
Mistä siis tämä vaurio on saanut alkunsa.
Selvennys
Kirjoittanut: HHanukka 24.8.2006 klo 11.59
Siis selvemmin sanottuna:
Pesemättömän hiekan mukana betoniin tulleet itiöt eivät sinänsä ole ongelma, jos betoni pysyy kuivana eivätkä bakteerit pääse lisääntymään. Vasta yhdistettynä kosteusvaurioon tuloksena on vaarallinen kasvusto.
Kysymys Pappa-Smurffille:
1.Kun (puhdistamattomasta hiekasta tehty) betoni kastuu, syntyykö haitallista kasvustoa vain pintaan vai myös betonin sisään?
Vastaus:
1.Toisin kuin aiemmin luultiin, niin bakteeri-, kuin aspergillus home-itiöt pystyvät "elämään" myös betonin sisällä vaikka betonin ph on n. 11.
...
2.Toisin sanoen, onko pinnan hiominen puhtaaksi lopulta varmasti riittävä korjaustoimenpide?
Vastaus:
2.Ei ole! Hionnan jälkeen betoniin jääneitä itiöitä ei voida tuhota mitenkään, joten ne joudutaan eliminoimaan siten että betonin pinta käsitellään DIFFUUSIOSUOJATULLA (=kaasua läpäisemätön) emulsiolla, lasittamalla, tai teräslevyllä pinnoittamalla!!!
Kuulostaa huolestuttavalta... työpaikalla juuri tehtiin remppaa ja betonikattoa (jonka läpi vettä on tullut yläkerrasta) ei kyllä pinnoitettu mitenkään. Siistin näköinen siitä kyllä tuli, kun valko-punaruskeat kasvustoiset alueet hiottiin harmaaseen betoniin asti. Näin silmämääräisesti arvioiden kasvustoa ei siis kyllä ollut pintaa syvemmällä - ainakaan sitä samaa värillistä tavaraa, jota pinnassa oli.
Näinköhän pääsen koskaan palaamaan tuolle työpaikalle...
Ei asia ole lähellekään niin säikky kuin annetaan ymmärtää! Vain pitäkää huushollinne kuivana ja tuulettakaa useammin. Kuka hullu niin kalliisti missään rakentaa kuin noiden neuvojen mukaan maksaisi?
Valitettavasti tilanne työntekijän kannalta on lievästi ilmaistuna säikky!!! Kun katsot tilannetta HHanukka -nickin kannalta huomaat, että betonin pinta on hiottu "puhtaalle" betonille ja se ei enää ole kuin pieni menoerä työn`antajalle maalata tuo betonin pinta DIFFUUSIOSUOJATULLA MAALILLA, niin SE ON SIINÄ!!! Ja aina pitäisi muistaa eräs pääsääntö: KUN TYÖNTEKIJÄLLÄ MENEE HYVIN NIIN YRITYKSELLÄKIN MENEE HYVIN!!!!!!!!!
muista lasittaa kaikki ja rakentaa reppuja.