Luontokuvia Helsingistä

10

1368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrastajakuvaaja

      Suurimmaksi osaksi kuvia, joissa ei ollut mitään. "Laidun ilman hevosia" Tuo kuva kiteyttää koko seikkailusi. Teknisesti ajatellen lähes kaikki kuvat olivat tarkkoja, mutta useimmissa ei ollut mitään kohdetta. Maisemia, jotka eivät esitä mitään.

      Mutta toisaalta olihan siinä muutama melko hyväkin kuva, eli eivät ne nyt aivan surkeita ole! :) Pari maisemaa olivat ihan kunnon kuvia. Sitä paitsi internetissä on monia paljon paljon huonompia kuvia... Nämä olivat sellaista keskitasoa.

      Jatka harrastustasi, niin jonain päivänä olet huipputason kuvaaja! :)

    • Alex_

      mielellään katselee,hienoja ovat.

    • gfj

      Mun mielestä, ja monen muunkin kuulemma, valon laatu on tärkeimpiä tekijöitä valokuvauksessa. Kokeilepa samaa retkeä esim. aamuvarhaisella, niin voi tulla paljon parempia kuvia kuin keskipäivän auringossa.

    • victor

      Ehkä aavistuksen "tylsiä" kuvia, ja kuten joku jo tuolla aikaisemmin kiteytti, kuvissa ei ole minkäänlaista sanomaa, "kohdetta", jota katsojan olisi tarkoitus etsiä. Myöskin valotus ei ole kaikissa aivan optimaalinen.
      Kuvasi ovat kyllä kohtalaisia (älä siis missään nimessä lopeta kuvaamista, valokuvaamistahan ei opi nenä kiinni kirjassa), mutta kehittämisen varaa löytyy kyllä lähes joka kuvasta.

      PS. Korjaappa tuo ilkeä kirjoitusvirhe, "Luontosekkalu"...

      • jokaisella

        on oikeus virheisiin...


    • oli se

      viimeinen kuva!

    • kuvia

      Kuolleita, mielikuvituksettomia kuvia. Kuvista tulee mieleen "virkamiesmainen" yllätyksettömyys ja latteus. Kuville turha antaa nimiä. Teknisesti myöskin paljon parantamisen varaa.

    • minä se vain

      Aika perinteisiä kuvia, monet samasta kuvakulmasta otettuja.Ei saanut katsojaa innostumaan ympäristöstä! Ainoita postiviivisia poikkeuksia oli käpy (joskin hyvin tavanomainen) sekä haamu jossa kuvaaja on päästänyt sisäisen lapsensa esiin. Kuvaaja voisi kehittää luovuuttaan kuvaajana esimerkiksi kuvaamalla mallia luonnossa.

    • kuvaajatartar

      Millainen kalusto sinulla on?

      • känön

        Kuvien rakenteesta veikkasin Canon Pover shot A 700.
        :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6314
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5378
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4255
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3880
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      54
      980
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      291
      956
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      30
      820
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe