tyks

Kokemuksia Tyksin lapsettomuuspolista? Olen menossa lokakuussa ensikäynnille.
61082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olemme käyneet vajaa pari vuotta tyksin lapsettomuusklinikalla hoidoissa. Aluksi tehtiin normaalit tutkimukset, ultrat, siemennestenäyte ja verikokeet. Sitten aloitin Terolutin, ollut myös Clomifen käytössä, mutta ei sopinut minulle, tehty myös kaksi inseminaatiota. Nyt menen syyskuun alussa ja sovitaan aika ivf-hoidolle. Lääkärit ja hoitajat ovat todella mukavia ja selittävät hyvin asiat. Heillä on myös paljon erilaisia neuvoja ja vaihtoehtoja, joista he pyydettäessä kertovat. Kaikki jännittävät aluksi mutta nopeasti kaikkeen tottuu. Mutta olen kyllä ollut todella tyytyväinen hoitohenkilökuntaan.

Äänestä

mekin ollaan oltu nyt puolen vuoden verran, eka tutkimukset tehtiin oman paikkakunnan omalääkärillä,hoidossa tuolla ja tykkän kyllä henkilökunnasta..
juuri kuten edellä maittu niin he kertoivat aina mitä missäkin tapahtuu, tarkasti..

aina kun esim ultrataan tmv niin selittävät koko ajan mitä tekevät ja mitä näkevät, se rauhoittaa itseä eikä ole niin pitkävetistä ja tylsää maata vaan kun itsekin ymmärtää=)

meillä ongelma on mun munajohtimet, jotka eivät vedä..ensin mennään laparoskopiaa ja sitten ivf-hoitoon, mitkään muut ei meillä oikein voi auttaakaan....

tsemppiä vaan teille ja toivotaan parasta=)

Äänestä

itse sain lähetteen kans tyksin lapsettomuuspolille. Kuinka pitkää mahtaa kestää ennen ku sinne pääsee ensi käynnille?

Äänestä
  • kesti 2kk kunnes pääsimme.

    Äänestä

  • Vip1 kirjoitti:

    kesti 2kk kunnes pääsimme.

    kiitos kaikille kannustavista vastauksista. tuntuu hyvältä huomata, että julkisellakin voi olla hyvä palvelu. ovatko hoitojonot kauhean pitkät esim. ivf:ssä?

    Äänestä

  • kiivi kirjoitti:

    kiitos kaikille kannustavista vastauksista. tuntuu hyvältä huomata, että julkisellakin voi olla hyvä palvelu. ovatko hoitojonot kauhean pitkät esim. ivf:ssä?

    jonot on aikast pitkiä valitettavasti julkisella puolella....
    me saatiin laparoskopia aika 5kk päähän, mahis on aiemmin jos tulee peruutus mutta...
    siitä sitten parin viikon päästä ivf.suunitteluun, mikä vienee myös aikaa mutten tiedä kaunako..
    jos joku tietää niin kertokaahan!=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiivi kirjoitti:

Kokemuksia Tyksin lapsettomuuspolista? Olen menossa lokakuussa ensikäynnille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu