Windows kun on muka paska.
Mitä iloa Linux tarjoaa?
JPP:)
10637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä nyt vain keksit, toteutus vain hankaloittuu kun mennään eksoottisempaan päin, mutta jakelusta riippuen dokumentaatiota löytyy kasoittain, niin suomeksi kuin lontoonkin murteella.
Se antaa sinulle vapauden josta et osannut uneksiakaan...
Vähänlaisesti iloa linux tarjoaa
voit unohtaa virusten ja haittaohjelmien kanssa tappelemisen. Ei tarvi huolehtia siitä että on viimeisimmät päivitykset niin käyttiksessä virustorjunnassa ja haittaohjelmien poisto softassa.
ja lisäksi kun itse käyttikseen tai alustaviin tomiin ei tarvitse tuhlata aikaa, joudut töitä tehdessäsi ihan oikeasti tekemään töitä.
Tylsää on Linuxin käyttö verrattuna windowssiin.
toihan oli ihan ku suoraan jostain Kettusen (Markus Kajo) kirjasta :DD
Kukaan!
Valhe on paljon kauniimpaa.
Kun yrittää Linuxiin asentaa ajureita niin saat aikasi kulumaan mukavasti lukemalla satoja sivuja tekstiä. Lopputuloksena asentamasi ajuri toimii osittain, mutta sehän ei ole Linuxissa se vika, se on aina laitevalmistajassa. Jos tädillä on munat...
verkkokortin ajuri ei suostunut asentumaan. Kyseessä siis se joka tuli laitteen mukana, eikä Windows tunnistanut korttia omillaankaan. Joten turha hehkuttaa Windowsin laitetuella jos ne ajurit ei kuitenkaan toimi.
Kuten jo jossakin muualla totesin, konffailin tänään fluxboxia mikä puolestaan on yksi graafinen ilmentymä linuxille. Siinä pystyy itse rakentelemaan ulkoasun valikoita myöten miten haluaa ja sitä viilatessani ajattelinkin juuri miten joustava tämä linux on, ei onnistu sama windowsissa. Myös lähes mitä tahansa voi ajastaa kehittämällä pienen "skriptin" ilman erityisempiä ohjelmointitaitoja, niinpä mulla on ollut mm. varmuuskopiointi ajatettuna ja oikeastaan vain mielikuvitus on rajana. Tietenkin kaikki tämä vaatii hieman opiskelua sillä eihän kukaan ole seppä syntyessään mutta vaiva palkitsee monin verroin, mun koneeni on juuri sellainen kuin itse haluan eikä sellainen kuin vaikkapa bill gates haluaa.
Linux tarjoaa purkkakoodilla höystetyt sekamelskan, jolla on fannaattinen teineistä tai nörteistä koostuva faniryhmä. Älä koske pitkällä tikullakaa, Mac on parempi vaihtoehto.
Kuten tämäkin mielipiteen ilmaus jälleen osoittaa. Ref kielioppi.