hiihtolomaksi Åreen?

Ciel

Hei,

Suunnittelemme kahden perheen voimin hiihtoloma-automatkaa Åreen? Meitä on lautailijoita (teinit) ja laskettelijoita sekä suksettomia.. Onko paikka mukava.. Olisiko jakaa hyviä vinkkejä/ ideoita? Esim.paikallisista ravintoloista, hiihtolippujen hinnoista, muu hintataso... jne...??

Tällä hetkellä pohdimme mikä olisi nopein/edullisin tapa matkustaa naapuriin hiihtolomalla?? Olemme Länsi-Uudeltamaalta ja varsinais-Suomesta... Onko edullisia laivayhteyksiä Ruotsin puolelle "perinteisten" lisäksi?? Olen kuullut Finnlinkistä..onko kellään kokemuksia?

11

3563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähin alppi

      ja melkein kuin Itävallassa. Uusi komea kylpylä ja rinteet aivan mahtavia.
      Hintataso ihan ok kun kruunu euroon alamaisssa mutta kyllä rahaakin saa palamaan.
      Laivayhteys järkevin Turusta ja aika edullinen talvella.

    • tytti

      upea paikka. Itse olin siellä kesällä joten tekemistä ei meinannut riittää kahdelle viikolle, mutta talvella varmasti riittää. Ravintoloita ja kauppoja ei hirveästi ole, iltaisin oli vaikea enää löytää mitään mistä olisi saanut syötävää. Uúsi kylpylä, hotelli ja mökit ovat hienoja :)

      • Ciel

        Kiitos kokemuksistasi. Olen kuullut myös paljon hyvää Åresta.. Saa vaan nähdä onko paljon porukkaa silloin hiihtolomaviikolla...


      • ehkä menen, ehkä en
        Ciel kirjoitti:

        Kiitos kokemuksistasi. Olen kuullut myös paljon hyvää Åresta.. Saa vaan nähdä onko paljon porukkaa silloin hiihtolomaviikolla...

        Åressahan on ensi vuonna alppihiihdon MM-kisat 3.-18.2. Silloin siellä on varmasti paljon porukkaa. Hiihtolomaviikolla (kai kisojen lopusta eteenpäin) mahtuu jo paremmin itse harrastamaan.

        Kävin kesällä Norjasta tullessa ohimennen katsastamassa paikan. En ole aikaisemmin Åressa käynyt. Tuntui siltä että oli puoli kylää yhtä rakennustyömaata. Aika paljon tulee ilmeisesti uutta noita kisoja varten.


    • Jaska vaan

      Tere,

      ehdottomana miinuksena itse pidän sitä että rinteet ovat kovat ja jäiset paikoitellen. Ok, tämän ymmärtää että ovat joutuneet tykittämään jotkut paikat umpijäähän.
      Pahalla tuurilla myös yläasemat voivat olla suljettuina jos tuuli sattuu olemaan kova. No riittää sitä laskemista alempanakin.

      Itse käyn ko. paikassa noin viitisen kertaa talvessa laskemassa ja pääosin oikein positiivista. hieno on paikka pääpiirteittäin.

      jos aikaa riittää ja haluaa tehdä ekskurios Norja puolelle niin 300 kilsaa Åresta löytyy Oppdal. Oikein mukava paikka vaikkei laajuudessaan ja hissien määrässä/laadussa pärjääkkään. Rinteet kuitenkin aivan unelmat. Tykkiä ei käytellä vaan turvaudutaan luonnonlumeen jota riittää. korkeuserojen puolesta samaa luokkaa.

    • Jaska vaan

      eli hintatiedot.

      En pidä kauhean kalliina. Hissilippujen hinnat löytyy saitilta. Gulassisopat rinneravintolasta 50 kruunua. Leivän kera tietty. löytyy sit kalliimpaakin.

      Kylän ruokakaupoissa ei omasta mielestä hintataso mikään paha ole. Rafloista en osaa sanoa kun en ole käynyt.

      • Ciel

        Kiitos vaan tiedoista. Olen varannut jo laivaliput matkaa varten..... Finnlink mennessä Kapellskäriin ja Viikarit Tukholmasta takaisin päin. Onpa sulle kertynyt matkoja Åreen! Ihan rakkaudesta hiihtämiseen?? Kuljetko autolla vai lentäen?


      • Jaska vaan
        Ciel kirjoitti:

        Kiitos vaan tiedoista. Olen varannut jo laivaliput matkaa varten..... Finnlink mennessä Kapellskäriin ja Viikarit Tukholmasta takaisin päin. Onpa sulle kertynyt matkoja Åreen! Ihan rakkaudesta hiihtämiseen?? Kuljetko autolla vai lentäen?

        No, asustelen 130km päässä Åresta. Tulee käytyä Åressa ja sitten vaihtelun vuoksi muissa lähipaikoissa.

        Mukava ja hyvä paikka tuo Åre on. Löytyy monenlaista mahdollisuutta tuolta.


      • tanto
        Jaska vaan kirjoitti:

        No, asustelen 130km päässä Åresta. Tulee käytyä Åressa ja sitten vaihtelun vuoksi muissa lähipaikoissa.

        Mukava ja hyvä paikka tuo Åre on. Löytyy monenlaista mahdollisuutta tuolta.

        Hei! Paljonko on matkaa Östersundista rinteille Åreen? Entä montako kilometriä lentokentältä (Östersund) Östersundin keskustaan? Mietin vain onko vuokra-auto tarpeen vai ihan julkiset menopelit. Kiitos jos joku tietää.


      • Jaska vaan
        tanto kirjoitti:

        Hei! Paljonko on matkaa Östersundista rinteille Åreen? Entä montako kilometriä lentokentältä (Östersund) Östersundin keskustaan? Mietin vain onko vuokra-auto tarpeen vai ihan julkiset menopelit. Kiitos jos joku tietää.

        sanotaan 100km niin aika lähellä on. Muistelen että Östersundista on se 100km on mutta missä Östersundin kenttä sitten on niin en tiedä.


    • PPPelikaani

      Talvi 2011:
      Åre edelleen huippupaikka - kaikkea löytyy ja paljon. Pohjoismaiden monipuolisin paikka.

      Autolla oman kokemuksen mukaan esim. Hki-Turku (tai Naantali)-Tukholma (tai Kapellskär) sitten kohti Sundsvallia josta kohti Östersundia josta edelleen Åreen.

      Korkeahko hintataso mutta kuitenkin pärjää vertailussa Lapin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      94
      2785
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2290
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      33
      2171
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1851
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1849
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe