eli olisi hakusessa rc-hävittäjän piirrustukset.. lähinnä kiinnostais f-18 tai eurofighter. suunnitteilla olisi rakentaa turpiini tai puhallin moottorilla toimiva vekotin, mutta piirrustukset puuttuu, siispä linkkiä tänne jos on havaintoja tai mahdollisesti omia kokemuksia kuseisistä koneista.
rc-hornet tai vast..
6
796
Vastaukset
- markustaja
niissä onkin sitten karvan verran enemmän laittoa kuin peruslennokeissa. Siinä kun tuppaa olemaan kaikenlaista polttoainejärjestelmän ihmeellisyyksiä pumppuineen, jne. sekä tietenkin yleensä sisäänvedettävät laskutelineet, jetin ohjaus- ja seurantaelektroniikka, jne. kivaa.
Lentämään voisi päästä muutamalla tonnilla, jos jaksaa itse rakentaa paljon. Tähän lisäksi siis peruskaurat, eli kunnon vastarit, servot, akut, lähettimet...eli käytännössä päälle tulisi vielä 1000-2000€.
Taitaa hienoimmissa jeteissä olla kiinni toistakymmentätuhatta eepiä, kun laitetaankin niitä hieman kalliimpia moottoreita kaksi kappaletta kyytiin, kahdet elektroniikat, tuplavastarit ja -akut, jne. kivaa ite lennokki, jne..
http://www.skymasterjet.com/
http://www.dreamworksrc.com/catalog/product_info.php?cPath=2&products_id=392&osCsid=b588cdc7435b4541f38ce5ef21f1f46f - näitä
jettejä, http://www.parkjets.com/F-18-jetset44.html Tarkoita vissiin valmiita "lennokin" piirustuksi? Jos kaipaat kolmitaho piirustuksia oikeasta esikuvasta kätevimmin sellaisen saa jostakin muovimallin rakennussarjasta. Ja kaupanpäälle havaitorakenteen koneesta....
- Lahha'
Minkäs kokosta aattelit? Jos turbiinilla ni sit varmaan vähän isompaa. Turbiinit on kyllä sit saatana kalliita. Puhallin huomattavasti helpompi ja halvempi ratkaisu.
http://www.rc-harrastus.com
http://www.lennokit.net
http://www.rcuniverse.com - js
katso 3d sivuilta park flyer
- RC_HORNET
Katso täältä http://www.youtube.com/watch?v=ocU_fWiPD0Y
- Tom from England
Voisit aina käyttää EKR teknologian (sähkö Kanavoitu tuuletin) kuin turbiinimoottorit.
Katso näitä esimerkiksi: RC Jet
Ero on noin £ 200, eikä £ 2000.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892