Hotellimme Grand hotel Oasis, hyvällä paikalla, siisti ja turvallinen hotelli. Aamiainen kuului hintaan, eikä voi moittia laatua eikä esillepanoa, aivan mahtavaa. Allasalue siisti, kylläkin iso miinus siitä että,aurinkotuolit varattiin pyyhkeillä aikaisin aamulla, mikä oli kiellettyä. Alueelle päästettiin maksusta muitakin. Monissa hotelleissa ja kaduilla oli vettä, joka ei tavallista sadevettä. Ehkä ovat saaneet kuntoon jo paikat. Sesonki on heillä melko lyhyt ja varmasti tienesti tulee tästä matkailusta.Monenlaista lieveilmiötä aina on näissä matkailukohteissa. Vakuutukset on pakollisia Bulgariaan, mikä on tosi hyvä. Kaikennäköistä härveliä pyörii kaduilla, eikä mitään ikärajaa kuljettajilla, vakuuttamattomia nämä härvelit. Jos pitää pelkästään auringonotosta ja uimisesta altaalla, paikka menettelee. En mene toista kertaa, mutta varmasti on niitä, jotka palaavat, toisista syistä.
bulgariassa tulvan jälkeen
tavallinen turisti
5641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
gs vai sb ?
Olen käsittänyt, että kultahietikolla ei ollut tulva ongelmia! Ei sillee välttämättä kuset ja paskat sekaisin makeanveden kanssa.
Kaduilla tulvi likakaivot toisissa paikoissa yli. Haisi aika pahalle. Nythän varmaan jo normalisoituneet. Niin ja ruuasta, useassa paikassa söimme siis salaattia, tätä paikallista sekä lohiannos siellä rannan tuntumassa, enää en muista mikä paikka, Aurinkomatkojen tervetulotilaisuus oli siellä. Hyvää oli eikä tullut vatsa kipeäksi, sitten söimme hedelmiä ja marjoja, vaikka oli ollut tulvat olleet, huuhtelin ne vielä ja sanoisin että ihan uskaltaa matkustaa. Jotain lihavartaita en kyllä menis tilaamaan ja jos saatte raakaa lihaa niin eihän sitä tarvitse syödä, eikä maksaa. Arvostelut pitää esittää ravintolan pitäjälle, eikä haukkua suomalaisella keskustelupalstalla. Matkatoimistoonkin voi pistää palautetta huonoista kokemuksisa. Minä olen joka reissulla, mihin ikinä olen mennytkin, saanut palutelomakkeen. Niin, nyt muistin Tropicana oli ravintolan nimi, hyvää ruokaa vähän hintavaa, mutta eipä tarvinnut pettyä.
koska olitte ?? heti tulvan jälkeen vai jo silloin kun satoi?
Lauantaina ja sunnuntaina oli satanut hirmu paljon, törmättiin ihmisiin jotka tulivat sinne sunnuntaina ja vettä oli ollut yli polven kaduilla. Me oltiin siellä tiistai yöllä ja viikon reisussa.
olimme silloin samassa hotellissa, tosin olimme tulleet jo torstaina ja sen sunnuntain vietimme sisätiloissa sadetta katsellen.illalla kävimme kävelemässä ja vettä todella oli polviin asti. Mukava loma kuitenkin ja yhtä kokemusta rikkaampana =)