Hei! Me ajellaan suuskuussa rouvan kanssa Moselinlaaksossa parit päivät, joten kysynkin:
- mitkä paikat on ihan must vierailla?
- mitkä yöpymispaikat jäivät mieleen?
- kannattako ajella Luxiin tai Ranskan puolelle?
- entäpä Trier?
Kiitos jo etukäteen vastauksistasi!
Moselinlaakso
5
1009
Vastaukset
- viiniä
Pienet ja viehättävät kylät ovat oikeastaan kaikki must paikkoja, myös Reinin laakso kannattaa ajaa läpi. Erityisesti sellaiset paikat, joissa on vaikkapa linna ja viinitiloja. Itse kävimme Luxissa tankkaamassa huomattavasti halvempaa polttoainetta, kun tulimme etelästä Ranskan kautta koukaten kohti Trieria. Ranskalainen maaseutu oli "järkyttävän" näköistä verrattuna Saksaan, ainakin tuolla alueella. Trier on Saksan vanhin kaupunki ja siellä riittää erilaista nähtävää (roomalaisten aikaisia rakennuksia etc). Keskustussa on pari hyvää kellariravintolaa.
- nessi
Hei, kiertelimme tänä kesänä tuolla seudulla, ja mielestämme Moselin rannat idyllisemmät kuin Reinin - Reinillä paljon suurta proomua ja rojuisiakin satamanseutuja. Myös pikkukylät olivat siistimpiä Moselilla. Reinin rannalla tosin on enemmän upeita linnoja / linnanraunioita, tykästyimme mm. Sooneckiin - koko ajan ukosti, komea lavastus ;) Myös Burg Eltz oli hieno vierailukohde, on tosin "sisämaassa" Moselin pohjoisrannalla monen mutkan takana, mutta todella viehättävä - siis jos on linnafani.
Koko tienoo on yhtä viininviljelyseutua, ja on aivan makuasia minkä kylän ja viinin valitsee. Itse majailimme mm. Zell am Seessä tai paremminkin sen alueella olevassa Kaimtin kylässä Moselin pohjoisrannalla, josta hieno kävelysilta joen yli. Schierin perheen rouva pyörittää siistiä edullista pensionaattia ja herra pullottaa aitoa Mustaa Kissaa - maukasta rieslingiä, jota kiva maistella iltasella. Tällaisia paikkoja on sadoittain, joten ei kun valitsemaan. Kylää kannattaa vaihtaa, eikä jymähtää yhteen, jokainen omanlaisensa. Kävimme noissa isommissakin kaupungeissa, mutta majapaikan etsimme aina pienistä - hinta edullisempi.
Luxissa toki kannattaa piipahtaa, jos on aikaa, on ihan viehättävää vaikka ei mitään maata mullistavaa. Onpahan yksi maa lisää listalla ;) Jos on aikaa liikkua vähän laajemmalti voi piipahtaa kaakon suunnalla - siellä on erittäin kaunis kaupunki Speyer ja eritoten sen vanha kaupunki laajoine kävelyalueineen. Myös Neustadt am Weinstrasse ja sen lähtitienoot viehättävät viiniviljelmineen. Voi tehdä laajemman kokopäiväkierroksen tuolla ja jatkaa sitten vaikka Bingeniin, Rüdesheimiin (ylimainostettu?) jne. Reinin rannoille.
- kvat
Jos viini kiinnostaa, kannattaa käydä Bernkastelissa - vaikka on niitä muitakin paikkoja. Tuosta tuli kirjoiteltua keväällä, löytyy näiltä sivuilta tuolta kauempaa.
- juhis.
Ollaan menossa parin viikon kuluttua Moselin laaksoon, lähelle Trieriä. Näyttäis olevan kesäistä säätä siellä vielä, mitä luulette syyskuun säistä? Mitä muuta siellä päin kannattaa ostaa kuin viiniä?
- kvat
juhis. kirjoitti:
Ollaan menossa parin viikon kuluttua Moselin laaksoon, lähelle Trieriä. Näyttäis olevan kesäistä säätä siellä vielä, mitä luulette syyskuun säistä? Mitä muuta siellä päin kannattaa ostaa kuin viiniä?
Jos teillä yhtään onnea on, niin parikymmentä astetta voi päivälämpötila olla ja ylikin, vaikka koko matkanne ajan. Mutta eihän siitä säästä koskaan tiedä.
Trierissä on mm. kävelykadun laitamilla hyvän tuntuisia liikkeitä, mekin ostimme jonkun edullisen vaatekappaleen sieltä. Vaikea kai Saksasta silti mitään aivan ihmeellistä on löytää, sellaista jota ei tänne jo tuotaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on586693- 595967
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1205224En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163903Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443833Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53430Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252789
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris552630