Mistähän voisi johtua, että sen jälkeen kun söin pari antibioottikuuria virtsatieinfektioon, olen kärsinyt inhottavasta kutinasta ja pistelystä ulkosynnyttimissä, klitoriksen ymärillä. Olen myös pannut merkinnyt, että jotenkin paikat ovat "kuivat" eli minkaanlaista vuotoa ei esiinny. Myös lääkäri sanoi, ettei vaikuta ainakaan hiivalta kun sinne katsoi. Klamydiatestin tuloksia odottelen, mutta en usko että sukupuolitaudista on kyse. Mikähän muu voisi olla syynä?
Kuivuus ja kutina?!
....
2465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No virtsatietulehduksiin käytetyt lääkkeet voi jus näin tehdä. Odotteles vähän-kyllä se siitä.
...epäilisin, että kyseessä kuitenkin on hiiva. Itselläni on kiusana ollut hiiva jo pitkään ja lääkärit ovat usein sanoneet vaivan olevan jotain muuta, mutta sitten kun testitulokset ovat tulleet, niin hiivaahan se on ollut. Suosittelen, että käyt gynekologilla ja pyydät (tai käsket) heitä ottamaan hiivanäytteen. Siihen on olemassa pikatesti, joten tuloksen saa muutamassa minuutissa.