luonteeltaan..etsin vahvahermoista tasapainoista hiukan vahtiviettiäkin omaavaa pienempää paimenkoiraa jossa ei ilmene arkuutta ..olisiko poni minun kriteereihini sopiva?
millaisia
ponit on
2376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei kokemusta, mutta Australiankarjakoira tietyistä linjoista voisi olla sopiva. Älä tuijota luonnetestituloksiin, koska luonnetesti tukee arkoja karjiksia. Arkuus karjiksissa ilmenee nimenomaan aggressiivisuutena ja arvaamattomuutena ja luonnetestissä se ilmenee älyttömänä riepujen repimisenä, mikä taas viehättää luonnetestituomareita. Tuosta on omakohtaista kokemusta. Karjis, joka ei rähjää eikä riehu on vahva ja luotettava ja myös vahtii. Turkki on helppohoitoinen. Koira on on yhden ihmisen/perheen koira, eikä ole mielinkielin jokaiselle vastaantulijalle.
Hei!
Katso www.pon.fi. siellä kerrotaan poneista. Lisäksi kasvattajat varmaan kertovat mielellään ko rodusta. Meillä 4,5 kk ikäinen Pon-pentu joten en osaa kertoa kuin tästä pentuajasta. Päädyimme Pon-koiraan koska haettiin hieman pienempää paimenkoiraa ja halusimme iloisen koiran (!!). Ja mitä me soittelimme eri kasvattajille niin tosi ystävällinen vastaanotto oli vaikka kyseltiin varmasti aika tyhmiä:-). Pennusta voin sanoa sen että tämä meidän pentu on oikea vauhtiveikko, toimintaa pitää olla kokoajan. Pentu kyllä ilmoittaa kun vieraita tulee, haukkuu ja murisee mutta hetken kuluttua menee jo häntä heiluen luokse. Meidän pentu oli pienempänä tosi arka, pelkäsi toisia koiria ja kaikkia outoja ääniä mutta se vaihe on mennyt jo ohi. Ja luulen että kaikki pennut pelkäävät "vauvana" outoja asioita. Itsepäinen tämä pentu kyllä on. Sitä pitää käsitellä lempeästi mutta päättäväisesti, periksi ei voi antaa tuumaakaan. Nopeasti oppii asioita, makupalan toivossa tekee mitä vaan, kotipihalla pysyy irti (ainakin vielä:-)). Saa nähdä millainen koiruliini tuosta kasvaa, lupaavalta vaikuttaa.