leo longlife

Longlifen tapana tuntuu olevan myyjien etujen polkemista.

Pohjapalkka otetaan pois jos ei ole tarpeeksi myyntiä, ja jos hyvä säkä käy niin kysytään otetaanko pois vai ootko viimistä päivää töissä. Muille käynny samalla tavalla?

Onko vielä voimassa että alle 1000 eken kaupoista ei saa liksaa?
41031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitä sitten jos pohja otetaan pois kun ei tule tarpeeksi kauppaa? Miksi firman pitäis maksaa sulle tuloksettomasta työstä?

Yleisesti myyyntityössä pohjapalkka tuo velvoitteen myydä tietty määrä jotta OLET ANSAINNUT PALKKASI. Positiivista että antavat sinulle mahdollisuuden jatkaa pelkällä provisiolla.

Mua ärsyttää suunnattomasti että usea myyntityössä olevat ihmiset odottavat saavansa luvatun peruspalkan vaikka tulosta ei syntyisikään. Eihän mikään järkevästi toimiva myyntifirma maksa palkkaa ihmiselle joka tekee firmalle vain miinusta.

MUTTA: Tuo kuulostaa oudolta että liksaa saa vain yli 1000 € kaupoista. Kyllä sen pitäis olla niin että kuukausimyynnistä maksetaan palkka. Koostuu se minkäkokoisista kaupoista tahanssa.

Äänestä

Minimipalkka (joissain yhteydessä puhutaan "takuupalkkana") on perusturva, jonka vähintään saa tilipäivänä. Tämä siksi, koska muutoin olet käytännössä YRITTÄJÄ. Perusturva työsuhteessa on lakisääteinen.

Tyypillisesti provisio kasvattaa tilipussin kokoa vasta kun myynnin (=tuloksen) perusteella kertynyt provisiopalkka ylittää perusosan.

Perusosan suuruuden määrää toimialan yleinen TES, ei ole merkitystä kuuluuko työnantajasi työnantajapuolen järjestöön taikka ei. Taustalla määrää Suomen Laki ja työehtosopimusten yleissitovuus.

Provisio tuo leivällä olevan voin päälle hanhenmaksapallerot, mutta provisio täytyy "ansaita". Työelämässä on otettu "löysät pois" eli alalle soveltumaton huomaa kyllä, että perusosalla ei juurikaan lyhennyksiä maksella ja toivottavasti itse tajuaa vaihtaa alaa, ennenkuin saa "kenkää".

Harvemmin se on työnantajasta kiinni sujuuko kenttämyynti vai ei...

ONNEA UUDELLE URALLE! ;)

Äänestä

Kiertäisin kaukaa koko lafkan..

Kyniä ja muuta roinaa ovelta ovelle. Hmhhh

Äänestä
  • Kyseinen yritys myytiin Kauppalehden mukaan seuraaville omistajille, ja voittokulku jatkuu.Olikohan vielä niin että ovat pörssissäkin.
    Joten..hmm...kyniä ovelta ovelle teema taitaa olla hyvä idea. Tosin nehän ovat vain murto-osa siitä mitä edustajat toimittavat asiakkailleen.
    Joka kiertää kaukaa, voi silti salaa ihailla sitä joka tyhjästä luo valtavan omaisuuden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--k-- kirjoitti:

Longlifen tapana tuntuu olevan myyjien etujen polkemista.

Pohjapalkka otetaan pois jos ei ole tarpeeksi myyntiä, ja jos hyvä säkä käy niin kysytään otetaanko pois vai ootko viimistä päivää töissä. Muille käynny samalla tavalla?

Onko vielä voimassa että alle 1000 eken kaupoista ei saa liksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu