Tietoturva-asiantuntija:
"LINUXIN TIETOTURVA ON MYYTTI!"
"Tietoturvayhtiö Symantecin pääjohtaja John Thompson ei usko avointen käyttöjärjestelmien olevan rakenteeltaan sen turvallisempia kuin Windowskaan. Hänen mukaansa Windows kärsii eniten viruksista ja ohjelma-aukoista yksinkertaisesti, koska se on erittäin laajassa käytössä.
- Alalla on myytti, jonka mukaan Linux olisi selvästi turvallisempi kuin Windows. Minä en usko sitä, Thompson laukoo uutispalvelu Silicon.comin mukaan.".
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&news_id=200410713
"LINUXIN TIETOTURVA ON MYYTTI!"
"Tietoturvayhtiö Symantecin pääjohtaja John Thompson ei usko avointen käyttöjärjestelmien olevan rakenteeltaan sen turvallisempia kuin Windowskaan. Hänen mukaansa Windows kärsii eniten viruksista ja ohjelma-aukoista yksinkertaisesti, koska se on erittäin laajassa käytössä.
- Alalla on myytti, jonka mukaan Linux olisi selvästi turvallisempi kuin Windows. Minä en usko sitä, Thompson laukoo uutispalvelu Silicon.comin mukaan.".
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&news_id=200410713
Vastaukset 28
Vanhimmat
"koska se on erittäin laajassa käytössä."
Eli hän myöntää, että Linux on erittäin yleinen käyttöjärjestelmä!
Jahuu, sinäkin myönnät sen.
"Windows kärsii eniten viruksista ja ohjelma-aukoista yksinkertaisesti, koska se on erittäin laajassa käytössä. "
Tottakai Symantecilla tuomoista väitetään.Pelkäävät että porukka alkaa käyttään Linuxia eikä silloin heidän torjuntaohjelmat mene kaupaksi.
myyntinsä romahtavan. Sanotaan samassa artikkelissa näinkin:
"Jotkut uskovat, että Microsoft on parhaiten asemoitu nuolemaan omia haavojaan laajentamalla virustorjuntaan yritysostojen myötä, mutta Thompson ei ole vakuuttunut. Hänestä Microsoftilta puuttuvat tarvittavat kannukset, jotta se voitaisiin ottaa vakavasti virustorjunta-alalla."
puhuvat juuri noin myyntimielessä pehmittääkseen linux-palvelinten ylläpitäjiä ja työpöytäkäyttäjiä ostamaan tuotteitaan. Samaa yltiökaupallista skeidaa on alettu tuputtaa myös muille *NIX-järjestelmille mukaanlukien Mac OS X. Enpä usko moista hätävarjelun liioittelua ennenkuin ensimmäinen epidemia on totta...
Linux on tietoturvaltaan huomattavasti parempi, jo pelkästään siksi että se on UNIX kaltainen järjestelmä, kuten Mac OS X.
Linux on internet-palvelimissa ehkäpä maailman yleisin käyttöjärjestelmä, joten sille pitäisi tuon väitöksen perusteella olla todella paljon TOIMIVIA viruksia.
Jos joku "tietoturva-expertti" vielä joskus laukoo tuollaisia väitteitä, kysy miten hän selittää sen että Linuxille ei ole toimivia viruksia vaikka on yleisin käyttöjärjestelmä palvelinkäytössä. Palvelimiinhan kräkkerit haluavat murtautua, ei kotikoneisiin!
Ei ole macci sen parempi!
25 AUKKOA TÄSSÄ TIETOTURVALTAAN YLIMAINOSTETUSSA JÄRJESTELMÄSSÄ!!!
"Merkittävä osa korjatuista haavoittuvuuksista mahdollistaa hyökkääjälle oman ohjelmakoodin suorittamisen haavoittuvassa tietojärjestelmässä."
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&news_id=20067437
"Ei ole macci sen parempi!
25 AUKKOA TÄSSÄ TIETOTURVALTAAN YLIMAINOSTETUSSA JÄRJESTELMÄSSÄ!!!"
http://secunia.com/product/96/
Nollaa näyttää.
Mac OS X ei ole kohdannut vielä ensimmäistäkään käytännössä leviävää haittaohjelmaa. Voihan sitä aina vakuutella itselleen että Linuxissa/Macissa leviää virukset kuten Windowsissakin, mutta montako tapausta tiedät?
" Ei ole macci sen parempi!
25 AUKKOA TÄSSÄ TIETOTURVALTAAN YLIMAINOSTETUSSA JÄRJESTELMÄSSÄ!!! "
Laskepa huviksesi montako wintoosassa on.
Linux ja mac-hörhöt ovat aina valmiina kiistämään selvänä pidettyjä asioita koska ovat fanaatikkoja.
Liikkuessani kansainvälisissä tietoturvaan liittyvissä tehtävissä ympäri mailman olen kyllä tutustunut asiaan ja omissa piireissäni unixin tietoturva on ainainen naurunaihe.
secunian sivuilta näkee ihan selvästi että aukkoja on tällähetkellä 0.
Sinun "kansainväliset" tietoturva tehtäväsi on taatusti paskapuhetta. Ammattilaiset eivät kirjoittele noin naurettavia väitteitä mihinkään suomi24 sontafoorumille, heillä ei ole siihen aikaa.
minnekkään "ympäri mailman", kun jo näkee ja pääsee nauramaan sun epätoivoisille kommenteillesi.
Onko sulla mitään käsitystä millaiset ihmiset tässä maailmassa käyttävät Mac tietokoneita? Aivan samanlaiset jotka käyttävät iPodejakin eli IHAN TAVALLISET IHMISET!
Tänä päivänä Linux ei ole enää mikään "nörttien" käyttöjärjestelmä, se on ihan yhtä tavallinen kuin Mac.
Jos sinun mielestäsi Mac käyttäjät ovat fanaatikkoja, nörttejä, ties mitä, niin katso ensin ketkä sitä mm. käyttää:
http://www3.bc.sympatico.ca/greenacres/macusers.htm
"Alkuvuodesta 2006 julkisuuteen tulleet Safarin tietoturva-aukot [21] ja Leap ja Ingtana -matojen hyökkäykset Mac OS X:ää vastaan[22] ovat olleet muistutuksena siitä, ettei järjestelmä kuitenkaan ole immuuni viruksille."
kerran tämä pitää paikkansa:"Tunnen moraaliseksi velvoituksekseni tiedoittaa ihmisiä tietoturvaan liittyvissä asioissa.", niin miksi ihmeessä et paneudu siihen pahimpaan seulaan, vaan naurat muutamalle aukolle.
En ole koskaan väittänyt etteikö mailman eniten myydyssä käyttöjärjestelmässä olisi ongelmia tietoturvaan liittyen.
Kysehän on vain ohjelmointitekniikkaan liittyvistä ongelmista.
Ei siitä ettäkö jokin käyttöjärjestelmä olisi toistaan parempi em.ongelmiin liittyen.
Tutkinnassa on tällä hetkellä OS X:n ytimen tapa käsitellä pinon muistiosoitteita.
Käyttämällä syötteenä tietyntyyppisiä binaari arvoja muutettuna negatiiviseksi saadaan pino harhautumaan muistiavaruudessa melko helposti.
Menetelmä uutisoidaan todennäköisesti alkavalla viikolla.
Tiedotan asiasta lisää ensi viikolla,jos aihetta on.
toi sun mesuaminen ole aika epätoivoista.onneksi kukaan ei taida ottaa tosissaan,vaan nauravat;)
"ovat olleet muistutuksena siitä, ettei järjestelmä kuitenkaan ole immuuni viruksille"
Teorian ja käytännön välillä on suuri ero. Sinä olet varmaankin joku insinööri jolle tätä asiaa on turha havainnollistaa. Tällä hetkellä: Mac aukot nolla. Toimivat, leviävät haittaohjelmat nolla.
Jos sinä teorioit siellä omassa pikkumaailmassasi että Windows on yhtä turvallinen kuin muutkin, niin kerro ihmeessä mikä tekee Windowsista turvallisemman kuin UNIX varianteista? Windowsissa ennen WinNTtä ei ollut edes mitään rajoitettuja käyttäjäoikeuksia, se kertoo siitä käyttiksestä jo ihan tarpeeksi. XPssäkin on oletuksena kolme käyttäjäoikeustasoa ja ensimmäiselle luodulle käyttäjälle annetaan oletuksena se keskimmäinen taso. Sillä käyttäjällä on oikeus asentaa ohjelmia ilman mitään salasanoja, erittäin turvallista sanoisin. Windowsia ei vain ole luotu usean käyttäjän moniajojärjestelmäksi, jossa tietoturvaa on jouduttu ajattelemaan jo ensimmäisistä koodiriveistä lähtien. PISTE.
"en ole koskaan väittänyt etteikö mailman eniten myydyssä käyttöjärjestelmässä olisi ongelmia tietoturvaan liittyen."
Käyttöjärjestelmiä kuule käytetään muuallakin kuin PC koneissa.
Laajat käyttäjätutkimukset osoittavat että liialliset salasanakyselyt haittaavat ja hämmentävät kuluttajaa.
On siis valittava ns.kultainen keskitie.
Jos loppukäyttäjälle myydään tuote niin on myös toivottavaa että kuluttaja tekee itse johtopäätöksensä siitä mikä on riittävää tietosuojan sekä tietoturvan kannalta.
Tästä johtuvat mahd. ongelmat on jokaisen käyttäjän todettavissa mm EULA-sopimuksessa.
Voisitko täsmentää asiaasi?
Ensinnäkin Copy/paste ei ole suotavaa, mutta jos silti teet sen, niin pistä linkki sinne mistä se on. Pitäähän sitä lukijan saada nähdä missä yhteyedssä lainattu teksti on mainittu.
kaivelee, sitä tikulla silmään. Sulle siis tikku silmään oitis. Linkkisi on julkaistu 03.06.2004.
http://img80.imageshack.us/my.php?image=pict2776fb0.jpg
Linus jakelut eivät ole vielä yhtä laajassa käytössä kuin Windows joka on ensimmäinen kraafinen käyttöjärjeltelmä. Linuxiin ei ole ehditty tehdä vielä samassa mittakaavassa viruksia kuin paskaan winukkaan joka on kaiken lisäksi helppo läpäistä pienellä koodailulla. Windows on hajalla, ei koskaan ole kunnossa ollutkaan. Vistaan pitäis tulla parannusta vielä hieman lisää, vaikka onkin pääasiassa rakennettu vanhan päälle.
Kyseinen viruttorjuntasoftahan pyörii windowsissa joten totta helvetissä vedeäät lausunnoissa kotiinpäin. Mitä todennäköisemmin kyseinen virma on Windowsin kanssa läheisessä yhteistyössä joten nämä hyötyvät toisistaan ja pitävät myös toistensa puolia.
Mitenkä tää liittyy alottelijoiden auttamiseen???
Ei täällä pystytä sanomaan/vaikuttamaan WINDOWSSIN tietoturva ongelmiin mitenkään, menkää MICROSOFTILLE töihin jos haluatte vaikuttaa!!!
"Tietoturvayhtiö Symantecin pääjohtaja John Thompson ei -usko- avointen käyttöjärjestelmien olevan rakenteeltaan sen turvallisempia kuin Windowskaan".
- Alalla on myytti, jonka mukaan Linux olisi selvästi turvallisempi kuin Windows. Minä en -usko- sitä, Thompson laukoo uutispalvelu Silicon.comin mukaan.".
Nämä väitteet ovat John Thompsonin uskoon perustuvia henkilökohtaisia mielipiteitä. Onko olemassa jotain konkreettisia todisteita väittämien tueksi?
Intissä oli ylijäämävarastoista hankittuja kertakäyttöisiä "konepistooleja", merkiltään Thompson.