Tietokoneen suoritinkäyttö 100%

LAITOIN TÄMÄN KESKUSTELUN UUDELLEEN, KOSKA LAITOIN VAHINGOSSA VÄÄRÄLLE OSASTOLLE!

Minulle on tullut lähi kuukausina ongelma tietokoneen kanssa,aina kun tekee jotain koneella, kaikki tapahtumat toimivat hitaasti, ja kun katson Tehtävien hallintaa niin prosessorin käyttö on lähes koko ajan 100%

Hidastuminen ei johdu ainakaan siitä että prosessori olisi hidas, kun kyllä se ennen on toiminut hyvin.

Olen kokeillut asentaa Windowsin uudestaan, tarkistaa virukset ja asennella eri ajureita mutta mikään ei tunnu auttavan...

Mikä neuvoksi?
73515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ks. alapalkista tehtävienhallinnasta kohdasta prosessit, mikä tai mitkä ovat päällä. Virusohjelma?

Eli mitkä kuluttavat voimakkaan paljon konettasi?

Äänestä

katso taskmanagerista mikä prosessi pitää suorittimen kiehumassa.

Äänestä

Olen katsonut Tehtävien hallinnasta ja se näyttää että esim Winamp vie 90% suorittimesta. Mutta kun sammutan Winampin niin sitte se 90% siirtyy jonkun muun sovelluksen kohdalle.

En tiedä mikä ihme siinä nyt on. Ja vaikka suoritinkäyttö näyttää 100% niin kiintolevyn lataamis valo ei kuitenkaa välkytä.

Äänestä
  • kaikki ylimääräiset ohjelmat (virusskannerin ja palomuuria lukuunottamatta) ja tsekkaa mitä siellä listalla näkyy ja mitkä aiheuttavat suurimman kuorman.
    Jos System Idle process vie vaikka tuon 90 % on se ihan normaalia. Se tarkoittaa käyttöjärjestelmän ns. tyhjäkäyntiä.

    Äänestä

Tässä on hyvä ohjelma mika näkee, että mitä prosesseja on päällä ja kuinka paljon kuluttavat prossutehoa ja muistia. Windowsin omassa tehtävienhallinan prosessilistassa ei tiedä että mikä prosessi on turha ja mikä tärkeä.

http://www.snapfiles.com/get/processexplorer.html

Äänestä

SUOMI 24-sivu, jos on niin voipi jotenkin johtua siitäkin. Minulla myös tuollainen ongelma,joka katosi kun laitoin toisen aloitusivun.
Kyselinkin siitä n.viikko sitten tällä palstalla, ja tein itse monta kertaa tuon kotisivun vaihdon koemielessä ja aina sama juttu kun laitoin suomi24 sivun kotisivuksi, nousi prossun käyttö 100%:iin ja heti palasi nollille melkein kun vaihdoin ton sivun. Uskomaton juttu,mutta totta!

Äänestä
  • Johtuu niistä mainoksista. Itse asensin mainos eston ja eipä prossu enää näytä 80% kuten aikaisemmin suomi24 etusivulla =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Smirnoff90 kirjoitti:

LAITOIN TÄMÄN KESKUSTELUN UUDELLEEN, KOSKA LAITOIN VAHINGOSSA VÄÄRÄLLE OSASTOLLE!

Minulle on tullut lähi kuukausina ongelma tietokoneen kanssa,aina kun tekee jotain koneella, kaikki tapahtumat toimivat hitaasti, ja kun katson Tehtävien hallintaa niin prosessorin käyttö on lähes koko ajan 100%

Hidastuminen ei johdu ainakaan siitä että prosessori olisi hidas, kun kyllä se ennen on toiminut hyvin.

Olen kokeillut asentaa Windowsin uudestaan, tarkistaa virukset ja asennella eri ajureita mutta mikään ei tunnu auttavan...

Mikä neuvoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu