ulkoavaruudesta tulleiden vieraiden tekniikan ei tarvitse olla kun 500 vuotta omaamme edellä.....
Kun miettii paljonko ihmiskunnan oma tieto ja taito on edennyt menneissä 5 vuosisadassa!
Kun miettii paljonko ihmiskunnan oma tieto ja taito on edennyt menneissä 5 vuosisadassa!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aika riippuu lähtötasosta, Einstein kehittää asioita hieman nopammalla aikasykkeellä kuin esimerkiksi Pavarotti.
jos ihmisyhteiskunnan kehitys jatkuu yhtä nopeana kun se on ollut viime vuosisatoina matkustamme 500 vuoden päästä ympäri avaruutta.
ihmisen kehittämä tekniikka on tulosta valtavasta uteliaisuudesta ja halusta tutkia ja valloittaa uusia paikkoja. Ihminen on koko historiansa ajan ollut vaeltaja, tutkimusmatkailija ja keksijä.
Se ei todista sitä, että jos muualta avaruudesta löytyisi elämää, että tämän toisen kehittyneen elämän intresseissä olisi uusien alueiden tutkiminen ja etsiminen. Tämän toisen elämän tarkoitus voi olla aivan jotain muuta.
Meillä on tapana ihmisenkaltaistaa vieraan elämänmuodon olemus ja älynpiirteet. Itse asiassa emme edes osaa kuvitella millaisia elämänmuotoja voi olla olemassa. Olemme oman elämänpiirimme, kehityksemme ja mittasuhteittemme vankeja. Kaikesta huolimatta pitäviä todisteita 'vierailijoista' ei ainakaan vielä ole.
ja moni nähnyt ei ole. perusteleppa miksi ei kukaan olisi nähnyt ainuttakaan vierailevaa avaruuden söpöliiniä ?
mutta todisteet puuttuvat. Vaikeahan tässä on perrustella mitään sellaista todeksi, josta on vain puheita :)
tietylle kehitystasolle, olet niiden kanssa jatkuvassa yhteydessä.
Et ehkä ihan heti, mutta joskus kuitenkin.
mutta saisinko lässytyksen sijasta jotain johon uskoa. Tähän asti uskon tueksi on tarjottu vain pöyristyttävän lapsellisia loruja. Miten alienien kaveriksi pääsee? Mitä pitää tehdä? Mistä saa tietoa? Vastatkaa.
ettet tässä elämässä, mutta ehkä jossakin muussa.
Tämä ei sitten ole mitäään joutavaa löpinää.