Kaivuulupa

Olen Turussa uusimassa taloni salaojia ja sadevesijärjestelmiä. Mitä maksaa kun yksityinen yrittäjä liittää sadevesiputkiston tontin reunalta kunnan liittymään?
31162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

turust ei tietoa.

Äänestä

Aiotko tehdä muuten salaojaremontin itse? Jos aiot, niin miksi maksaa yksityiselle yrittäjälle pelkästä liittämistyöstä? Kunnasta käyvät useimmiten tekemässä liittämisen kunnan hulevesiputkeen ja kohtuullisemmalla hinnalla, kuin yksityinen.

Äänestä
  • liitostyötaksa on edullisempi kuin yksityisen tekemä???

    Kunnallinen laitos velottaa nykyään todelliset kulut ja kun lasketaan kaksi miestä ja paketti- tai kuorma-auto vähintäin tunnniksi, matkoineen ja kahvitunteineen työkustannus on yli 500 euroa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


salaojaremontti kirjoitti:

Olen Turussa uusimassa taloni salaojia ja sadevesijärjestelmiä. Mitä maksaa kun yksityinen yrittäjä liittää sadevesiputkiston tontin reunalta kunnan liittymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu