Finlux digi-tv ja tallentava DVD

Allu

Minulla on Finluxin kuvaputkella varustettu digi-tv ja nyt olen hankkimassa tallentavaa DVD:tä. Eräs myyjä HiFi-liikkeessä sanoi, että voi olla, että kyseinen televisio pitää olla aina auki siltä kanavalta mistä tallennetaan ohjelmaa. Sen ymmärrän, että ei voi katsella toista ja nauhoittaa toista, mutta pitääkö televisio olla todellakin auki tallennettaessa. Myöhäisleffojen tallentamisessa ei ole mitään järkeä (eikä ajastuksessa). Pystyykö digi-puolella tallennettaessa katsomaan toista kanavaa analogisella puolella?

4

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollil

      että asia todella on noin.Boksissahan tulee olla virta päällä ja haluttu kanava valittuna jotta se tallentuisi.Tai sitten boksin ajastin täytyy olla ajastettu kytkemään virran päälle,onko Finluxissasi ajastinta?

      En tiedä voiko sinun teeveetäsi katsella boksin ohi,siis analogia puolelta.Mikäli se on mahdollista niin en ymmärrä miksei olisi mahdollista katsella analogista ja antaa dvd-koneen tallentaa boksin ohjelmaa.

      • Allu

        Täytyy myöntää, että ei ole tullut selvitettyä tätä ajastinasiaa kun ei ole ollut tarvetta. Minusta siinä on ainakin ajastimella sammutusmahdollisuus.
        Digi-TV:n pystyy vaihtamaan tarvittaessa analogiselle puolelle.


    • Osta digiboksi tai mahdollisesti tallentava digivirittimellä. TV:stä tallentaminen on siksikin huonoa, että saat luultavasti vain komposiittisignaalin. TV pitää toki olla päällä. Äänen kyllä voit sulkea. Mistä luulisit sen tallentimen saavan digisignaalin, jos TV ei ole päällä.

    • mris

      Ihan oikeassa myyjä oli, jos digitelkkarin sammuttaa ja jatkaa tallentamista tallentuu ruudulle vain mustaa. Myöskään analogipuolella ei voi vaihtaa, tällöin dvd-tallennin jatkaa nauhoittamista analogipuolelta. RGB-signaalin tallennus käsittääkseni kyllä onnistuu.

      Hyvä kaveri digivirittimellä varustetulle televisiolle on halpa tallentava digiboksi, yksi viritin riittää. Jos pysyviä tallenteita haluaa tehdä niin silloin toki tarvitaan myös tuo dvd-tallennin.

      Minulla on käytössä ollut Saloran digitelevision (vastaa Finluxin mallia) kanssa Medion MDT 2020 boksi ja Eurolinen halpis tallentava dvd. Viime aikoina on kauppoihin tullut myös tallentavia dvd-laitteita digivirittimellä, mutta hinnat ovat aika korkeita vielä.

      Kannattaa listata omat tarpeensa tallennuksille ja hankkia laitteet sen mukaan. Ajansiirtoon tallentava boksi on helpoin vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe