rc-hornet tai vast..

fly ace

eli olisi hakusessa rc-hävittäjän piirrustukset.. lähinnä kiinnostais f-18 tai eurofighter. suunnitteilla olisi rakentaa turpiini tai puhallin moottorilla toimiva vekotin, mutta piirrustukset puuttuu, siispä linkkiä tänne jos on havaintoja tai mahdollisesti omia kokemuksia kuseisistä koneista.

6

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markustaja

      niissä onkin sitten karvan verran enemmän laittoa kuin peruslennokeissa. Siinä kun tuppaa olemaan kaikenlaista polttoainejärjestelmän ihmeellisyyksiä pumppuineen, jne. sekä tietenkin yleensä sisäänvedettävät laskutelineet, jetin ohjaus- ja seurantaelektroniikka, jne. kivaa.

      Lentämään voisi päästä muutamalla tonnilla, jos jaksaa itse rakentaa paljon. Tähän lisäksi siis peruskaurat, eli kunnon vastarit, servot, akut, lähettimet...eli käytännössä päälle tulisi vielä 1000-2000€.

      Taitaa hienoimmissa jeteissä olla kiinni toistakymmentätuhatta eepiä, kun laitetaankin niitä hieman kalliimpia moottoreita kaksi kappaletta kyytiin, kahdet elektroniikat, tuplavastarit ja -akut, jne. kivaa ite lennokki, jne..

      http://www.skymasterjet.com/
      http://www.dreamworksrc.com/catalog/product_info.php?cPath=2&products_id=392&osCsid=b588cdc7435b4541f38ce5ef21f1f46f

    • näitä

      jettejä, http://www.parkjets.com/F-18-jetset44.html Tarkoita vissiin valmiita "lennokin" piirustuksi? Jos kaipaat kolmitaho piirustuksia oikeasta esikuvasta kätevimmin sellaisen saa jostakin muovimallin rakennussarjasta. Ja kaupanpäälle havaitorakenteen koneesta....

    • Lahha'
    • js

      katso 3d sivuilta park flyer

    • RC_HORNET
    • Tom from England

      Voisit aina käyttää EKR teknologian (sähkö Kanavoitu tuuletin) kuin turbiinimoottorit.

      Katso näitä esimerkiksi: RC Jet

      Ero on noin £ 200, eikä £ 2000.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3064
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2984
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2885
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      49
      2841
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2414
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2259
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2127
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe