Puregon

Clomit eivät vaikuttaneet kahdella tapletillakaan ja uskon että seuraavaksi siirrymme Puregoniin!

Kertokaapa kaikki positiiviset ja negatiiviset kokemukset aineesta.Olen ihan tietämätön tästä aineesta,kuullut vain puhuttavan piikityksestä,eli onko se hankalaa ym. Jostakin syystä pelottaa koko homma!!
3487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minä olen piikkikammoisten esikuva mutta Puregonista voin sanoa että ei ole hankalaa eikä ainakaan minulle aiheuttanut mitään oireita. Yleensä kait Puregonista pitäs paremminkin tulla sellainen "uhkea" olo positiivisessa mielessä...lekuriani lainatakseni.

Pregnyl onkin sitten minulla hankalampi, eli irrotuspiikki. Mies joutuu tekemään sen kun itse en pysty. Puregon on kynänmuodossa oleva piikki mutta Pregnyl otetaan perinteisellä piikillä.

Tsemppiä!

Äänestä

Mullakaan ei clomit tehonnu ja tänään pistin seitsemännen kerran. Se on oikeestaan aika helppoa vaikka aluksi ohjeet tuntui vaikeilta.

Pari ekaa päivää pistäminen ei tuntunu missään, mutta nyt alkaa olla vatsa vähän arka vaikka pistoskohtaa oonkin vaihdellut.

Vähän kamalahan tämä koko juttu ajatuksena on, mutta kannattaa ajatella positiivisesti ja mennä päivä kerrallaan. Parhaassa tapauksessa pidellään vuoden sisällä ihanaa pientä vauvaa sylissä :)

Äänestä

Hei,

Tällä hetkellä toinen ivf-hoito menossa, ja Puregonia olenkin jo piikitellyt viikon päivät. Eilisessä ultrassa ei näkynyt vielä mitään, joten annokseni tuplattiin.

Tänään (kaksi annosta piikitettynä) sen jo tuntee - mieliala on alkanut heittää, ja rinnat tuntuvat jo kuppikokoa isommalta (mieheni iloksi...). Taidan tästä päivästä lähtien jättää vaippamainokset ja luonto-ohjelmat katsomatta - liian hellyyttäviä, eli itkua aiheuttavia.

Mieheni kestää tämän suhteellisen hyvin - hän tietää että hormoonihirviöhän se talossa tällä hetkellä asustelee eikä kaikkea hirviön sanomisia kannata ottaa niin vakavasti (paitsi jos hirviö itse on paikalla)... ;c))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia!!! kirjoitti:

Clomit eivät vaikuttaneet kahdella tapletillakaan ja uskon että seuraavaksi siirrymme Puregoniin!

Kertokaapa kaikki positiiviset ja negatiiviset kokemukset aineesta.Olen ihan tietämätön tästä aineesta,kuullut vain puhuttavan piikityksestä,eli onko se hankalaa ym. Jostakin syystä pelottaa koko homma!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu