kuinka paljon paikalliset maksavat esim. kaksiosta vuokraa alanyassa? ulkomailla asuneena tiedän että ulkomaalaisille on monesti "turistilisä". jos suomalaiset ottaa vuokraa 350-400e/kk, niin tuntuu aika kovalta vuokralta paikallisille... oisko heillä varaa siihen, kun palkkataso on mitä on. meinaan vaan, että onko järkeä alkaa maksamaan noin kovaa vuokraa suom. asunnonomistajalle, jos voi saada paljon halvemmallakin?
vuokrataso
3
548
Vastaukset
- Hessukka
Riippuu vähän minkälaista asunnosta on kyse. Kyllä 200 eurolla saa kaksion joka on vanha ja todella surkeassa kunnossa. Ei ole uunia yleensä eikä jääkaappiakaan välttämättä. Jos kalustettuna vuokraat niin kalusteet on yleensä semmosia mitkä Suomessa olisi jo roudattu kaatopaikalle.
Ja suihku on yleensä semmosessa kunnossa ettei siellä hirveästi tee mieli viettää aikaa.
Riippuu aina miten haluaa elää. Itse mielummin maksan enemmän hyvästä ja siististä ja puhtaasta asunnosta jos joudun asunnossa olemaan kuukausia. 400 euroa on hyvä hinta kunnon asunnosta.- Minkalainen
Riippuu esim mistä päin vuokraat asunnon Alanyasta. Keskusta vai Oba,Tosmur ?.Kalustamaton asunto vuokra n 450ytl/kk. Jos kalustettu euroopalaisittain ja siisti niin kyllä talvellakin joutuu maksamaan 350-400REur ja jopa enemmän jos isompi. Usein ei välttämättä ole pattereita, vaan joutuu ne hankkimaan itse.SAmoin jos ei ole lämpimän veden lämmittäjää, joko suoraan suihkun vieressa tai vesiboileriin katolla. Nämä vievät sähköä yllättävän paljon.Moni isäntä ottaa ilmastointikapulat pois, koska ilmastointilaite vie niin älyttömästi sähkö, jos koko ajan päällä.Sähkölasku helposti 200ytl/kk. Normaalipattereilla ja turkkilaiseen tapaan sähkölaskut kylmimpinä kuukausina n 50 ytl.
Samoin monessa asunnossa hometta kylpyhuonetiloissa ja keittiössä kaappien takana.Moni ei huolehdi silikonista tiskipoydän ja seinan väliin.Vaan sinne menee kosteus.Et huomaa niitä helposti asuntoa vuokratessasi. - Yonna
Minkalainen kirjoitti:
Riippuu esim mistä päin vuokraat asunnon Alanyasta. Keskusta vai Oba,Tosmur ?.Kalustamaton asunto vuokra n 450ytl/kk. Jos kalustettu euroopalaisittain ja siisti niin kyllä talvellakin joutuu maksamaan 350-400REur ja jopa enemmän jos isompi. Usein ei välttämättä ole pattereita, vaan joutuu ne hankkimaan itse.SAmoin jos ei ole lämpimän veden lämmittäjää, joko suoraan suihkun vieressa tai vesiboileriin katolla. Nämä vievät sähköä yllättävän paljon.Moni isäntä ottaa ilmastointikapulat pois, koska ilmastointilaite vie niin älyttömästi sähkö, jos koko ajan päällä.Sähkölasku helposti 200ytl/kk. Normaalipattereilla ja turkkilaiseen tapaan sähkölaskut kylmimpinä kuukausina n 50 ytl.
Samoin monessa asunnossa hometta kylpyhuonetiloissa ja keittiössä kaappien takana.Moni ei huolehdi silikonista tiskipoydän ja seinan väliin.Vaan sinne menee kosteus.Et huomaa niitä helposti asuntoa vuokratessasi.Juuri niinkuin tuossa edellä sanottiin.
Yleensä perus paikallinen asunto on kalustamaton, kun se vuokrataan. Kun taas puoliapartit, esim sesonkiajaksi ovat "kalustettuja". HInnat vaihtelevat ihan sen mukaan onko se ytimessä vai kauempana keskustasta. Ihan kuin suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803