Millaisia päiviä muilla 1.5 vuotiailla?
Meillä suunnilleen näin:
7 ylös
8 aamupuuro
9 leikkiä, usein ulkoilua
11 lounas
11.30 päikkäreille
14 herää päikkäreiltä
14.30 välipala
leikkiä sisällä tai ulkona
18 (tai aikaisemmin) päivällinen
kaupassa käyntiä, leikkiä
20 iltapuuro
21 iltapesut
21.30 nukkumaan
1,5v. päivärytmit
11
4202
Vastaukset
- Ninna
Meillä siis..
7 herätys,aamupesu ja aamupala
9 leikkitään
10.30 lounas
11 ulkoillaan
12 päikkärit
14 välipala ja sit leikitään taas :)
17 päivällinen ja jälleen leikitään ja ulkoillaan yms
20 iltapala,pesut,iltasatu ja sit nukkuun- äippä
Ja samallaiset kuviot kun teilläkin =)
- prinssin äippä
Meillä päivät kuluvat näin:
Minä lapsen kanssa hoitovapaalla, mies töissä, lähtee ennen seitsemää aamulla ja tulee noin klo 16.
klo 8 poika herää
8.30 aamupala
9.00 laitan meidät "kuntoon" ja leikimme yhteisiä leikkejä.
11.00 Lounas
11.30 Päiväunet
13.00 poika herää
14.00 välipala
14.30 Ulkoilua, kaupassa käyntiä tms.
16.30 Mies tulee töistä, syömme päivällisen.
17-18 lähdemme pojan kanssa kaksin puistoon tai koko perheen kesken.
20.00 Iltapuuro ja iltapesut
20.30 Poika menee yöunille. - kotiäippä....
näin meillä:
n. klo: 8-8.30 ylös sängystä!
n. klo: 9 ulos ->puistoon!
n. klo: 11 takasin kotiin ja ruoka
n. klo: 12 päikkärit
n. klo: 14 heräillään
sen jälkeen tuleekin isi pikku hiljaa kotiin ja syödään välipala yms. sitten joko kauppaan tai ulos, päivästä riippuen. sen jälkeen syödään päivällinen ja sitten taas jotain mittää satutaan keksimään, sekin päivästä riippuen, yleensä lähdetään koko perhe ulos. iltapala siinä n. klo: 20 maissa.
n. klo: 20.30 iltapesuille
ja nukkumaan klo: 21 jälkeen - äiti70
Olen kotona hoitovapaalla. Miehellä epäsäännöllinen työ, paljon iltakokouksia ja matkoja jonkin verran.
Pojan rytmi on suunnilleen tällainen:
Herää klo 8-9, joskus jopa klo 10.Toivottavasti pysyykin aamu-unisena, sopii äidille, olisi kamlaa nousta ylös klo 7:)
Sen jälkeen aamupuuro.
Leikkiä, ulkoilua.
Lounas n. klo 12, mies tulee kotiin syömään ellei ole liikelounaalla.
Päiväunet heräämisestä eli n.klo 13.Nukkuu n. tunnin.
Välipala herättyään n. klo 14-15. Leikkiä, ulkoilua. Viime aikoina on lastenohjelmat alkaneet kiinnostaa eli niitä voidaan katsoa jos kotona ollaan.
Päivällinen klo 17-18, jolloin isäkin on toisinaan kotona. Mahdollisesti ulkoilua isän kanssa, leikkiä.
Iltapuuro klo 20, iltapesut ja nukkumaan klo 21.
Päivällä saatamme käydä myös kylällä ja vaunulenkillä ystäväni ja hänen taaperonsa kanssa.
Nyt syksyllä meillä alkaa sitten äiti lapsi-jumppa ja muskari.
Melko aikaisin monet syövät lounaan. Meillä täytyy olla vähintään kolme tuntia edellisestä ruosta,että maistuu. Samoin päiväunille mennessä täytyy pojan olla valvonut n. neljä tuntia, että nukahtaa. Meillä tosin nukutaan liki 12 tunnin yöunet, joten päikkärit ovat lyhyet. - kati1974
Meillä herätään klo.7 sit syödään aamupala, ysiltä pihalle, 10.30 ruoka ja n. klo 11 päikkäreille, nukutaan n.3h sitten on välipalan vuoro, taas leikkiä, kaupassa käyntiä tms. klo.16 ruoka, isä tulee kotiin, leikintää isin kanssa, 18.,30 iltapuuro, pesulle ja n. klo.19 yöunille.
- samalaista
meillä, vaan että kylpy on ennen iltapuuroa noin kello 18. puuron jälkeen luetaan kirjaa, käydään potalla, pestään hamppaat ja 19:30 on jo yleensä nukkumassa.
- mamma+vaavi
meillä on ihan sama rytmi myös, paitsi nukkuu vaan 1,5h. niin eikä meillä ole iskää.
- Auroora V
Meillä 1 v 5 kk tyttö joka aloitti päiväkodissa kuukausi sitten. Päiväkotiin menon myötä lounas ja päiväunille meno siirtyi puoli tuntia eteenpäin, ja päiväunet ovat ½-1 h lyhyemmät. Siksi myös yöpuulle meno on hieman aikaistunut ja yöunet pidentyneet.
Aikataulu heittää /- 15 min, mutta aika tarkalleen näin:
7-7.30 tyttö herää itsekseen
7.45 puuro
8.30 päiväkotiin
11.15 lounas
12.00 nukkumaan
14.15 välipala
14.45-16 leikkiä tarhassa tai kotipihalla
16.30 päivällinen koko perheen voimin
18.15 kylpy (n. joka toinen ilta)
18.30-18.45 puuro
19.00 iltasatu ja laulua
nukahtaa 1-60 minuutissa...- ????????
Luetko todellakin iltasadun 1v5kk? Ei tuon ikäinen yleensä jaksa vielä iltasatuja kuunnella. ihme neiti teillä;)
- Auroora V
???????? kirjoitti:
Luetko todellakin iltasadun 1v5kk? Ei tuon ikäinen yleensä jaksa vielä iltasatuja kuunnella. ihme neiti teillä;)
"Iltasatu" on meillä lähinnä sitä että tyttö istuu sylissä ja selaillaan kirjoja. Kerron mitä kuvissa on ja joskus luen niistä loruja tai laulan lauluja (ovat sellaisia "kokoelma"-kirjoja). Tyttö katselee, osoittelee kuvia ja myös kertoo minulle mitä ne esittävät. ;)
Välillä hän jaksaa kuunnella kauan, välillä ei, mutta kirjan selaaminen rauhoittaa yleensä nopeasti. Koska hänestä kasvaa kaksikielinen, niin olen pitänyt tärkeänä jokailtaista lukemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli642618Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.272594Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151694- 1021407
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1271406- 1011359
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241173Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141083Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest59995