Onko työttömyys oma valinta? Sitä miettii joskus. Mahdollisuuksia on kuitenkin rajattomasti, että toimettomuutta ei ole pakko valita.
Liittykää vaikka Ranskan Muukalaislegioonaan, 15vuotta palveltuanne saa täyden eläkkeen.
Liittykää vaikka Ranskan Muukalaislegioonaan, 15vuotta palveltuanne saa täyden eläkkeen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuinkahan moni viiskymppinen sinne muukalaislegioonaan oikein kelpuutetaan? Montako tunnet?
En tiennyt, että legioonassa on nykyään oikein nettiyhteydetkin järjestetty, jotta voi hulppeita hengentuotteitaan suomi24-palstalle viljellä.
Entäpä jos vaikka katsoisit MOLlin sivuilta siivousta?
Siivoojaksi pääsee kaikki ja silloinhan pääsisi tuilta ja almuilta pois.
Eikös siivojan hommaan vaadita siivoojan tai laitoshuoltajan koulutus, joka kestää noin vuoden?
niinkuin se olisi vihomiimeinen oljenkorsi.
Entä selkävikaiset,kompurajalkaiset.....mihin ne pistetään.
Kun olin opiskelijana AMK:ssa aloitin työnteon iltasiivouksella että saisi rahaa opintotuen lisäksi. Valmistuttuani en saanut heti oman alan töitä ja otin lisää siivousta elättääkseni itseni kunnes saisin koulutusta vastaavaa työtä. Eli kyllä siivousta saa ilman siivousalan koulutustakin. Itse olin ISS:llä eli isossa firmassa.
Mutta niinhän se on, että useimmat näistä lorveista eivät vaivaudu edes ottamaan selvää olisiko työtä mahdollista saada, sillä helpompaahan se on mennä sinne sossuun itkemään..Kyllä hävettää monien puolesta! Eikö siinä jo itsetuntokin kärsi pahasti, kun joutuu(=saa) veronmaksajien rahoilla elämään..?
Äläkä vain joskus, kun et ole tosta pidemmälle päässyt kuin mitä kirjoitit. Mene ja lue alaa käsittelevää kirjallisuutta (köyhyys, työttömyys jne.)